Modada 70 Yıl: Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld 1933 yılında, Hamburg’da zengin bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Ailede entelektüel birikim ve etkinlikler had safhada olduğundan Karl da dopdolu bir çocuk olarak büyüdü. Karl’ın asıl adı Karl Otto Lagerfeldt ama adı daha “ticari” hale gelsin diye sondaki t harfini çıkardı.

Birçok tasarımcı gibi onun da yeteneği minicik yaşlarda ortaya çıkmış, dergilerden fotoğraflar kesmekten, okul arkadaşlarının kıyafet seçimlerini eleştirmeye kadar yeteneğini mümkün olan her şekilde göstermiş.

Cesur bir kararla henüz 14 yaşındayken, ailesinin de desteğiyle Paris’e taşınmaya karar verdi ve iki yıldan sonra yarışmalara çizim gönderecek, kumaş örneği yollayacak kadar kendini geliştirmişti. Ceket kategorisinde birinci olduğu yarışmada sonradan yakın arkadaşı olacak Yves Saint Laurent ile tanıştı. İlk full time işini Pierre Balmain’in asistanı sonra da çırağı olarak kaptı. 1961 yılına kadar birçok moda evi için koleksiyonlar hazırladı. 80’lerden itibaren modanın süperstarlarından biri oldu.

1 Kasım 2000 tarihinde, ne duygusal ne de fiziksel olarak rahatsız hissetmesine rağmen Karl Lagerfeld, Hedi Slimane’in tasarımlarını giymek istediğini ve bunun için zayıf olması gerektiğini fark edince, diyete girmeye karar verdi. O ünlü minik at kuyruğuysa kilo dinlemeden 1976’dan beri bir parçası oldu.

Karikatürist olmak isterken daha çok para kazanırım diye modaya yönelen Karl, alkol ve sigara için “vaktim yok” diyordu çünkü alkol aldığında hemen uykusu gelirmiş ve sigara içmek yerine çizim yapmayı tercih edermiş. Zaten Fendi, Chanel ve Karl Lagerfeld için yılda en az iki kere koleksiyon çıkaran ve çoğu zaman kampanya reklam filmlerini ve fotoğraflarını çeken biri başka ne tercih edebilirdi ki?

“En çok zevk aldığım şey, daha önce hiç yapmadığım bir şey yapmak.” Karl Lagerfeld