Mezuniyet Elbisenizi Vücut Tipinize Göre Seçmenin Yolları

Mezun olmaya çok az kaldı! Ayın sonuna doğru artan sınavlar nedeniyle stresli olsanız da birkaç ay sonra mezuniyetin ardından yepyeni bir hayata başlayacaksınız. Yeni bir maceraya en güzel şekilde başlamanın yolu, öncekine harika bir son vermekten geçiyor. Özellikle mezuniyet gecesini unutulmaz kılmak için en güzel elbiseyi, en doğru makyajı ve en rahat ayakkabıları seçebilmeniz lazım. Vücut tipinize uygun elbiseleri, sezonun en güncel trendlerini ve en şık kombinleri keşfetmek için okumaya devam edin. Kıyafetlerinizle uyumlu bir makyaj yapmak isterseniz, sizi buraya alalım.

Klasik mi Modern mi?

Öncelikle nasıl görünmek istediğinize karar vermelisiniz. Klasik bir elbiseyle risk almadan geceye hazırlanmak size zaman kazandırır. Örneğin, küçük siyah elbiseyle birlikte fark yaratacak aksesuarlar kullanarak klasik ve şık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Eğer trendlerin sıkı takipçisiyseniz o zaman biraz daha derin araştırmalar yapmanız gerekiyor: “Sezonun favori rengi ne, dantel mi yoksa file mi, ilerde mezuniyet fotoğraflarına baktığınızda pişman olacak mısınız?” Bu soruların hepsine cevap verebilmelisiniz. Yazın trend renklerinden pembe, sarı ve turuncuyu tercih edebilirsiniz.

 • Zamansız, mütevazi ve risk almayan bir görünüm için koyu tonlarda veya desensiz elbiseler tercih edebilirsiniz.
 • Eğer renkli veya desenli elbiseler giymek isterseniz, ayakkabılarınızın ve aksesuarlarınızın daha nötr renklerde olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Klasik çizgideki elbisenizin sezona uygun olmasını isterseniz, volanlı modeller tam size göre!
 • Çiçekler her zaman zarif görünür. Eğer desenlerden vazgeçemiyorsanız, büyük çiçek desenli elbiseleri mutlaka inceleyin.

Uzun mu Kısa mı?

Mezuniyet kıyafetinizi hayal ettiğinizde gözünüzde canlanan elbise uzun mu kısa mı? Eğer boyunuz izin veriyorsa uzun elbiseyi tercih edebilirsiniz. Mini bir elbise giymek istiyorsanız, dizinizin biraz üstü sınırınız olmalı. Böylece ortaya zarif bir görüntü çıkarabilirsiniz.

 • Kısa veya uzun dışında bir alternatifiniz daha olduğunu unutmayın! Diz hizasının altında kalan midi boy etekler veya elbiseler mutlaka radarınızda olmalı. Özellikle metalik tasarımları inceleyin.
 • Eğer boyunuz çok uzun değilse, uzun elbise giymek sizi daha kısa gösterebilir. Aynı şekilde eğer çok uzun boyluysanız, tek parça yerine iki parçalı tasarımlara yönelebilirsiniz.
 • Uzun elbise giymek gecenin başında harika görünmenizi sağlasa bile gecenin sonunda onları katlarken ve daha çok oynamak isterken zorlanabilirsiniz.

Doğru Cilt Tonu Nasıl Bulunur?

Ten renginiz ne olursa olsun, cildinizin alt tonunu bilmek her zaman önemli. Mezuniyet gecesi için en doğru elbiseyi seçerken renk konusunda özgür olabilirsiniz. Fakat mükemmel bir görünüm için cilt renginizle uyumlu bir elbise seçmeniz en doğrusu.

 • Eğer çok beyaz ya da çok esmer tenliyseniz, cilt alt tonunuz da pembe ya da mavi olur, soğuk da diyebiliriz. Koyu saç ve göz rengine sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla keskin renkleri kullanmakta özgürsünüz; lacivert, fuşya ve siyah elbiseler tam size göre. Eğer açık renkleri kullanmak istiyorsanız, pastel tonlar yerine buz mavisi gibi renkleri kullanmaya dikkat edin. Bej veya altın yerine metalik gümüş ve griyi deneyin.
 • Eğer pembe-beyaz bir cildiniz varsa, yine mavi ya da pembe alt tonlara sahipsiniz demektir. Sarışınsanız veya açık kahverengi saçlar ve açık renk gözleriniz varsa; pastel ve yumuşak doğal tonlar üzerinizde harika görünür. Gül rengi, bebek mavisi, lila gibi renklere yönelmeye çalışın; turuncu ve siyah gibi renklerden uzak durun.
 • Kızıl-kahve saçlarınız ve renkli ya da açık kahverengi gözleriniz varsa, cilt alt tonunuz da sıcak renklerden oluşuyordur. Taba, bej, turuncu, altın ve koyu kahverengi sizin için mükemmel seçimler olabilir. Bunun yanında lacivert gibi koyu renklerden kaçınmalısınız.
 • Eğer cilt alt tonunuzu tam olarak kestiremiyorsanız, bileklerinizdeki damarları inceleyebilirsiniz. Eğer mavi gibi görünüyorlarsa soğuk, yeşil gibi görünüyorlarsa sıcak alt tonlara sahip olduğunuz anlamına gelir.

Vücut Tipi Nedir, Elbise Nasıl Seçilir?

Tıpkı renklerde olduğu gibi elbisenizi seçerken de özgürsünüz. Bazı kesimler bazı vücut tiplerine daha uygun olsa da, her vücudun içinde harika görüneceği bir elbise mutlaka var.

 • Eğer armut tipi vücuda sahipseniz, yani beliniz ince ve kalçanız genişse; ince belinizi vurgulayacak A kesim etek ya da elbiseleri tercih edebilirsiniz.
 • Vücudunuz ince ve düz bir şekle sahipse, kıvrımlı bir görünüm oluşturmak için bel ya da göğüs hizasında kuşak ya da kemer kullanabileceğiniz tasarımları inceleyin. Dilerseniz V yaka bir elbiseyle dikkati göğüs hizasına çekebilirsiniz.
 • Eğer büyük göğüslere sahipseniz ve bu nedenle belinizden itibaren ters üçgen şekle sahip bir vücudunuz varsa, geniş askılı elbiseler giyebilirsiniz. Büyük kolyelerle eğlenceli görünümler yaratabileceğinizi de unutmayın!
 • Vücudunuz minyonsa, biraz dekoltenin zararı olmaz. Kısa elbiseler, dikey çizgiler ya da asimetrik kesimler ideal elbisenizin kilit kelimeleri! Uzun elbiseler görünümünüzü boğabilir.
 • Kum saati şeklinde bir vücudunuz varsa şanslısınız! Kalça ve göğüsleriniz büyük, beliniz ince olduğunda size uymayacak kesim zor bulunur. Elbiseleriniz vücudunuzun alt ya da üst tarafını öne çıkarmadan dengeli olmalı.
 • Vücudunuz elma şeklindeyse belinizi gizleyecek, bacaklarınızı ortaya çıkaracak tasarımlara şans verebilirsiniz.