Makyajınız Yaz Sıcağına Karşı Dayanıklı Mı?

Bu sıcaklarda makyaj mı? Özgüven tazeleyen makyajı yaz aylarında fikir olarak bile gereksiz görüyor olabilirsiniz. Çünkü terlemiş ve parlayan bir cilt, akmış maskara hiç de çekici bir görüntü değil. Ancak bunu önlemenin de elbet bir yolu var. Önerilerimizle yazın da makyajınızdan vazgeçmeyeceksiniz.

Hazırlık Kilit Adım

Cildi hazırlamak sıcak havada makyajın en önemli aşaması. Ürünlerin cildinizde kalıcı olmasını sağlamak için cildi öncelikle tamamen temizlemeli ve herhangi bir yağ kalıntısından arındırmalısınız. Ardından hafif tonikle temizleyicinin üzerinden geçin. Yağsız bir güneş koruyucu sonrası, su bazlı bir nemlendirici tercih edin. Nemlendiricinizi uygularken hava sıcakken cildimizin ne kadar yağ ürettiğini unutmayın. Normalden daha az kullanmak yeterli olacaktır.

Bazınızı Kontrol Edin

Normalde gündüz özellikler yazın renkli nemlendirici baz olarak yeterli ancak daha çok kapatıcılık istediğiniz özel durumlarda fondöteninizi seçerken dikkatli olmalısınız. En az cildi hazırlamak kadar önemli olan bu seçimde ciltten kayıp gidecek zengin içerikli, nemlendirici bir fondöten yerine su bazlı olanlara yönelin. Fondötenin kalıcı olmasının en önemli yolu da yağ üretimini önleyen primer’lar. Fondöten altına primer, üzerine de transparan bir pudrayla makyajınız daha sabit kalacak.

Ekipmanınızı hazırlayın

Makyajınız yüzünüzdeyken terleme, parlamalar için aslında küçük ama hayat kurtarıcı bir parça var: Yağ emici kağıtlar. Yurt dışında oldukça popüler olan bu kağıtları artık burada da bulmak mümkün. Hafifçe uyguladığınızda makyajınızı silmeden parlamayı alabilirsiniz. Tam tersine yüzünüzün kuruduğunu hissediyorsanız bunun için de ferahlatıcı yüz spreyleri var. Birkaç defa sıkın ve yüzünüzde kurumasına izin verin.

Pudra İçin Biraz Bekleyin

Pudra her zaman, sıcak havada da, makyajı sabitlemek için iyi bir seçenek. Ancak T-bölgenize uygulamanız gerektiği için çok terlediğinizde bu bir sorun olabilir. Pudra ıslak yere temas edince çamurlaşacağı için biraz bekleyin ve fondötenle dağılan yerleri düzelttikten sonra pudra fırçasıyla burun kenarlar, çene etrafı ve kaş kenarlarının üzerinden tekrar geçin.