Kusursuz Fondöten Uygulaması İçin Öneriler

Hepinizin bildiği gibi kapatıcılar makyajımızın olmazsa olmazı ve en temelidir. Belki en kolay görüneni olmasına rağmen uygulamasında sorun yaşadığımızda en çok göze batan, en kolay anlaşılan kısmıdır. Bu yüzden de hata kabul etmez! Biz de size kapatıcı uygularken mutlaka kaçınmamız gereken hataları listeledik.

# 1: Ten renginize uygun fondöten seçin!

Fondötenleri almadan önce denerken elinizde, bileğinizde deniyor olabilirsiniz fakat unutmayın ki yüz tonumuz çoğu zaman vücudumuzdan farklıdır. Bu yüzden, seçtiğiniz ürünü denerken yüzünüzde; yanağınızda, burnunuza yakın bir bölgede deneyin. Ayrıca, bu denemeyi yaparken seçtiğiniz tonun bir açık ve bir koyusunu da ekleyerek yan yana üç deneme yaparsanız hangi tonun yüzünüze en çok uyacağını daha kolay anlarsınız.

# 2: Cilt tipinize uygun formüllü fondöten seçin!

Cilt tipinize uygun fondöten seçimi yaptığınızda daha sağlıklı bir görüntüye ulaşabileceğinizi unutmayın. Örneğin, eğer cilt tipiniz kuruysa, ışıltılı bitişli fondötenler gün boyunca yüzünüzü nemli ve canlı gösterecektir. Cildiniz yağlıysa;  parlama önleyici, mat bitişli fondötenleri kullandığınızdan emin olun. Eğer cilt tipinize uygun fondöten kullanmazsanız, örneğin yağlı cildinize kremsi bir fondöten kullanırsanız gözeneklerinizi tıkayabilir, siyah nokta oluşumunu istemeden artırabilirsiniz.

# 3: Mevsim değişimlerinde fondöteninizi de değiştirin!

Bir kere istediğiniz görüntüyü veren fondötene ulaştığınızda bir daha bırakmak çok zor oluyor olabilir. Fakat o çok sevdiğiniz fondöteni kendi mevsimi gelene kadar dinlendirmeniz gerekli! Kışın aldığınız bir fondöten, yazın bronzlaştıktan sonra yüzünüzde çok beyaz kalacağı gibi; tam tersi olduğunda da yüzünüzün bedeninizden daha koyu olabileceğini unutmayın. Bu durum, ulaşmak istediğimiz o doğallığı tamamen ortadan kaldırıyor.

# 4: Uygulamak için doğru ürünleri kullanın. Parmaklarınızı değil!

Ünlü makyaj artisti Neil Scibelli, fondöteni sentetik bir fırçayla dağıtıp, bitişini beauty blender’la yaptığında en güzel görünüme ulaştığını ve bu kombinasyonun kapatıcılığı arttırdığını söylüyor. Parmaklara gelince, parmaklarımızı kullanmak istediğimiz kusursuz bitişi sağlamayacağı gibi bakteri ve yağ taşıdığından riskli bir uygulama olabiliyor. Özellikle akneli bir cildiniz varsa, yüzünüzdeki bölgesel yağları oradan oraya taşımak istemezsiniz değil mi?

# 5: Uygulamayı çenenizde sonlandırmayın!

Yapılan en büyük hatalardan biri de fondöten uygulamasını çene kısmında bırakmak. Bu şekilde bir uygulamada boyun ve yüzümüzdeki fark, fondöten cildimize ne kadar uygun olursa olsun, belli oluyor. Bu yüzden, uygulamayı çenenizden aşağı, boynunuza taşımayı unutmayın!

# 6: Pudraları unutmanın vakti geldi!

O eski usül makyaj bitiminde yüzü pudraya boğma, bembeyaz bir suratla dolaşma dönemi kapandı! Artık makyajınızı sabitlemek için transparan pudralardan ve sabitleyici spreylerden yararlanabilirsiniz. Yüzünüz yağlıysa, matlaştıran sabitleyici spreylerden sonra bir miktar da transparan pudra uygulamanız, aradığınız mat görünüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Eğer yüzünüz kuruysa ya hiçbir sabitleme uygulaması yapmadan bırakın ya da nem veren bir sabitleyici sprey kullanın.

Bahsettiğimiz bu altı hataya düşmezseniz aradığınız kusursuz görünüm sizlerle olacak!