KULAKTAN KULAĞA YAYILAN 7 YANLIŞ PİLATES EFSANESİ

Tatil kilolarından kurtulmak, sıkılaşmak, esnek bir görünüm kazanmak… Amacınız ne olursa olsun pilatese başlamak istiyor ancak kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulamıyor musunuz? Baştan söyleyeyim; bu soru işaretlerinin sebebi etraftan duyduğunuz ve belki de doğruluğuna körü körüne inandığınız pilates mit’leri… Bu ilk yazımda bu çok meşhur efsaneleri ortaya çıkarıyor, neden yanlış olduklarını açıklıyorum.

iStock_000055188056_Medium

Efsane 1: Pilates çok zordur/ kolaydır.

YANLIŞ. Pilates her ikisi de değildir, gayet fit insanlar pilates sınıflarında zorlanırken, belki ”bu adam pilates yapmıyordur canım” dediğimiz insanlar pilates sınıflarında güzel güzel antrenman yapıyorlardır. Her fiziksel aktivitede geçerli olan durum, pilateste de geçerlidir. İlk başlarda zor gelen şeyler, süreçle, antrenmanla, çabayla kolaylaşır ya da tembellik edersiniz gitgide daha zor gelmeye başlar.

Efsane 2: Pilateste sadece karın bölgesi çalıştırılır. 

YANLIŞ. Bu yaklaşım klasik bir inanış olarak listenin başlarında yer alır. Oysa Joseph Pilates’in de dediği gibi, pilates tüm vücudu hedefleyen, esneklik, güç ve bir yanıyla da zihinsel denge hedefleyen bir aktivitedir.

Group of cheerful people doing exercises on the exercising mat.  [url=http://www.istockphoto.com/search/lightbox/9786738][img]http://dl.dropbox.com/u/40117171/group.jpg[/img][/url] [url=http://www.istockphoto.com/search/lightbox/9786766][img]http://dl.dropbox.com/u/40117171/sport.jpg[/img][/url]

Efsane 3: Pilates sadece esnek insanlar içindir. 

YANLIŞ. Pilates yaparken pilatesle beraber esneklik kavramına bakış açımız süreç içinde değişse de, herkesin natural bir limiti olduğu ve egzersiz yapan insanların bu limitlerin üstüne çıkmak için çabaladıkları unutulmamalıdır. Dolayısıyla esnek olmayan bireyler pilatesle esnerken, ki pilatesin nihai amacı sadece esnemek değildir, zaten temelde esnek olanlar da limitlerinin üstüne çıkmaya çalışacaklardır.

Efsane 4: Pilates sadece fit insanlara göredir. 

YANLIŞ. Pilates methodunun hedeflediği kitle kesin bir dille illaki genç ve fit insanlar değildir, Özellikle çocuk sporcular, anneler ya da özel olarak vücudunun belli bölgelerinde ağrı çeken insanlar sık sık pilates sınıflarına başvurur. Dolayısıyla pilateste sabit bir ‘maşallah manken gibi kız’ kitlesi yoktur.

Efsane 5: Pilatesi sadece gençler yapabilir. 

YANLIŞ. Spora erken yaşta başlamanın elbette çok büyük artıları vardır. Özellikle esneklik gerektiren spor branşlarında, bazı dövüş sporlarında ve olimpik sporlarda sporcu çocukluktan yetiştirilir; çünkü sporla büyüyen  birey  ile  ileri yaşında spora başlayan iki insan arasında spor bilinci anlamında çok fazla fark oluşacaktır. Ama pilates temelde omurga sağlığı odaklı olduğu için aslında genç insanlardan ziyade yaşlıların daha çok ihtiyaç duydukları ve keşke daha evvel başlasaymışım dedikleri bir egzersiz metodudur. Ve kişisel gözlemim de yaşı ileri bireylerin daha genç bireylere göre egzersizlere daha çok odaklanabildikleri ve süreçte en az gençler kadar rahat egzersiz yapabildikleri yönünde… Dolayısıyla sıfır noktasına ne olarak geldiğiniz değil, süreçte odaklanma prensibine ne kadar bağlı kalıp, ne kadar çaba sarfedip, ne kadar ileriye gidebildiğiniz her şeyden daha çok önemlidir.

Shot of a senior man enjoying a yoga class with other seniors

Efsane 6: Pilates kadın sporudur. 

YANLIŞ. Pilatesin kaderinde kadın etkinliği olarak anılmak vardır. Spor salonlarında ağırlık antrenmanı yapmak istemeyen kadınlar ya koşu bandı, bisiklet gibi yağ yakımı hedefli bireysel aktivitelere katılırlar ya da daha sosyal olanları pilates, zumba, tae bo gibi daha çok insanla birarada olabilecekleri, antrenmanın nasıl geçtiğini mümkünse anlayamayacakları grup etkinliklerine yönelirler. Dolayısıyla sanki bir işbölümü varmışçasına erkekler dambıllarla boğuşurken, kadınlar bir sohbet bir muhabbet grup derslerine girerler. Bunun sonucu olarak da erkekler pilates sınıflarını ya sıkıcı bulur ya da girmeye çekinirler. Bu yüzden Pilatesin mucidi Joseph Pilates’e rağmen pilates bu yaklaşım sebebiyle kadın sporu gibi tanımlanır. Halbuki omurgasında problemi olan, daha sağlıklı bir postüre sahip olmak isteyen ve özellikle merkez bölge antrenmanlarını vücudunun diğer bölgeleri gibi önemseyen erkekler de pilates derslerine katılmalıdırlar.

Efsane 7: Pilates pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyulan, pahalı bir egzersiz metodudur. 

YANLIŞ. İmkanınız varsa pilates malzemelerine sahip olmanız harika olur ancak sadece pilates matına sahip olmak bile bu spora başlamanıza yeterli olacaktır.

Bol pilatesli günler:)

Pilates İçin İhtiyacınız Olan Her Şey:

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Peki, CrossFit’e Başlamadan Önce Neleri Bilmelisiniz?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=5871″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]