Kravat Takmadan Takım Elbise Giyilir Mi?

Çoğu erkek için şık olmak eşittir takım elbise giymek. Dolayısıyla ceket, pantolon, gömlek ve o son dokunuşu yapan kravat oldukça önemli. Ama çoğu zaman neredeyse tüm erkekler gecenin sonunda kravatlarından kurtuluyor. Peki hiç takmasanız nasıl olur? Yeterince şık ya da resmi görünmeyeceğinizi düşünüyorsanız, önerilerimize göz gezdirin. Tek kural kravat takmak değil, daha rahat alternatifler de var!

Birkaç düğmeyi serbest bırakın

Yaka bağır açık dolaşmak size takım elbisenin resmiyetiyle alakasız gelebilir ama kravat yoksa zaten kurallara baştan biraz aykırı davranmış sayılırsınız. Eğer asi olacaksanız, en şık şekilde olun. Gömleğinizin birkaç düğmesini açık bırakın ve yakaları yanlara doğru ayırın hatta o şekilde ütüleyebilirsiniz bile ama çok yapışık olmasınlar.

Takım elbiselerinde nötr renkleri tercih ederek bu rahat görünüme yazlık bir hava katarsınız ki açık renkleri de yaz mevsiminde seçeceğinizi düşünüyoruz. Ceket ve pantolon ikilisini nötr renklerde (kum rengi, bej, kahverengi, lacivert gibi) seçip içinize giyeceğiniz gömleği desenli seçerseniz çok şık olacağınıza şüphemiz yok. Özellikle dikey çizgilerle ince ve uzun görünmeniz mümkün.

Yakasız gömleklere ne dersiniz?

Kravat takmamanız için bahane üreteceğinize kravat takılmayacak bir parçayla takım elbisenizi tamamlayabilirsiniz. Dik yaka gömlekler takım elbiselerle oldukça şık görünüyor. Son dönemin popüler yapımlarından Peaky Blinders’ta en iyi örneklerini görebilirsiniz. Bu kombinleri yaparken yine en risksiz olan renkleri tercih edin. Mesela lacivert ve gri olabilir. Desenli modellere yönelmek bu kombinlerde riskli olabilir. Onun yerine beyaz, kirli beyaz ya da açık mavi gömlekleri kullanın.

Daha cesur adımlar atmayı seviyorsanız, canlı renkleri kombinlerinize daha fazla ekleyebilirsiniz. Sapsarı bir takımın içine çizgili bir gömlek giymeseniz de daha açık maviye yönelin, denemeye değer!

Kravatsız ve sonuna kadar iliklenmiş

Biraz hipster bir görüntü olabilir ama sizi stil sahibi görünmek konusunda ön sıraya taşıyacak bir adım; kravatsız gömleği sonuna kadar iliklemek. Özellikle paçaları kısa ve slim fit takım elbise giymeyi seviyorsanız, bu alternatife de bir şans verin. Fark yaratacağınızdan emin olabilirsiniz. Hatta takımı tamamlarken klasik ayakkabılar yerine loafer hatta sneaker giyebilirsiniz. Desenli gömlekler de en çok bu tip takımlara yakışır çünkü gömleğiniz kravatla kapanmaz!

Tek yapmanız gereken gömleğiniz konuşurken, diğer parçaları sessiz tutmak. Ceket, pantolon, ayakkabı ve çorap mutlaka sade kalmalı.

Gömlek gibi ama değil

Kravat takmak zorunda değilseniz, gömlek giymek zorunda da değilsiniz. Gömlek benzeri; polo yaka tişört, yarısına kadar düğmeli keten parçalar giymeyi düşünebilirsiniz. Bu tip üstleri buluşmalardan çok ciddi olmanızı gerektirmeyen iş görüşmelerine kadar her ortama uydurmak mümkün, tek yapmanız gereken desenleri ve renkleri doğru seçip abartıdan uzak durmak.

Eğer tercihiniz abartıdan yana olacaksa o zaman desen üstüne desen giyin. Örneğin daha küçük desenlere sahip takım elbisenizi büyük desenli bir tişört ya da gömlek benzeri parçayla tamamlayın.