Kötü Günleri Alt Etmenin 9 Yolu

Kimi zaman sadece yeterince uyumamanız bile kötü bir gün geçirmenize sebep olabilir. Tabii daha büyük sorunlar yaşamanızı istemeyiz fakat bazen olumsuz anlar yaşanabiliyor. Birine anlatıp rahatlamak bir seçenek olsa da kendi kendinize de bu sıkıntılı anları aşabilirsiniz. Bu önerileri hiç kullanmak zorunda kalmazsınız diye umarak size kötü dönemleri atlatmanın yollarını açıklıyoruz.

ezgif.com-resize

Kendinize Biraz Zaman Verin

İş yerinde bir tartışmanın ortasında kalabilirsiniz, sevgilinizle tartışabilirsiniz ya da sadece aklınıza kötü senaryolar gelmiş olabilir. Yaptığınız iş her neyse bırakın ve derin bir nefes alın. Lavaboya gidip sakinleşmek, kafanızı toparlamak ve işe biraz ara vermek kimseye zarar vermez. Sonraki dönemde duygusal patlama yaşamaktansa sinir anınızda mola vermek daha mantıklı.

Gerçekçi Olun

İçinde bulunduğunuz durumun ne kadar kötü olduğunu gerçekçi bir şekilde tartmaya çalışın. Eğer neler yapabileceğinize karar vermeden bir düşünceyi aklınızdan çıkaramıyorsanız, o zaman durumu enine boyuna düşünerek yapabileceklerinizi kafanızda oturtun.

Tüm Fişleri Çekin

Bazen sosyal medyadan uzak durmak en iyi çözüm olabilir. Telefonunuzu kenara bırakın, bilgisayarınızı kapatın ve dışarı çıkın. Ya da sevdiğiniz bir filmi izleyin, hoşunuza gidecek yemekler yapın.

ezgif.com-optimize (1)

Kim Olduğunuzu Hatırlayın

Bugüne kadar neler başardığınızı hatırlayın. Büyük kahramanlıklar yapmış olmanıza gerek yok. Arkadaşlarınızın bir sıkıntısında yardım etmiş olmak, gönüllü yaptığınız işler, üniversiteden mezun olmak ya da kendi ayaklarınızın üzerinde durabilmeniz, size kim olduğunuzu yeterince iyi hatırlatabilir.

Kendinizi Şımartın

Geçen gün Morhipo’da gördüğünüz o harika çantayı hatırlıyor musunuz? Belki de artık sepetinizden çıkıp kolunuza takılma zamanı gelmiştir. Eviniz, kendiniz ya da sevdikleriniz için güzel bir şeyler almak, muhtemelen yüzünüzde kocaman bir gülümsemeye sebep olacak.

Sevdiklerinizle Vakit Geçirin

Sizi mutlu eden birileriyle vakit geçirin; anneniz, arkadaşlarınız, sevgiliniz ya da kediniz bile olabilir. Bu kişi sevdiğiniz dondurma çeşidini bilen biri olursa, o zaman birlikte bir şeyler yaparken tatlı yiyip tatlı konuşabilirsiniz.

ezgif.com-resize (1)

Pijama Partisi Düzenleyin

Örneğin aşk acısı yaşadığınızda pijama partisinin yerini hiçbir şey tutamaz. Tabii ki bir partinin sorumluluğuna girmek zorunda değilsiniz, hele böyle bir dönemde! Fakat sevdiğiniz kız arkadaşlarınızla bir araya gelip bütün geceyi konuşup rahatlayarak, belki biraz dedikodu yaparak, diyetinizi bozarak ve en sevdiğiniz filmleri izleyerek geçirebilirsiniz. Sabahında muhteşem bir kahvaltı ettikten sonra kötü bir ayrılığın üstesinden gelmiş olacaksınız.

Egzersiz Yapın

Spor yapmaya başladığınızda salgılanan hormonlar sayesinde mutsuz kalmanız imkansız. Belki birkaç yeni spor kıyafeti alıp gym’e kaydolabilirsiniz ya da açık havanın tadını çıkarmak için koşu ayakkabılarınızı alıp sahil kenarına ya da ormana gidersiniz. Böylece beden sağlığınızı korurken zihninize de yardım etmiş olursunuz.

Bir Hobi Edinin

Oyun oynamak, dikiş dikmek ya da blog yazmak yeni hobiniz olabilir. Seveceğiniz bir etkinlikle uğraşırken siz isteseniz de kötü düşünceler kafanızda uzun süre kalamaz. Eğer bu tip hobileri birileriyle birlikte yapabiliyorsanız, işte o zaman bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız! Elinizden geldiğince aktif olmak sizi kötü dönemlerden hızla kurtaracağı için boş kalmamaya özen gösterin.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.