KOŞUDAN NASIL DAHA ÇOK KEYİF ALIRSINIZ?

Ülkemiz dünya ile global bir şekilde son yıllarda artan koşu sporunu son derece ilgiyle takip etmekte ve aktiviteler organize etmektedir. Bunda kuşkusuz en büyük pay son 5 yılda çok aktif bir şekilde kendini gösteren ve sosyal medya ile kolektif hale gelen koşu gruplarına aittir. Her birinin farklı özellikleri ve standartları olsa da genel olarak haftalık düzenlenen koşu organizasyonları ile insanları spora teşvik etmede çok büyük bir pay sahibi oldular. Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya aracılığı ve kendilerine sağlanan sponsorluklar ile birlikte dünya ile orantılı bir şekilde güzel bir ivme yakalayan koşu sporlarından mutlaka haberiniz vardır. Peki siz de basit ve maliyeti çok düşük olan koşu sporuna başlamak ister misiniz? Bu yazımda size koşu antrenmanına başlamadan önceki hazırlık aşamasından bahsetmek istiyorum.

shutterstock_222191515

Dünya sağlık örgütünün de belirttiği gibi genel olarak 3 genel vücut tipi vardır ve her vücut tipinin yapabileceği sporlar ve aktiviteler farklılık gösterir. Koşu egzersizleri ritim ve nabız aralığınızı tutturabildiğiniz takdirde çok kalori harcamanızı ve beslenmenizle birlikte yağ yakmanızı sağlayabilir, fakat koşu çok basit bir aktivite gibi gözükse de en çok sakatlanmaların yaşandığı bir spor dalıdır. Bunun en büyük sebepleri arasında uygun olmayan vücut tipi, postürel bozukluklar, spor geçmişi, uygun olmayan kıyafet seçimi ve zemin uygunsuzluğu gibi faktörleri sıralayabiliriz. Bu nedenle koşu sporuna başlamadan önce mutlaka sağlık testinden ve postür analizinden geçin. Böylece koşuya başladıktan sonra karşı karşıya kalabileceğiniz olası hastalıklardan da kendinizi korumuş olursunuz. Örneğin ayak tabanınızda var olan içe basma veya dışa basma problemi yüzünden tüm iskelet sisteminiz fonksiyonel anatomi kapsamında bozulmaya başlayabilir ve ayak tabanınızda olan ufak bir değişiklik vücudunuzda çok ciddi diz, kalça veya omurga problemlerine neden olabilir. Eğer ki postür bozukluğunuz var ise, var olan bölgedeki problemi düzeltmek için uzman kişilerin tavsiyelerine uymanızda fayda olacaktır. Peki vücudunuzda herhangi bir sorun yok ise artık koşuya başlamanızın vakti geldi diyebilir miyiz? Kilonuz buna uygunsa evet! Fazla kilonuz varsa, yaşam tarzınıza uygun bir beslenme programı için konusunda tecrübeli spor diyetisyenleri iletişime geçebilir ya da sizi ideal kilonuza getirecek bir antrenman programı ile birlikte tavsiyelerde bulunacak bir personal trainer ile çalışarak bu işi daha da bilinçli bir hale getirebilirsiniz.

shutterstock_141950908

 

Tüm bu test ve fiziksel uygunlukları geçtikten sonra geriye spor için uygun kıyafet seçimi kalıyor. Peki, doğru giysi ve aksesuarları nasıl seçersiniz?

  • Ayak taban durumunuza en uygun olan ayakkabıyı seçmenizde size yardımcı olacak kişiler antrenörleriniz olacaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte bir çok spor markası geniş çaplı araştırma ve tecrübeler sonucunda son teknoloji ürünü ayakkabılarını bizlere sunarlar. Unutmayın, size uygun olanı en yeni olanı değil, ayak tabanınıza en uygun olanıdır.
  • Çorap seçimi yaparken seçiminizi pamuklu ve nefes alabilen bir teknolojiye sahip sentetik madde içermeyen çoraplardan yana kullanın.
  • Tayt ve şort ikileminde kaldıysanız  sizlere tavsiyem, hava durumuna uygun giyinmenizdir. Soğuk havaya asla aldanmayın, koşuya başladıktan 2 dakika sonra vücut ısınız en yüksek seviyeye geleceği için kalın bir alt asla tercihiniz olmasın. Vücudunuzun ısısı performansınızı direkt olarak ilgilendirir. Olabildiğince, vücudunuzun aşırı ısınmasına müsaade etmeyecek alt kıyafetler giyinmeye odaklanın. Üst kıyafet olarak dikkat etmeniz gereken en etkili unsur terinizi en hızlı vücudunuzdan atacak ve vücudunuzun ısısını dengeleyecek kıyafetler giymeniz…
  • Koşarken çok yüklü bir malzeme ile dışarıya çıkmamak performansınızı olumlu yönde etkileyecektir. Sadece anahtar, cep telefonu gibi gerekli malzemeler için son zamanlarda üretilen bel çantaları ve kol kılıflarını tercih edebilirsiniz.

Koşmak kendinizi iyi hissetmeniz ve tüm günün getirdiği stres ve olumsuz düşüncelerinizi atmanız için en iyi açık hava egzersizidir. Eğer ki tek başınıza motive olmakta zorlanıyorsanız, sizden daha disiplinli bir arkadaşınızı ikna edebilir ya da bahsettiğim gibi koşu gruplarına dahil olarak motivasyonunuzu grubun enerjisi ile sürekli yüksek tutabilirsiniz.

Sağlıklı ve özgürlüğe adım atacağınız günler dilerim.

Koşarken İhtiyacınız Olan Her Şey:

ÖNEMLİ: Ürünleri satın almak için görsel üzerindeki sepetlere tıklayın!