Kolajen Etkili Yiyeceklerle Tanışın!

Cildin esnekliğini kaybetmesi ve yaşlanmaya başlaması kaçınılmaz. Ama bu süreci ertelemek ya da en güzel şekilde karşılamak bizim elimizde. Peki bunu nasıl başarabiliriz? Cevabı görmek için okumaya devam edin!

Eğer güzel dudaklarınız olsun istiyorsanız, Audrey Hepburn’ün dediği gibi hep güzel sözler söyleyebilirsiniz ya da yardımcı olsun diye dudak peelingi yapabilirsiniz. Peki ya güzel bir cilt için ne yapılabilir? Muhtemelen iyi ve mutlu hissettiğiniz her zaman çok güzel görünüyorsunuz ama bunu stabil tutmanın bir yolu olmalı. Birçok sorunun çözümünde olduğu gibi cevabımız yine mutfakta. Kızartma, hamur işi ya da şekerli yiyeceklerle cildinizi yenilemek yerine ona kötülük yaptığınızı zaten biliyorsunuz. Cildinizi esnek tutmak ve kolajen üretimini artırmak için ne yemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Vücudumuzda doğal olarak üretilen kolajen 20’li yaşlarda azalmaya başlıyor, dolayısıyla yediğimiz içtiğimiz her şeyin içinde cildimize yarayan ne varsa hepsine şans vermeniz bu yaştan itibaren daha önemli. Mutfak alışverişinize başlamak için hazır mısınız?

Kemik Suyu

Kolajen kaynaklarının en ünlüsü kemik suyu. Tavuk, dana ya da başka bir hayvanın kemik suyunu besinleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Bu zahmetli bir iş ama değer. Yine de uğraşmak istemezseniz, o zaman kemik suyunu satın almak da bir alternatif olarak aklınızda olsun!

Jelatin

Jelatin, birçok insanın kolajen alımını arttırmak için smoothie veya diğer öğünlere katmak için bir toz olarak satın aldığı bir kolajen kaynağı. Siz de kahvaltı rutininize ekleyebilirsiniz. Tabii önce hakkında biraz daha araştırma yapmalısınız. Örneğin cildinize maske uygulamak için de bunları kullanmanız mümkün.

Yumurta

Sabah kahvaltılarının olmazsa olmalı yumurta da cildimiz ve kaslarımız için dopdolu. Ama omlet olarak değil, çok haşlanmış olmalılar. Yumurtalar, özellikle beyaz kısımları, kollajen oluşturan ana amino asitler olan glisin ve prolin içerirler. Yumurtanın sarısı da D vitamini içeren ve cilt, kemik ve kaslara yardımcı olan sağlıklı yağlara sahip olduğundan es geçilmemeli.

Turunçgiller

Taze turunçgil gibi iyi hissettiren başka ne var? Sabah kahvesi olabilir mi? Cildinize iyi gelecek kolajenleri artırmak için taze turunçgillerden faydalanın. Uzmanlar kolajen üretimini artıracak kadar C vitaminine sahip turunçgilleri hayatınıza daha çok dahil etmeniz gerektiğini söylüyor.

Brokoli

Tahmin edin neyin içinde dolu dolu C vitamini var? Brokoli! Belki bu haber sizi çok mutlu etti ya da hiç sevinmediniz. Tepkinizi kestiremeyiz ama cildinizin brokoliye vereceği tepkiyi biliyoruz. Eminiz çok mutlu olacak ve genç görünecek. Şimdi salatanıza biraz daha brokoli ekleyebilirsiniz.

Yapraklı Yeşillikler

C vitamini cildiniz için koruyucu bir kalkan gibi. Dolayısıyla bu vitamini içeren her şey mutfağınızda olmalı. Örneğin yapraklı yeşillikler bunlara en güzel örnek. Ama sadece yeşilliklerden oluşan bir kase salata yemek de sıkıcı olabilir. Bunun yerine sezon sebzelerini de salatanıza ekleyin ve rengarenk bir tabak hazırlayın.

Kuruyemişler

Çinko gibi diğer mineraller de uygun kollajen üretimi için önemli ve onları alabilmek için de sağlıklı atıştırmalıklardan olan kuruyemişleri tüketebilirsiniz. Ara öğünlerinizde olması gereken ve içeriğindeki yağlarla hem cildinizi hem diyetinizi destekleyen kuruyemişler listenin en lezzetli gruplarından biri.

Mantar

Kollajen üretimini destekleyen çinkoyu bulabileceğiniz bir diğer kaynak da mantar. Hem zaten yemeklere bu kadar yakışan bir yiyeceği mutfaktan uzak tutmadığınızı biliyoruz artık daha çok yer vermek için daha çok sebebiniz var!