KIŞ GECESİ ATEŞİ HEM DIŞARIDA HEM EVDE YANIYOR!

Kış mevsiminin en iyi tarafı farkında olmadan daha çok sosyalleşiyor olduğumuz aslında. Yazın herkesin ailesiyle, sevgilisiyle ya da kendi başına bir yerlere kaçtığını düşünürsek bana hak vermiş olacaksınız. Partilerin, lansmanların, galaların, davetlerin kışın daha yoğun olduğunu hatırlatmama da gerek yok herhalde?

 

nan2

Yeni dönem trend lokasyonlardan Şişhane-Galata’da bir şeyler oluyor. Geçtiğimiz Eylül ayında kış sezonunu başlatan NaN Şişhane ismindeki mekanı pek çok kişiden duymamız mümkün son günlerde. Düzenledikleri etkinlikler, sahne verdiği isimler, bazı özel davetlere ev sahipliği yapmaları konularında birçok ünlü isimden değişik bilgiler aldım. Melis Sökmen’in seneler sonra her ay iki kez sahne almaya başladığı mekanda, Teoman’ın kemancısı Melisa Uzunarslan, Dj Tarkan gibi isimler performans sergiliyor ara ara. Hatta bazen mekan, bazı mühim kişiler tarafından kapatılıyor ve sabahın ilk ışıklarına kadar marjinal partilere ev sahipliği de yapabiliyormuş. Gündüzleri kafe, akşamları restoran, geceleri de kulüp olan NaN Şişhane’nin şaşırtan fiyatlarını işletmecisi Mümin Ten’e sordum. Kaliteli dünya mutfaklarını bir süre daha düşük fiyatlarla müşterilerine servis edeceklerini söyledi. Başlangıç menüsünden 15 TL’ye seçtiğiniz bir aperatif, eğer ki her oturuşta 1.5 porsiyon yiyen biri değilseniz sizi tıka basa doyuruyor, yanına söylediğiniz kaliteli bir şarap da hemen hemen aynı tutarda.

nan1

Sonradan öğreniyorum ki NaN Şişhane menüsü oluşturulurken tamamen işletmecisi Mümin beyin seçimleri sözkonusu olmuş. Kendisinin işletmeciliğini yaptığı, Galata Kulesi’nin hemen dibinde Ritim Galata isminde bir pub-restoran-bar’ı daha bulunuyor. Bir şeyler atıştırmak için oraya doğru yola koyuluyoruz. Zar böreğinden patates kabuklarına, kadayıflı tavuktan yufkaya sarılı helvaya uzanan çok değişik menüsünü gördüğümde açıkçası hepsinin tadına bakmak istiyorum, öyle de oluyor. En pahalı atıştırmalıklarının 16 TL, en pahalı yemeklerinin ise 33 TL ile 180 gr bonfile olduğunu, tüm alkollü-alkolsüz içecek seçeneklerinin de neredeyse İstiklal Caddesi’ndeki herhangi bir mekanla aynı düzeyde satıldığını söylemeden geçmeyelim.

nan3

Genellikle oyuncu ve yönetmen tayfasının takıldığı mekanda her Salı; peynir-şarap akşamı, her Perşembe de; sıcak şarap-kestane akşamı düzenleniyor. Cuma-Cumartesi kendi kitlesiyle partiler yapan Ritim Galata’da, kulenin tarihi dokusunu keşfe çıkmış bir yabancıyla da isterseniz masanızı paylaşabilirsiniz. Her iki-üç ayda bir, birçok resim ve fotoğraf sanatçısının sergilerine de ev sahipliği yapan mekan, kalabalık olmayan grup partileri için bire bir.

ritim4

Dışarıda değil içeride açılmak isteyenler

“Hava soğuk, hiç de dışarı çıkıp yoramam kendimi, oradaki vakti ve nakdi evde harcarım” diyenlerdenseniz, gece hayatında ‘dış açılım’ yerine ‘içerde açılalım’ havasının etkisi sürüyor. Sebeplerini, ister bilinmeyen kalabalıkların yarattığı potansiyel tehlike, ister kendi ortamında daha çılgın dağıtma güdüsü, isterseniz de kapalı alanlardaki sigara yasağı olarak sıralayalım, ev partilerinin pabucu dama atılmayacak gibi.

En sevdiklerinizle sıcak ve güvenli evinizi paylaşırken, “birkaç zamandır bir ortam olsa da onu görsem, bu bahaneyle hem tanışmış oluruz” dediğiniz o çok mühim kişiyi de davet etmeniz için aradığınız fırsat işte karşınızda! Ev partilerinin tüm yükünü siz sırtlanmak zorunda değilsiniz. “İçkini kap gel” klasiğine ek olarak, herkesten birer aperatif getirmesini de isteyebilir böylece atıştırmalıkların alışverişi ve hazırlanışı derdinden kurtulabilirsiniz. Size kalan tek şey, evi parti ortamına dönüştürmek… Renkli balonlar, peruklar, maskeler her partinin olmazsa olmazlarından. Artık buna alternatif parti kostümlerini de dahil edebiliriz. En azından sizin için eve dönüş derdinin olmayacağı, daha az harcayacağınız ve daha çok eğleneceğiniz kesin! Ancak partinin ev sahibi değil partiye katılanlardan biriyseniz şayet; sizi yarı yolda bırakan koltuk altı roll on’lara ve ayakkabı içinde görünmez sandığınız çoraplara da dikkat.

Eğlencelerce…

NaN Şişhane:

Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. 102a Şişhane/ Beyoğlu

Ritim Galata:

Galata Kulesi Sok. 3/D Galata

Seçimlerinizle Dört Mevsim Dikkat Çekin!