Kendi Çikolatanı Kendin Yap

Bu çikolata bitter! Canın çok çikolata çektiğinde, kendi yaptığının apayrı oluyor! Ayrıca tatlı tariflerimizde de bol bol çikolata olacak, sıfırdan yapmak sana da ayrı bir haz veriyorsa buradan başlayabilirsin.

Çikolata ne çok hafif ne de cok acı olsun. Bu tarifte ana malzemelerin ölçekleri çok önemli;

  • 1 kaşık kakao yağına, 1/2 kaşık kakao tozu, 1/4 kaşık şeker/tatlandırıcı, 1 tutam tuz
  • Sen hangi şekeri veya tatlandırıcıyı tercih ediyorsan onu ekle, ölçüleri aynı olacak! Ketojenik istersen stevia kullanabilirsin! Şekerini muhakkak blender veya kahve öğütücüden geçirerek pudra haline getir, yoksa katılaşırken çikolatanın dibine çöküyor ve sonunda yarısı çok acı, yarısı çok tatlı, sevimsiz bir çikolata oluyor.
  • Önce benmari usulu kakao yağını eritiyorsun, sonra içerisine kakao tozunu ekliyorsun. İyice karıştır, sonra şekerini, tuzunu ve kullanıyorsan vanilya, tarçın gibi sıvı veya toz malzemeni ekleyebilirsin. Kalıbına dök! Benim çikolata kalıbım yok diye dert etme, istersen pişirme kağıdına dök, istersen silikon bir kek kalıbı kullan, plastik yumurta ambalajın varsa onun içerisine de dökebilirsin. Eminim mutfağında uygun bir malzeme bulabilirsin.
  • Sıvı çikolatanı kalıbına döktükten sonra da dövülmüş fındık, badem, ceviz, kuru dut ne istersen serpiştir üzerine.
  • Kalıbını buzdolabına koy. Yaklaşık 15 dakika içerisinde çikolata hazır olacak!
  • Ana malzemeleri nerede bulurum diyorsan, @wefood markasının kakao yağını ve @guzel_gida‘nin kakao tozunu @istegelsin’den temin edebilirsin.

Kendi çikolatanı yapmak için tüm ihtiyaçlarını istegelsin‘den satın alabilirsin.