Kediniz Ve Köpeğinizle Yapabileceğiniz Egzersizler

Şişmanlık insanlık için nasıl çağın genel dertlerinden biriyse, evcil dostlarımız için de en temel sorunlardan biridir. Doğada, kalp krizinden ölen tavşan, yüksek tansiyon sorunu olan zebra, atıyorum fazlaca et yediği için kolesterolü fırlayan aslan bulamazsınız; ama yerleşik hayata geçmiş, evcilleşmiş hayvanlarda maalesef bu türden hastalıklara sıkça rastlanmaktadır.

Dengeli olmayan bir beslenme algısı, fazladan şeker tüketimi, gıda maddelerindeki kimyasallar ve hareketsizlik biz insanları nasıl olumsuz etkiliyorsa, bizim gibi beslenen evcil hayvanlarımızı da aynı şekilde etkiliyor. Evcil hayvanların tükettiği mamalarda, veteriner yönlendirmelerine güvensek bile, hareket mevzu bahis olduğunda hayvan sahiplerine oldukça büyük roller düşüyor.

Bugün biraz bunlardan bahsedeceğim. Şişmanlık problemleriyle uğraşan evcil hayvanınızı ideal kilosuna getirmek adına evde ya da yakın çevrenizde yapabileceğiniz egzersizlerden…

Ya da bir soru cümlesi olarak; evcil hayvanınızla birlikte hangi türden antrenmanları yapabilirsiniz?

1.Interval Walk

Çoğu köpek sahibi, köpeği dışarı çıkarmayı, köpeğin ihtiyacını giderip hızlıca eve dönmek olarak algılar; lakin köpeğin de kendine ait bir hava alma ve egzersiz yapma ihtiyacı vardır. Bu sebeple köpeğinizi dışarı çıkardığınızda en azından 15-20 dakika dışarıda kaldığınızdan ve bu süreyi aktif olarak geçirdiğinizden emin olun. Misal şöyle bir program izleyebilirsiniz; köpeğinizle beraber bir dakika yürüyün, yirmi saniye koşun. Ardından tekrar bir dakika yürüyün, yirmi saniye merdiven çıkıp indirin. Ardından tekrar bir dakika yürütün, bu seferki yirmi saniyede bulduğunuz bir dal parçasını ya da varsa mini bir topu az öteye fırlatıp, köpeğinizin o topu getirmesini bekleyin. Bu egzersizi dört ya da beş kez tekrarlayın, alın size mis gibi bir interval program.

2.Squat Tease

Hem kendinizi hem köpeğinizi aynı antrenmanla şekle sokmak fena olmasa gerek. Bunun için şöyle bir egzersize başvurabilirsiniz; Bacaklarınızı geniş bir şekilde açın ve köpeğinizi iki ayağınızın ortasına yerleştirin. Elinize onun en sevdiği oyuncağı alın. Yere eğildiğinizde köpeğinize oyuncakla dokunun ve elleriniz ilerde olacak şekilde hızlıca yukarıya doğrulun. Oyuncağa ulaşmak adına zıplayacaktır. Dinlene dinlene, dinlendire dinlendire 3 setten 15’er tekrar bu egzersiz için idealdir.

3.Dog Tag

Şanslıysanız ve bir arka bahçeniz varsa köpeğinizi alıp oraya bir çıkın. Yoksa en yakındaki parka kadar hafif tempo yürüyün. Parka vardığınızda tıpkı çocukluğunuzda olduğu gibi köpeğinizi ebeleyerek koşmaya başlayın. Köpekler eğlenceli hayvanlardır, kaçma kovalama oyunlarını asla kaçırmazlar. Sizi yakaladığında bu sefer siz onu kovalamaya çalışın. Oyununuza aynen bu şekilde uyar mı bilemem ama beş dakika sonra hem sizin hem köpeğinizin kalp ritmi egzersiz kıvamına gelecektir.

Köpekler koşarlar, eğlenirler, kankalık yaparlar; ama kediler heyheyli hayvanlardır. İstemedikleri bir şeyi itaat adı altında yapmazlar. Tamamen kendi kafalarına göre, kendi zevk ve ihtiyaçlarına göre yaşarlar. Bu sebeple kediler köpeklere kıyasla daha az sadık, daha asi diye nitelendirilmektedirler; lakin bu tamamen karakter meselesi. Kedi besleyen kimse, kedinin kendine has karakteri olduğunu bilmek ve onu öylece olduğu gibi kabullenmek durumdadır. Ve kedilerde de şişmanlık çok sık rastlanan durumlardandır. Bir de kedinin evden çıkmayan, uzun uzun uyuyan bir hayvan olduğunu düşünürseniz, kedi sahiplerinin bu beslenme ve egzersiz konularında az bir tık daha uyanık olmaları gerekmektedir. Peki evde takılan böylesi miskin bir ev arkadaşına ne türden egzersizler yaptırabiliriz?

1.Cat Strap Abs

Bazı kediler -misal benimkiler- tasma, papyon, kostüm ve benzeri şeylerden acayip rahatsız olurlar. Sıkıntılı adamlardır, öylece doğal doğal, çıplak çıplak evde gezinmek isterler. Ve bilmezler ki bu onların yumuşak karnıdır. Bu tipte, her aksesuara acayip uyuz olan kedilere sahipseniz ve bu kediler tombul tombul iseler, egzersiz yaptırabilmek adına şunun gibi bir plan yapabilirsiniz. Misal evde kullandığınız herhangi bir mini kemeri bellerine çok sıkmadan bağlayın. Hemen sırt üstü yatıp, onu çıkarmaya çalışayım derken karın egzersizi yaptıklarını fark edemeyeceklerdir bile.

2.Cat Light Cardio

Kedilerin dayanamadığı şeylerden biri lazer oyuncaklardır. Hiç hareket etmeyen, en miskin kediler bile o mini kırmızı noktalara kayıtsız kalamazlar. Dolayısıyla lazer kedinizi harekete geçirmek için oldukça iyi bir yoldur. Burada sadece dikkat etmeniz gereken konular var. Onlar da; misal lazeri kedinizin gözüne tutmamaya özen gösterin. Çok ani ve hızlı şekilde oynatmayın. Ve oyunu doğru sürede oynatın. Kedilerin minicik kalpleri var, onları haldır haldır koşturup, başka türlü hasta etmeyin.

3.Cat Football

Her kedi yapmaz; ama bazı kediler kaleci gibidir, attığınız her topu tutarlar. Evde, kısıtlı alanda kedi ile top oynamak hem eğlenceli hem de mekan ve zaman açısından tasarruflu olacaktır. Yumuşacık bir top alın, kediniz ile beraber hoplayıp zıplayın. Tahmin ettiğinizden daha fazla yorulacaksınız ve kedinizle birlikte zaman geçirmiş olacaksınız. Kedi için oyun oynayan anne baba bir tık fazladan sevilir.

Küçük uyarılar:

*Evcil hayvanların da bizim gibi terlediklerini ve bunaldıklarını unutmayın. Bu sebeple kedi ya da köpeğinize egzersiz yaptıracaksanız ya sabah ya serin akşam saatlerini tercih edin.

* Bazı kedi ya da köpeklerin ırksal özelliklerine bağlı avantaj ya da dezavantajları olduğunu unutmayın.  Misal evcil hayvanınız nefes alıp verişleri, hızlı koşmaları etkileyecek dezavantajlara sahipse antrenman temponuzu ve yönteminizi ona göre ayarlayın. Gerekirse destek alın.

* Kedi ya da köpeğinizde aktiviteye bağlı değişimlere karşı gözü açık olun. Fenalaşmasına sebep olacak şekilde antrenman yaptırmayın. Baktınız yorulma belirtileri var, mutlaka dinlendirin ve beklemediğiniz bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka hızlıca veterinerin yolunu tutun.

*Su çok önemli, su kabının dolu olduğundan, su içtiğinden emin olun.

Evcil hayvanlarımız bizim canımız, ciğerimiz, her şeyimiz, evlatlarımız. Onlara gözünüz gibi bakın. Şişmanlamalarına, hareketsiz ve kalitesiz bir hayat sürmelerine izin vermeyin. Onlarla kaliteli zaman geçirip, onları ve kendinizi stresten uzak, mutlu, huzurlu tutun. Ha bir de unutmadan, kış geldiğinde kapınızın önüne, bir kap su, bir kap mama koymayı ihmal etmeyin. Sevgiyle kalın.