Kadın Dayanışmasından Doğan Çantalar: Harmoni

 

Harmoni nasıl hayata geçti?

Hobi olarak yaptığımız işleri faydalı hale getirmek, çevremizdeki kadınları bunlara dahil etmek ve kadınların ekonomik olarak güçlenmesine destek olmak, çocuklara eğitim desteği vermek için bu işe başladık.

Markalaşma süreci nasıl gelişti?

Kadın kooperatifi olarak ürettiklerimizi, sadece bizlere, kadınlara yardım olsun diye değil kişilerin aldıkları ürünü ihtiyaçları doğrultusunda görerek, beğenerek almalarını istediğimiz için markalaşma yolunda ilerledik. Bu yolda da Kedv aracılığıyla dahil olduğumuz TAmeb projesinde Danimarkalı bir tasarımcıyla çalıştık, bu da bizim yapmış olduğumuz çantalarda bakışımızı ve ufkumuzu genişletti. Böylece markalaşma sürecimiz  başlamış oldu.

Harmoni bünyesinde faaliyet gösteren kaç kadın var?

Üye kadın sayımız 19. Çevremizde 60 kadınla işbirliği içindeyiz.

Tasarımlarınızı nasıl yaratıyorsunuz? Üretim süreci nasıl ilerliyor?

Danimarkalı bir tasarımcıyla çalışırken onun yönlendirmesiyle ilk ürünlerimizi oluşturduk.  Arkadaşlarımızla dönemsel ihtiyaçlar doğrultusunda, araştırmalar yaparak, yaptığımız her araştırmanın üzerinde ortak kararlar alarak yeni ürünleri oluşturuyoruz. Zaman zaman da gelen sipariş doğrultusunda ihtiyaca göre ürün hazırlıyoruz.

Yurt dışı satışınız var mı? (Yoksa) İleride olmasını düşünüyor musunuz?

Proje kapsamında Büyük Berlin Fuarı’nda iki yıl üst üste satış yaptık. Yurt dışında,  çantalarımızın tamamı el ürünü olduğu için çok ilgi gördü. Bununla ilgili çalışmalarımız ve araştırmalarımız devam ediyor. Harmoni kadınları olarak yurt dışında satış yapmak hedefimiz.

(İyi İşler: Perakendede Kadın Girişimcileri Güçlendirme Programı) bu programa katılmak size ne kazandırdı?

Eğitim içerik olarak bize eksiklerimizi tamamlama şansı verdi. Paydaşlarla tanışıp  yeni fikirler geliştirme şansımız oldu,  bu anlamda bakış açılarımız değişti buda bizim ufkumuzu geliştirdi. Program sonunda iyi işlerde olmak üretim hızımızı daha etkin hale getirip satışımızı arttırdı, daha fazla insana ulaşır olduk.

Üretmek isteyen kadınlara ve kadın girişimcilere önerileriniz nedir?

Üretmek her kadın için çok önemli. Bir şeyler üretirken her kadın mutlu, özelikle ürettiğini bir de faydaya dönüştürebiliyorsa çok mutlu. Evine, ailesine destek veriyor olmak her kadının başarı hikayesi ve bizce vazgeçmemeliler. Yaşamış olduğumuz bu pandemi döneminde bile üretimin ne kadar önemli olduğunu daha iyi görmüş olduk. Piyasa araştırmaları, piyasadaki iş dengeleri açısından kadınların üretime katılmasının ne kadar önemli olduğunu öğrendik bütün kadın girişimcileri bu anlamda destekliyoruz.

Kadınların ticaret dünyasındaki varlığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ticaret dünyasında kadınların daha fazla olması gerektiğini düşünüyoruz. Tüm kadınların eğitimlerle desteklenmesini ve cesaretli olmalarını istiyoruz. Biz bir kadın kooperatifi olarak çevremizdeki tüm kadınları desteklemeye devam edeceğiz.