“KADERİMİN YAZILDIĞI GÜN” Ü SANAT YÖNETMENLERİNDEN DİNLEDİK!

DSC_1157

Sevilen dizi Kaderimin Yazıldığı Gün’ün sanat ekibiyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sanat yönetmeni Demet Dinçkaya Şakrak ve Styling sorumlusu Melis Perez, diziyle ilgili merak ettiğiniz soruları cevaplarken bu işi yapmak isteyen genç jenerasyona da tavsiyeler veriyor.

1-Karakteri tahlil edip yaratma sürecini kısaca anlatır mısınız?

Melis Perez: Oyuncuların mutlu olması, sahneye mutlu çıkmaları, kıyafetlerle daha iyi hissetmeleri çok önemli. Tabii ki tek kriter o değil, senarist ekibimiz var, projeyi yöneten, hayal eden insanlar var, gözünden izlediğimiz bir yönetmen var gibi birçok faktör var. Bunların hepsini göz önünde bulundurup biz ekrana taşıyoruz. Herkesin memnun olması için uğraşıyoruz.

Defne karakteri sofistike bir kadın, daha düz şeyler tercih ediyor, asla çiçek deseni kullanmayız. Diğer tarafta Elif karakteri Antakya’dan İstanbul’a gelmiş, daha yumuşak bir karakteri oynuyor. Onun için daha yumuşak kumaşlar kullanıyoruz. Bazen de ortam şartlarına göre tercihlerimiz değişebiliyor. Mesela karda çekim yapıyoruz, oyuncular soğukta çalışıyor. Buralarda oyuncunun üşümemesi için elimizden geleni yapıyoruz, ekranda görünmese bile içine kalın kıyafetler giydiriyoruz.

2-Kostüm sponsorlarınız kimler, sponsorlar dışında başka yerlerden yararlanıyor musunuz?

Melis Perez: Çok ciddi bir sponsor çalışması yapılıyor. Tüm sponsorları mutlu etmek istiyoruz ve onlarla çalışıyoruz. Bir gardırop oluşturuyoruz ve oyuncuları bunun çerçevesinde giydiriyoruz.

3-Bir oyuncunun saç-makyajı ne kadar sürüyor, sahneye çıkmadan önceki süreci biraz anlatır mısınız?

Demet Dinçkaya: Yaklaşık bir veya bir buçuk saat sürüyor. Tabii çok özel sahnelerde özel makyajlar gerektiği zaman bu süre uzuyor. Biraz zamana karşı yarışıyoruz, çok özel tasarımlar yapamıyoruz. Her sahnede saç, makyaj değiştiremiyoruz. Çok uzun saatler çalışıyoruz dolayısıyla saç-makyaj ekibini de zorlamak istemiyoruz.

4-Kostüm ve stylingden bahseder misiniz?

Demet Dinçkaya: Kostüm bu işin temel noktalarından biri. Son 10 yıldır bir stil danışmanına ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bir sanat yönetmeni olarak oyuncunun proporsiyonu, vücut tipi, rengi, duruşu gibi birçok şeye baktığınız için sizi yan ekiplerin birçok yönden beslemesi gerekir. Bunun içinde stil oluşturma, ışık, makyaj,  saç hepsi var. Bu bütün ekibin başarısı. Hepsinin işini koordineli yapması gerekiyor, biz burada bunu sağladık. Oyuncular bir rolü üstlerine giyiyorlar ve biz de seyirciyi buna inandırmak zorundayız.

5-Yaptığınız renk çalışmasını detaylandırır mısınız?

Demet D.: İş başlamadan önce bize renk analiziyle birlikte bir sunum yapıyorlar, hangi oyuncuya ne renk yakışır, nasıl saç makyaj daha uygun olur… Önceden bunlara oyuncuyla birlikte karar veriyoruz. Elif karakteri romantik olduğu için daha dalgalı saçlar uyguluyoruz, Defne karakteri daha maskülen, daha düz, bir yere gideceği zaman saçını topluyor. Elif bir yere gideceği zaman daha doğal topluyor, çünkü çok kuaföre giden bir kadın değil. Defne bayağı hazırlanmış şekilde çıkıyor dışarı. İkisi yanyana olduğunda bu fark ortaya çıkmak zorunda, bunu da başarıyoruz.

6-Halk bir karakteri seviyor ve onun giyindiği gibi giyinmek istiyor. Bu sizi mutlu ediyor mu?

Demet D.: Firmaların satış yapması çok önemli. Ticari bir iş yapıyoruz ve bu işi en iyi şekilde satmak lazım. Bize destek veren firmaları da mutlu etmek gerekiyor. Bu bir arz talep meselesi. Bazı şeyler örneğin mekanda, kostümde, makyajda sizin gerçekte gördüğünüz haliyle çok güzel olabilir, ben yayında izliyorum, “olmamış” diyorum. Ekranda izlemek başka bir duygu. Ağustos’tan beri hayatımız “Kaderimin Yazıldığı Gün” oldu, hem mesaide hem eve gidince televizyonda sürekli onları izliyorum. Ekip olarak doğru  bir elektrik yakaladık.

DSC_1179

7-Trendleri takip ediyor musunuz?

Melis P.: Mesela bu ev yapılırken Demet Hanım, Antakya gözünden, Antakyalı bir aile nasıl evini dekore eder diye düşünüyorsa, ben de aynı şekilde düşünüyorum. Kahraman Antakya’da kendi bahçelerinde çalışırken nasıl giyiniyor, İstanbul’a gelince bu adam nasıl giyinir düşünmek zorundayım. O yüzden dergiler, bloglar hepsini takip ediyorum. Sürekli kendini beslemek zorundasın, gördüğünüz her şey bir detay. Televizyon da bu yönde birçok katkı sağladı. O yüzden bazen çok acımasızca eleştiriyorlar, bu işi yapmak için eleştiriye de açık olmak gerekir.

8-Nelerden besleniyorsunuz, ilham alıyorsunuz? Versace Bright Crystal

Demet: Mesleki olarak fotoğraf gözünüz çok gelişiyor. Siz de benim için bir rol modelsiniz. Yarın biri bana röportaj yapan gazeteci karakteri yarat dese sizi gözümün önüne getiririm. Çünkü birebir temas ettim sizinle. Her gördüğüm şahısı, her gittiğim mekanı, restoranda lavaboyu bile mekansal olarak değerlendiriyorum. Göz hafızası her şeyi kaydediyor. Onun dışında vakit buldukça çocuğumla vakit geçiriyorum, televizyonda diğer arkadaşlarımın işlerini takip etmeye çalışıyorum.

9-Bu iş yetenek gerektirir mi?

Bu bir yetenek ama aynı zamanda kendini geliştirmenin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yeni jenerasyon çok iyi geliyor. Eskiden bu işler daha zordu, şimdi birçok insan sektörde profesyonelleşti. Yenilerin onlardan faydalanmaları, özveriyle çalışarak tecrübe edinmeleri gerekiyor. Her şeyden önemlisi bu işi sevmek gerekiyor. Bu işin matematikleri var, ama aynı zamanda bir hayal kuruyorsunuz, bunu uygulamak zor bir şey. Bazen başarılı oluyorsunuz, bazen olamıyorsunuz.

10-İlginç bir set anınız var mı?

Melis: Bizde anılar bitmiyor, sürekli komik şeyler yaşanıyor.. Her an her şey başımıza gelebiliyor. Bazen hata da yapabiliyoruz.. Önemli olan hemen çözüm getirmek.

Kaderimin Yazıldığı Gün Setinden Kareler

05

04

03

01

Dizide Kullanılan Ürünleri Hemen Satın Al: