JON SNOW GİBİ OLMANIN YOLLARI

İtelendi, ötelendi, ötekileştirdi, öbürsüleştirildi; lakin herkes gitti, o kaldı. Ne kralların kellesi, ne leydilerin doğmamış bebekleri, ne at gibi adamlar kaldı geriye…, Dağ gibi paşalar gitti, o yine kaldı. Spoiler vermek gibi olmasın, adam öldü dediler, yine kalktı ayaklandı. Yani ben bu yazıyı yazarken, Jon Snow’un akıbeti hemen hemen böyleydi. Bundan sonra ne olur bilinmez; ama benim şahsi fikrim bu adam hepimizi gömer. Zira yapımcılar artık Jon Snow karakterine sıkı sıkıya sarıldılar. George R. R. Martin bu adamı da harcasa bile, sanki öykü başka bir evrende geçiyormuşçasına Jon Snow’u izlemeye devam ederiz gibi geliyor.

Bu beyin hikayedeki yeri ile ilgili pek çok teori var zaten. Ama ben milletin lafıyla kuyuya inmem. Benim bel bağladığım mevzu Jon Snow karakterinin günden güne daha çok göze hitap eden birine dönüştüğü gerçeği. Söylenildiğine göre şimdilerin ‘’Jon Summer’’ı bu kaslı kaslı ‘’Beach Body’’ görüntüsüne sadece beş haftada kavuşmuş. Kas kütlesini 12 kilo kadar arttırmışmış.

Jon Snow gibi görünebilmek için 5 hafta süper bir süre. Ama ne yapmış, ne etmiş, nasıl beslenmiş bir bakmak lazım elbette. Neymiş ki buradaki sihir, marifet? E, ben zaten bunun için varım, anlatayım da dinleyin…

1.EKSİLERİNİZİ ARTIYA ÇEVİRİN

Kit Harington’a sormuşlar; nasıl bu hale geldiniz diye. Çok zorlandığını; çünkü her koşulda hızlı bir metabolizması olduğunu ve genetik olarak şansı olan iri yarı adamların tersine, ufak tefek, ince yapılı bir adam olduğunu söylemiş. Hal böyle iken kas kazanmak cidden zordur. Hızlı metabolizma normal koşullarda artı değer gibi görünse de kas kazanmak istediğinizde negatif bir özelliğe dönüşebilir. Ve ne kadar çok yerseniz, vücut o kadar çabuk yediklerinizi yakabilir. Peki bu durumu nasıl avantaja çevirirsiniz. Egzersiz çeşitliliğinizi arttırarak ve doğru beslenmeyle, metabolizma hızını fazlalık olan yağ oranının düşürülmesinde kullanabilirsiniz. Böylece vücutta yağlar gitmeye başladıkça, kaslarınız daha belirgin hale gelecektir.

2.SİLAHLARINIZI KUŞANIN

Sinemada tiyatroda genel olarak da sanatta abartmak serbesttir. Bunu bilen izleyici hikayedeki mucizeleri pek fazla sorgulamaz. Kahraman ıssız adaya düşer, aç kalır susuz kalır, üstüne fiziksel efor sarf eder; ama kas kütlesinden bir şey kaybetmez, hatta utanmadan o kas kütlesini arttırır. Ben ”anneanne” gibi film okuyan biri olarak, bu türden palavraları hayatta kaçırmam. Hemen başlarım söylenmeye. Misal Game of Thrones mu izliyorum, Jon Snow’da kılıç kullanabilen, dağ bayır aşabilen bir adam mı? İsterim ki bu adam, göze hitap edecek şekilde varoluşunu sürdüren kas kütlesi ile uyumlu bir antrenman modeline sadık kalsın. Ben öyle isterim diye değil ama zaten Kit Harington’a da aynen böyle antrenman yaptırmışlar. Kılıçsa kılıç, tırmanışsa tırmanış, at sürmekse at sürmek… Hiçbirinde pintilik yapmamışlar, Kit Harington’a rolüne uygun, rolü besleyecek şekilde antrenman yaptırmışlar.

3.DOĞRU BESLENİN

Spor yapan insanın doğru beslenmesini uzun uzun anlatmaya gerek yok. Düzgün karbonhidratlar ve bol bol hayvansal protein. Ağzım hiç boş durmadı, bu 5 hafta boyunca durmadan yemek yedim demiş Harington. Zaten kas kütlesi beklentiniz varsa, doğru seçimlerden ibaret olmak koşuluyla, sürekli yemeniz gerekiyor.

4.SAKATLANMAK SPORUN ŞANINDANDIR

Kit Harington bu beş haftalık antrenmanın içinde ayak bileğini sağlam bir şekilde sakatlamış. Doktoruna ve fizyoterapistine danıştığı halde, git sen antrenmanına devam et demişler. Sakatlıkla devam etmek çok zordur; ama sakatlandım diye sakat bölgeyi nadasa alıp, kullanmamak da derdinizi çözmez. Orta yol bulmuş onlar da; antrenman yaptırmışlar; ama antrenmanları revize etmişler. Squatlar yapılmış; ama fazla derine inilmemiş. Lunge’lar yapılmış ama ağırlıklar düşürülmüş. Sakatlıklar için oldukça akıllı bir yöntem.

5.KARIŞTIRIN/ AYRIŞTIRIN

Bence başarılı antrenmanın sırrı her şeyi içermesi; ama hiçbir şeyi de karıştırmamasıdır. Ne demek şimdi bu? Fitnessta bir söz vardır; her gün aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar bekleyemezsiniz. Dolayısıyla salona geldiğinizde sürekli farklı şeyler denemeniz gerekir. Patlayıcı kuvvetinizi geliştirecek, kas kütlenizi arttıracak, dengenizi geliştirecek, omurga sağlığınızı destekleyecek egzersizler için farklı günlerde salonda olun. Kardiyoyu ağırlık antrenmanınızın ardına eklemektense, kardiyoya ayrı bir gün ayırın. Bir gün sadece esnemek için salona gidin, başka da bir şey yapmayın. Karın çalışmak için en tükendiğiniz zamanı beklemeyin, başka bölgeleri çalışıp yorulduysanız, o gün evinize gidin, ertesi gün gelip özel olarak karın çalışın. Kaliteli zaman geçirmek, kas kütleniz üzerinde fark yaratacaktır.

6.TEMEL EGZERSİZLERİNİZİ BELİRLEYİN

Daha önceki yazılarımdan birinde doğru antrenman programı nasıl yazılır anlatmıştım. Temel bazı egzersizler vardı, mutlaka programınızda olması gereken. Bununla beraber ikincil, destekleyici egzersizler vardı. Karın egzersizleri, esneme egzersizleri ve ısınmaya dair detaylar vardı. Bu mantıkla siz de, hafta bazında bütün vücudu hedefleyen, günlere göre vücudu parçalara ayırdığınız, antrenman modellerini birbirinden ayırdığınız ama genele bakıldığında eksiğinizin kalmadığı bir program yazın. Kit Harington özel olarak şu egzersizlere yoğunlaşmış;  Wide-Grip Deadlift, Split-Stance Cable Row, Zercher Squat, Deep Sit, Commando Chin-Up, Shoulder “W”, Chest Dip, Swiss-Ball Pec Stretch, Weighted Crunch, Cobra Pose, Incline Press ve Push-Up.. Çoğunluğunu 3 set 8 tekrar olacak şekilde ,sağlam ağırlıklar ile uygulamış. Buna paralel bir antrenman programını antrenörünüzden rica edip uygulayabilirsiniz.

Sürekli salona gidip sonuç alamayanlar için 5 haftada Jon Snow olmak çok zor geliyordur eminim. Ama misal Spartacus zamanında da böyleydi, Süper Kahramanları oynayan oyuncular için de böyle. 5 hafta normal bir adamı, gladyatöre çevirmek için yeterli bir süre demek ki. Doğru antrenmanı, doğru sıklıkta, doğru beslenme ve dinlenmeyle kombinlendiğinde oluyor demek ki. Hazır yaz tatilleri, izinler de başlıyor, bu gazla salonlara akın haydi!!. 5 hafta göz açıp kapayana kadar geçer, şansı olanlar da Jon Snow gibi zayıflıklarıyla ölür, daha güçlü olarak doğarlar. Sevgiler.