İyi Bir Selfie Çekmenin 9 Kuralı

Aynı anda harika kıyafetlere, muhteşem saçlara ve kusursuz bir cilde sahip olduğunuzu gösterebileceğiniz bir selfie çekmek için kaç kere poz vermeniz gerekiyor? Çoğu Instagram fenomeninin  binlerce beğeni alan fotoğraflarının kamera arkasını görünce, aslında mükemmel anı yakalamak konusunda kimse yalnız olmadığını anladı. Fakat hayat, en güzel pozu bulmakla zaman harcayamayacak kadar kısa! İçinde olduğunuz anları ölümsüzleştirirken hem daha az vakit harcamanız hem de telefonunuzun hafızası için birkaç tekniğe hakim olmanız gerekiyor. Her ne kadar sosyal medyanın gerçekçi olmadığını hepimiz bilsek de iyi görünmek istiyoruz. Selfie çekme konusunda Kim Kardashian ile yarışacak kadar profesyonel hissetmiyorsanız, sizin için birkaç önerimiz olabilir.

Doğru Ekipmana Sahip Olduğunuzdan Emin Olun

Eminiz akıllı telefonlarınız ihtiyacınız olan her şeyi size veriyor. Son dönemde gelişen teknoloji sayesinde eskiden fotoğraf çekmek için özel makinelere ihtiyaç duyduğumuzu bile unutacağız neredeyse. Fakat fotoğraf makineleri hala var ve telefonunuzdan daha kaliteli görüntü elde etmenizi sağlayabilir. Özellikle ayna selfie’lerinizi makineyle çekebilirsiniz.

En İyi Göründüğünüz Pozu Keşfedin

Eğer yüzünüzün bir tarafının diğerinden daha iyi göründüğünü düşünüyorsanız, haklısınız. Asimetrik olması bir yana kusurlarınızı bilmek de yüzün “iyi tarafını” keşfetmekte önemli bir adım. Örneğin Ariana Grande, gamzesinin nasıl en iyi şekilde göründüğünü biliyor ve çoğu zaman aynı taraftan benzer pozlar veriyor. Siz de aynayla biraz daha vakit geçirerek en iyi pozu bulabilirsiniz. Mesela çeneniz iriyse üstten pozlar çekmeye çalışın ya da yüzünüz uzunsa tek tarafınızı öne çıkarın. Eğer geniş bir alnınız varsa çok yukardan değil de kaşlarınızın hemen üstünden selfie çekebilirsiniz.

En İyi Açıyı Bulun

Yüzünüzü en iyi gösterecek pozu buldunuz, peki ya açı? İşin uzmanlarına göre görüş alanınızın biraz üstünden verdiğiniz pozların açısı, en doğru olan. Kameraya direkt bakmamak da dikkat etmeniz gereken diğer konu.

İyi Işık, Güzel Selfie

İyi bir selfie, sadece size bağlı değil aynı zamanda dışarıdaki faktörlerle de ilgili. İyi bir ışık olmazsa fotoğraflarınız hiçbir zaman istediğiniz gibi çıkmaz. Fotoğrafçılara göre ışık direkt olarak yüzünüze vurmalı diğer türlü gözlerinizin altında koyuluklar görünmesine neden olabilir. Fotoğraf çekmek için en güzel saatlerse, ışığın az ve yumuşak olduğu gün doğumu ve gün batımı zamanları.

Makyaj Yapın

Tabii tüm selfie’ler için makyaj yapmak zorunda değilsiniz. Fakat bir selfie için en doğru zaman aslında en iyi hissettiğiniz an olabilir. Makyaj yaparken uygulayabileceğiniz birkaç kozmetik hilesiyle her pozunuzun mükemmel çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Trendleri Test Edin

Selfieleriniz gerçek hayatınızın deneme tahtası olabilir. Yeni bir moda ya da güzellik trendini deneyip selfie çekebilirsiniz. Arkadaşlarınızın veya takipçilerinizin tepkilerine göre yenilikleri hayatınıza dahil edersiniz. Eğer stilinizi baştan aşağı göstermek isterseniz ayna karşısında otururken çekeceğiniz bir selfie hayat kurtarabilir.

Fotoğraf Düzenlemeyi Öğrenin

İhtiyacınız olandan biraz daha çok selfie çekmek mükemmel selfie’yi bulmak için en güvenilir yol fakat bazen elinizdeki tek fotoğrafı iyi şekilde düzenlemeniz gerekebilir. Bunun için onlarca fotoğraf düzenleme uygulaması olduğunu hatırlatalım. Birkaç tanesini deneyerek favorinizi bulabilirsiniz ya da Kim Kardashian’ın en sevdiği uygulama olan Perfect365’i indirebilirsiniz.

Filtre Kullanın

#NoFilter etiketi vazgeçilmeziniz olabilir fakat bir daha düşünün! Fotoğrafınıza filtre seçmek en önemli selfie hilelerinden biri. Üstelik hangi filtrenin daha çekici bir görünüm verdiğine dair araştırmalar bile yapılmış. Mayfair, Valencia, Hefe, Nashville ve Aden en beğenilen ve en çok etkileşim alan filtreler olarak gösteriliyor. Artık #NoFilter yerine #AlwaysFilter yazabilirsiniz.

Ayakkabılarınızla Shoefie Çekebilirsiniz

Diyelim ki selfie çekmek istemiyorsunuz ama kendinizden bir şeyler paylaşmak istiyorsunuz. Bunun çok kolay bir yolu var! Ayakkabılarınız sizin için selfieden daha önemliyse o zaman shoefie çekebilirsiniz. Shoefie çerkerken fonun güzel olmasına dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.