Işıldayan Saçlara Birkaç Adımda Sahip Olun

Genellikle kadınların saç problemleri erkeklerinkine oranla daha fazladır. Kadınların saçları boyadan, röfleden, fönden, güneşten, soğuk havadan çok kolay etkilenir. Bazılarınız kabarıklığından şikayet ederken, bazılarınızın yağlı ve soluk görünümünden şikayet ettiğini duyar gibiyiz. Havada bulunan toz ve kirden çok çabuk etkilenen saçlarınız için kulaktan dolma bilgilerin dışında; bu konu üzerinde profesyonel uzmanların önerileriyle size harika tüyolar vereceğiz.

1.Saçlarınızı Gün Aşırı Yıkayın

Saçlarınızı minimumda gün aşırı yıkamanız saç nem dengenizi korur. Saç deriniz her gün su ve şampuanla temas ederse pH dengesini bozabilir, aşırı kuruluk ya da yağlanma şikayetleri meydana gelebilir. Saçınızı fazla yıkayarak sadece kendinizi temiz olduğuna inandırabilirsiniz.

2.İki Kez Şampuan Yapın

Her duşta 2’den fazla ya da az şampuan kullanmayın! Saçlarınızı çok hassas bir kumaş gibi düşünün. İçeriğini bilmediğiniz deterjanla sevdiğiniz elbisenizi çok yıkarsanız yıpratırsınız. Saçınız da aynen öyle! Saç stilistleri bunu şöyle açıklıyor; ilk yıkama dış etkenlerden arındırmak, ikincisi ise derinlemesine temizlemek. Ayrıca şampuan uygulamalarında saç diplerine masaj yapmanız oradaki ölü hücreleri canlandırmaya faydalı olacaktır.

3.Saç Kremini Doğru Kullanın

Saç kremlerinin saçlarda yarattığı etkinin yumuşacık ve ipeksi bir his olduğu doğru. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi saç kremi kullanmak da öyle. Saçınızın uzunluğuna göre belli bir miktarda sadece saçlarınızın uç kısımlarına uygulamanız yeterli olacaktır. Saç diplerinize temas eden saç kremi saçlarınızı daha basık gösterir.

4.Sülfatsız Şampuan Tercih Edin

Şampuan alırken mutlaka saç tipine ve rengine göre seçmek için uzmanlardan yardım alın. Sizin dikkat etmeniz gereken ise ürünün sülfatsız olması. Birçok temizlik malzemesinde de kullanılan köpürtücü madde sülfattan uzak durun! Köpüren şampuan iyi algısını hemen çöpe atın hatta. Sülfat insan vücuduna zararlı bir madde ve bunu saç derinize uygulamak ileride aşırı saç dökülmesine dahi yol açabilir.

5.Haftalık Maske Bakımı Yapın

Haftada 1 saçınızın nem dengesini sağlamak için saç maskesi uygulayın. Uygulayacağınız maske ile saçınızın hava koşullarından dolayı kaybettiği nemi saçınıza geri kazandıracaksınız. Saçınız boyalı ise güneşin ışınlarına karşı bir kalkan oluşturan bakım maskesiyle saç renginiz daha uzun süre canlı kalır. Saç sağlığınızın ilk olarak saç derinizde başladığını unutmayın, ışıltılı saçlar için bakım yapmayı ihmal etmeyin!