İşe Odaklanma Zamanı!

Yapacak işleriniz olduğunda, problem yaşamadan odaklanabilmenin yollarını yazdık. Odaklanmak için beş kolay yolu bizimle keşfedin.

En iyilerimiz bile bazen odaklanma zorunu yaşar. Hatta bu durumun iyi veya kötü olmakla uzaktan yakından alakası yok. Kimi zaman yaptığınız işi dikkatiniz dağılmadan bitirmeniz mümkün olmaz. Bazen bu çok yorgun olduğunuz için, aklınız başka yerlerde olduğu için ya da canınız sohbet etmek istediği için olabilir. Ama kendinizi suçlamayın, özellikle dikkat dağılmasına sebep olabilecek açık ofislerde çalışıyorsanız, bu durum oldukça normal.

Peki odaklanma sorununu aşmak için ne yapmak gerekiyor? Bu durumu kolayca atlatmanız için size uygulaması kolay beş yoldan bahsedeceğiz.

Kendinize Beş Dakika Verin

Bir an önce işinizi yapmanız lazım ama bir türlü odaklanamıyorsunuz… Bu gidişatı iyi bir yöne çekmek için kendinize beş dakika zaman tanıyın. Dilerseniz ofis çevresinde yürüyüşe çıkın ya da yüzünüzü yıkayıp geri dönün. Zihninizi dikkatinizi dağıtan her şeyden arındırmak kendinize yapacağınız en büyük iyilik. Yeteneklerinizi en iyi şekilde ortaya çıkarmak için pozitif olmalı ve motivasyonunuzu güçlü tutmalısınız.

İşe başlamadan önce kendinize beş dakika verin, düşüncelerinizi toparlayın ve yapılması gereken işler için kendinizi hazırlayın. Rahatlamak için birkaç derin nefes alabilirsiniz, bu sandığınızdan daha çok yardımcı olacak. Ya da belki ilham veren bir okuma yapmalısınız. İşinizi iyi ve odaklı yapmak için sizi ne motive edecekse, onu yapın!

Çalışmak İçin En İyi Noktayı Bulun

Eğer freelance çalışıyorsanız, bu öneriyi dikkate alın. Ofiste çalışırken sizin için mükemmel noktayı bulmak pek tercih meselesi olmayacak ama home office öyle değil. Evdeyken bazen özel odanız olsa bile kendinizi çalışmaya hazır hissetmeyebilirsiniz. Alternatif bir mekan arayacağınız zaman, bunun yine dikkat dağıtmayacak bir yer olması gerektiğini unutmayın, sonuçta konsantre olmanız gerekiyor.

Bu yeni yer yatağınız veya koltuğunuz bile olabilir. Yeter ki çalışmaya başlamadan önce toparlayın ve verimli olmak için uygun hale getirin. Tabii ışıklandırma ve sıcaklığın da çalışmaya uygun olması gerekiyor. Buz gibi odada ya da gözleriniz kamaşırken çalışmazsınız.

Telefonunuzdan Uzak Durun

Elinizin altındaki o akıllı telefon belki de dünyanın en dikkat dağıtan aleti olabilir. Hiç online bankacılık için telefonu elinize alıp Instagram hikayelerinde kaybolduğunuzu fark ettiniz mi? Dolayısıyla yapmanız gereken iş devam ettiği sürece telefonunuzu kendinizden uzaklaştırın ya da en azından sessize alın. Sosyal medya hesaplarınızın bildirimlerini kapatmak da dikkatinizi toparlamanız için gerekli. Kısa molalarınızda Instagram’ı kontrol etmek ya da bir tweet atmakta her zaman özgürsünüz tabii.

Kendinize süre verin, 40 dakika çalışmaya 10 dakika sosyal medya molası vererek çalışabilirsiniz. Ve bunu yaparken ayağa kalkıp biraz gezinin, bedeninize de iyilik yapmış olursunuz.

Zamanınızı İyi Bölün

Günlük işlerinizden en yüksek verimi almak için kendinize gerçekçi hedefler belirleyin. Belli bir zaman aralığında ne kadar iş yapmanız gerektiğine karar verin. Bir app ya da manuel şekilde not alarak gününüzü yapmanız gereken işlere bölün böylece neye ne kadar vakit ayıracağınıza karar verebilirsiniz.

Çoğu zaman bu hedefler gerçekçi olmayabiliyor. Bu nedenle öncelikle kendinize karşı dürüst olun. Eğer işinizi sık sık farklı sebeplerle bölüyorsanız önce bu durum için çözüm üretmelisiniz. Ayrıca plan yaptığınızda buna sadık kalmak konusunda da ısrarcı olmalısınız.

Kendinize İzin verin

Eğer gerekiyorsa gün içinde birkaç küçük molanın kimseye zararı olmaz. Çoğu araştırmayı siz de bilirsiniz, 45 dakikadan sonra zihin kendini bırakma eğiliminde oluyor. Dolayısıyla ofiste sekiz saat boyunca durmadan çalışabilmeyi beklemek gerçekçi bir hedef değil. Hem beyniniz hem de bedeniniz bu durumda fazlasıyla yorulur.

Düzenli olarak mola verin, sevdiğiniz sosyal medya hesaplarına göz atın, birkaç sayfa kitap okuyun. Yeter ki işten biraz uzaklaşın ve kendinize vakit ayırın. Veriminizin artacağına emin olabilirsiniz.