İLK GRUP DERSİNDEN NASIL SAĞ ÇIKARSINIZ?

Spor salonlarında yenilerin işi zordur. Hangi salona yazılsamdan öte, acaba ne tip bir aktiviteyle spor kariyerime başlasam, acaba ne giysem, ne etsem, elimi ayağımı nereye koysam, ay bana bakarlar mı, ay bana gülerler mi, ay acaba çok mu güçsüzüm, çok mu şişmanım, çok mu şuyum buyum diye düşünür azımsanmayacak bir nüfusa sahip olan gymfobikler. Korku dediğimiz duygu da fenadır hani. Biz ileri gitmek isteriz, geri adım attırır. Bazısı düşüne düşüne spor salonuna daha ilk adımını atamadan pes eder, bazısı da aman ucunda ölüm yok ya der, atar o müthiş ilk adımı, girer ilk dersine. Peki ilk dersten nasıl sağ çıkarsınız? Alın size birkaç püf noktası…

shutterstock_164717708

1. Neye ihtiyacınız olduğunu saptayın.

Cesaretinizi toplayıp, spor salonundan içeriye girdiğiniz anda insanlık için küçük ama spor salonu fobisi olan biri için kocaman olan o adımı atmış olursunuz. Giriş okey, gelişme gerekli, sonuç zaten büyük bir beklenti, haydi hayırlısı; ama şu gelişme kısmını nasıl çözeceğiz? Tek tabanca takılmaktansa, grup dersi ile başlamak en iyisi gibi geldi. Ama hangisine başlamalıyım? Pilates, zumba, yoga, tae bo? Arkadaşım zumba yapıyor çok eğlenceliymiş. Komşum pilatesle hamilelik sonrası tüm doğum çatlaklarından kurtulmuş. Yoga iyiymiş yoga, insanın kafası da rahatlıyormuş. Muş muş da muş muş… Popüler olana rağbet edebilirsiniz, efendi adamın üzerini de çizebilirsiniz; ama neyin ilgi çekici olduğundan öte neye ihtiyacımız olduğu önemli. Dolayısıyla ilk amacımız doğru sınıfa karar vermek. Bu konuda tek başınıza karar veremiyorsanız da antrenörünüze danışabilirsiniz.

2. Ön araştırma yapın.

Günümüz dünyasında işverenler birini işe almadan evvel, o kişiyi internet ortamlarında aratıyorlar. Sosyal medya sayesinde nasıl birisi olduğumuz herkes tarafından biliniyor, gizlimiz saklımız kalmadı ya artık, hizmet aldığımız kurumların da gizlisi saklısı kalmadı. Bir spor salonuna üye olmak isteyen kimse internette salonu ve hatta eğitmeni aratıp, hakkında söylenenler üzerinden o kişi ya da kurumla iletişime geçiyor ya da bakıyor eleştiriler hoş değil, tercih etmiyor orayı veya o kişiyi. Siz de aynı yöntemi spor salonunuz ya da eğitmen adayınız ile ilgili olacak şekilde kullanabilirsiniz. Baktınız pilates hocası çok seviliyor, gidin deneyin bakalım. Baktınız on kişiden sekizi aman da bu ne biçim zumba eğitmeni demiş, oturun bir daha düşünün.

iStock_000055452184_Medium

3. Sınıfa erken gidin.

“Erken kalkan yol alır ve en öndeki matı kapar.” demiş Joseph Pilates. Erkenden sınıfta olmanın ne gibi avantajları olabilir, neden önemsiyoruz dersten önce sınıfta oluşu? Çünkü sınıfa son dakika gittiğinizde ve bir de sınıfta yeniyseniz ilk talimatların hiçbirini duyamayacaksınız. Sınıfın zaten bildiği ritüellerde, kafanızı kaldırıp kaldırıp egzersizi ve gidişatı anlamaya çalışacaksınız ve en önemlisi arkalara kaldığınız için eğitmeninizle göz teması bile kuramadan sallan yuvarlan bir ilk antrenman geçireceksiniz. Bu sebeple sınıfa mutlaka ders saatinden önce gidin, eğitmeninize kendinizi tanıtın, ön taraflarda eğitmene yakın bir mata yerleşin ve en önemlisi de bir sakatlığınız varsa dersten önce doğru sınıfta olup olmadığınızı teyit edebilmek adına, eğitmeninize durumunuzu anlatın.

4. Antrenmana kendinizi içinde güzel ve huzurlu hissettiğiniz kıyafetlerle gidin.

Ne demiş Marilyn Monroe: “Bir kadına doğru ayakkabıyı ver, dünyaya hükmetsin.” falan. Biz kadınlar böyle yaratıklarız. Doğru kesilmiş bir saçın, güzel kıyafetlerin, ayakkabıların, çantaların çözemeyeceği sıkıntımız olmaz bizim. Antrenmana hele ki ilkine şık şıkıdım bir spor kombinle giden bir dişi, o kılığın gazıyla ilk denemede hundred’ı zorlanmadan yapabilir bence. Şaka bir yana fiziksel imajlarımız psikolojimizi çok yakından etkiliyor. Ben ilk pilates dersine giden, gymfobik bir kız olsaydım, bu tip bir yolla kendime yardımcı olurdum. Deneyin bence.

5. Sakin olun ve eğlenmeye çalışın.

İlk dersimiz, elbette ki düşüp kalkacağız. Ayak uyduramayacağız. Olacak o kadar. Ama umursamayacağız. Her seferinde talimatları dinleyip, kurulumlara odaklanıp, kuyruğu da dik tutup egzersiz ne ise yapmaya çalışacağız. Uğraştık uğraştık, olmuyor… Zevk alacağız. Kendimizle eğlenecek, moralimizi bozmayacak, çabamızı ikinci ders için saklı tutacağız.

iStock_000075257459_Medium

6. Kanka edinin.

Sporda kankalık erkekler için çok önemli bir müessesedir. Zira özellikle body building çalışan ve sağlam ağırlıkların altına giren erkekler birbirine destek olmak durumundadır. Bu anlamda oldukça işlevsel bir durumdur. Erkek türü için spor salonu kankasının biri gider, biri gelir. Duygusal bir durum yoktur yani ortada. Kadınlardaki kankalık mevzusu ise tamamen psikolojik bir süreçtir. Kankası derse gelmeyince gelmeyen, kankası rahatsızlanınca rahatsızlanan ve kankası spora ara verince ara veren kadınlar biliyorum. Kadınlar birlikte gelir, birlikte giderler. Dolayısıyla spor salonunda yeni olan kimselere motivasyon olabilmesi adına bir spor salonu kankası edinmeleri önerilir. Mümkünse ilk dersten önce sınıfı hızlıca tarayıp, şöyle sağlamından, uzun süredir geliyormuş gibi görünen birkaç kadına yakın oturun derim ben.

7. Gerekli görüyorsanız durun ve dinlenin.

Salon sporları rekabet içermeyen sporlardır ama mevzu bahis grup dersleri olduğunda insanlar birbiriyle yarışabilir; bunu gizli bir dil ile, beden dili ile yaparlar. Dolayısıyla bunu ne eğitmenler ne de siz engelleyebilirsiniz. Ama umursamayıp, kendimize odaklanıp, neye ihtiyacımız varsa ona yönelik antrenman yapabiliriz. Dolayısıyla ilk grup derslerinizde özellikle sakatlanmamak adına kimsenin sizinle yarışmasına izin vermeyin, durun, nefes alın, su için, dinlenin ve uygun gördüğünüzde devam edin. Eğitmeniniz anlayışla karşılayacaktır.

Ünlülerin Spor Kombinlerinden İlham Alın!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Spor Salonunda Yapmamanız Gereken 12 Şey” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/index.php/salon-kadini-cizgisi-ya-da-gym-etigi-nedir/” linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Hangi Ünlü Hangi Sporu Yapıyor?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/index.php/hangi-unlu-hangi-sporu-yapiyor/” linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]