İkonik Sneakerların Hikayeleri

1820’lere dönüp bakıldığında, sneakerların insanların ayakkabı hakkındaki düşüncelerini değiştirdiğini görebiliriz. Sneakerlar iki asır önce ihtiyaçtan doğdular, şimdi ise gündelik hayatın bir parçası oldular. Converse All Star, Nike Cortez, Adidas Stan Smith, Keds Champion gibi günümüzün ikonik sneaker klasikleri nasıl doğdu ve nasıl kült haline geldiler?

Nike Cortez

İlk olarak 1972 Olimpiyatları sırasında piyasaya sürülen Nike Cortez, Olimpik koşu antrenörü Bill Bowerman tarafından tasarlandı. İlk modern koşu ayakkabısı olma özelliğini taşıyan Nike Cortez, kısa zamanda dans pistlerini ele geçirdi ve moda endüstrisinin bir parçası haline geldi. Şimdilerde yalnızca bir koşu ayakkabısı olmaktan sıyrılan Nike Cortez, gündelik ve rahat bir sneaker olarak popüleritesini koruyor.

Converse All Star

Tüm zamanların en çok satan ayakkabısı olan “The All Star”, aslında bir basketbol ayakkabısı olarak tasarlandı ve Converse Rubber Shoe Company tarafından üretildi. Bir basketbol koçu olan Charles “Chuck” Taylor, Converse tasarımına katkıda bulundu ve ismi 1932 yılında ayak bileği yamasına eklendi. Neredeyse hiç değişmeyen bir başka ayakkabı olan Converse All Star, geçtiğimiz yüzyılda farklı alt kültürlerde popülerliğe yükseldi.

Adidas Stan Smith

Adidas tarafından tenis ayakkabısı olarak üretilen “Stan Smith”, günümüzde en çok sevilen sneaker modellerden biri. Adını, efsane tenis oyuncusu Stan Smith’ten alan bu model, sadeliğiyle diğer spor ayakkabı ikonlarından sıyrılıyor. Belçikalı moda tasarımcısı Raf Simons’tan, şarkıcı Pharrell’a, Stan Smith’in çok sayıda işbirlikçisi var. Adidas Stan Smith, 1965’teki başlangıcından bu yana nispeten değişmeden kaldı ve 30 milyon çiftin üzerinde sattı.

Keds Champion

1916’da United Rubber Company ilk sneaker’ı olan Keds Champion’ı tanıttı. Keds, gösteri dünyasında birçok ünlünün tercihi olarak popüler kültürde yerini aldı. Audrey Hepburn ve Marilyn Monroe gibi stil ikonlarından, günümüz yıldızlarına ve sokak stiline uzanan 100 yıllık hikayesiyle Keds, bu klasik spor ayakkabının asla modasının geçmediğini kanıtlıyor.