HERKESİN YAPTIĞINI YAPMA, YAPACAKSAN CROSSFIT YAP!

Son 5 yıldır spor, özellikle salon sporları konusunda çıldırmış durumda memleket. Herkes birer Fitness tutkunu oldu çıktı. Etrafımda spor yapmayan tek kişi benim sanırım. Karınların açılıp, göğüslerin şişirilmediği fotoğrafsız bir günümüz yok. Peki, nereden geldi bu merak ve ilgi birden? Hayır, ne oldu da başımıza dank ediverdi sağlıklı yaşam?

image1

2. Dünya Savaşı sonrası sanayi devrimi ile insanlığa bir şeyler oldu; hatta çok şeyler oldu. Bunlardan biri durumundaki “selfie”, mükemmel Türkçesi ile “özçekim” aslında sistemsel bir rahatsızlık. Eskiden telefonların birer fotoğraf makinası olduğunu hayal edebilir miydiniz ki body selfie’yi edebilesiniz?

Ben size sonda diyeceğimi baştan söyleyivereyim. Bunların hepsi birer beğendirme telaşı, hani daha global yazacak olursak; sex sales be beybisi!

Ne kadar kas, o kadar ilgi!

Günümüz salon sporunun alt metninde (sporcu doğmuş ve devam eden kişileri tenzi ediyorum) aslında satış ve pazarlama var. Başka bir deyişle baba bir manipülasyon, ne kadar sıkı, kaslı ve aynı zamanda fit olursanız sizinle ilgilenen o kadar çok kişi bulabilirsiniz. Tapınılır bir arzu nesnesi haline gelmeniz spor salonuna ne kadar gittiğinizle doğru orantılı. Spor yapmazsan çirkinsin, şişmansın, sağlıksızsın, yüzüne bile bakılmayı haketmiyorsun!

image5

Pek çoğunuz bu duruma gelmediniz mi, yalan mı? Spor yapmayan bir stalkersanız şahane şekilli bir buddy’e “Hello tatlım, naber?” yazamazsınız, yani o özgüven pek çoğunda yok. Ha tabii bir de her öğünü XL olup da spor salonlarından çıkmayan, obezite sınırında dolaşan Amerikalılar var. Yani oradan kazanılan paranın başka bir yere aktarıldığı al gülüm-ver gülüm dünyası. Öte yandan, Rusya ya da komünist ülkelere baktığımız zaman -ki durum çoğunlukla Balkan ülkelerinde de böyle- spor yapmak neredeyse ücretsiz. Fit kalmanız devlet tahvilli.

Sizi yalnız ve asosyal salon insanı olmaktan kurtaran son zamanların trend sporu CrossFit ile tanıştırmak isterim. Çoğunlukla kendi vücut ağırlığınızla yapacağınız Fitness’ın en rağbet gören dalı CrossFit’te sosyalleşmek ilk ilke. Hemen her gün mahalle sınırlarımız içine bir yenisi daha eklenen spor salonlarının aksine Türkiye’de henüz 17 salonundan biri olan CrossFit Taxim’de alıyorum birazdan fazlasıyla vereceğim soluğu. Salonun sahibi Fırat Erdem Hoca karşılıyor beni ve diyorum ki bugün ben sadece dinlemek istiyorum (Sportif yalanım).

Fırat Hoca salonda koşu bandında değil, sokakta koşmaktan yana olan bir sporcu. Çünkü gerçek koşunun parmak uçlarından başladığını ama koşu bandının ayak topuğu gibi yanlış bir odağa sahip olduğunu söylüyor. Gym bir kültür ama CrossFit çok başka. Anlatıldığı kadar da ağır bir spor değil. Web sitesini takip ettiğiniz zaman, size nasıl katkıları olduğunu videolarla birlikte görebilirsiniz.

image10

Ne spor yaparım ne de o yemeği yerim!

Spor yapmaktansa yemek yememenin daha doğru bir hareket olduğunu savunuyorum. Fırat Hoca ise “Ben hem yemek yemek hem sağlıklı olmak hem fit olmak hem de ağırlık kaldırmak istiyorum.” diyor. 6 gün boyunca ortalama 10 saat çalışan biri CrossFit yapmak isterse, önce bazı belli başlı ölçümlerden geçirilip 10-15 seans dersten sonra belli bir düzenli programının yazılması gerekiyor. Özellikle plaza çalışanları diye tabir ettiğimiz masa başı işi yapanlar, kaçınılmaz bel ve karın yağları için CrossFit kaçınılmaz gerçek. Personal trainer almak isterseniz ders başına 50 TL-150 TL; aylık toplu programa kaydolmak isterseniz 200 TL-300 TL arasına bu işi halledebiliyorsunuz. Salonu gezdiğimde hayatımda ilk kez gördüğüm aletlerin ne olduğunu sormadan edemedim elbette. Örneğin, içerideki koca kamyon tekerleğinin altına yatıldığını nereden bilecektim? Sabah 8’den akşam 10’a kadar haftanın her günü açık olan CrossFit Taxim’in girişinde çok şık bir cafe-bar var. Lezzetli kahveler ve spor sonrası kaybedilen kalorileri geri döndürmek isterseniz tüketilecek seçenek çok.

Aklımı çeldi; bugün yapmasam da önümüzdeki günlerde hepiniz gibi benim de hakkım olan demo dersi almaya gideceğim. Belli mi olur aşkta bulamadığımızı deli gibi spor yapıp müsabakalarda bulurmuşuz… Falan.

CrossFit Taxim
Tel: +90 212 230 4 238
www.crossfittaxim.com

Ünlülerin Spor Kombinlerinden İlham Alın!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Spor Salonunda Yapmamanız Gereken 12 Şey” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/index.php/salon-kadini-cizgisi-ya-da-gym-etigi-nedir/” linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”İlk Grup Dersinden Nasıl Sağ Çıkarsınız?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/index.php/ilk-grup-dersinden-nasil-sag-cikarsiniz/” linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]