Her Cilt Tipi İçin Günlük Bakım Menüsü

Sağlıklı bir görünüm ilk olarak ciltte başlar fakat cildimiz, vücudumuzun diğer bölgelerine göre hava koşullarından daha çok etkilenir. Öncelikle cilt tipinizi öğrenmelisiniz. Cildiniz yağlı mı? Kuru mu? Ya da karma mı? Günlük rutin bakımınıza bu şekilde başlayabilir ve daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Farklı cilt tiplerinin neyi neden kullanması gerektiğine birlikte göz atalım.

Cilt Bakım Menüsü: Normal Cilt Yumuşak, gergin, sıkı, pürüzsüz, lekesiz ve esnektir. Dünyadaki en güzel cilt tipidir, ne çok yağlı ne de çok kuru, ne çok parlak ne de çok mattır. Kısacası en ideal cilttir.

Sabah Menüsü

Temizlik: Sülfat içermeyen yumuşak bir köpükle cildinizi yıkamak cildinizin pullanmasını önler. Tonik: SD alkol, denatüre alkol, etanol ve izopropil gibi bileşenlerden mutlaka kaçının. Bu maddeler genellikle toniklerde bulunur ve cildinize zarar verebilir. Nemlendirici: Nemlendirciyi 2 aşamada kullanın. Alnınızdan boynunuza kadar uygulamanız daha sağlıklı bir sonuç elde etmeye yarar. Özellikle güneş korumalı nemlendiriciler tercih ederek hem kışın hem de yazın güneşin zararlı etkilerinden gün boyu cildinizi koruyabilirsiniz.

Gece Menüsü

Temizlik: Sabah kullanacağınız köpük ve tonik ile aynı temizleme işlemini yaparak hava kirliliğinden, tozdan ve makyaj artıklarından kurtulun. Serum: C vitamini ve yosun özleri gibi parlaklaştırıcı bileşenlere sahip bir antioksidan serum ile cildinizi canlandırın. Doğal bir yöntem uygulamak isterseniz biberiye ve nane yağını karıştırıp aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

 A La Carte

“Glikolik Asit” normal bir cilt için en doğru seçim olacaktır. Haftada birkaç kez cildinize glikolik asit içeren kremler uygulayabilirsiniz. Glikolik asit içeren kremlerin en büyük özelliği derinizin derinlerine işleyerek kuru cilt hücrelerini canlandırıyor olması.

Cilt Bakım Menüsü: Kuru Cilt Kuru ciltte yağ ve ter algısı son derece zordur. Kuru ciltler yıkandıktan sonra gerilir ve kolayca kızarabilir. Kırışmaya çok müsaittir, özellikle göz çevresi erken yaşta kırışabilir. Kuruluk, cildi bakterilere karşı koruyan asit katmanının dengesini bozar; aşırı soğuk ve sıcak havalarda cilt savunmasız kalır. Mümkün olduğu kadar doğru ürünlerle cildin dengesini sağlamak ve bol bol su tüketerek cildin nemini artırmak gerekir.

Sabah Menüsü

Temizlik: Köpürmeyen, koku içermeyen mümkün olduğu kadar hafif bir temizleyici losyon ile cildinizi temizleyin. Sabundan uzak durun. Tonik: SD alkol, denatüre alkol, etanol ve izopropil gibi bileşenlerden oluşan toniklerden kaçının. Antioksidan Serum: Ciltteki kolajen kaybını önlemek ve E, A, C vitaminleriyle desteklemek için kuru ciltlerin gündüzleri serum kullanması öneriliyor. Nemlendirici: Mutlaka SPF içeren nemlendiricilerle cildinizi nemlendirin.

Gece Menüsü

Temizlik: Sabun vb. bir ürün kullanmamalısınız. Temizleme sütü veya losyonuyla hafif hareketlerle temizlik işlemini yapın. Tonik: Aynı tonik ile arındırın. Retinol Serumu: Haftanın 5 günü retinol serum kullanmanız faydanıza olacaktır. Retinol serumlar, daha küçük moleküllere sahip oldukları için deriye daha iyi nüfuz ediyorlar ve sıradan bir nemlendiriciye göre cilde daha etkili bir nem sağlıyorlar. Göz Kremi: Peptit içeren bir göz serumu kullanarak göz çevrenizdeki kolajen aktivitesini artırarak kırışıklığı önleyebilirsiniz. Nemlendirici: Kuşburnu yağı, çuha çiçeği yağı, kızılcık yağı, tatlı badem yağı, fosfolipidler ve jojoba yağı içeren nemlendiriciler kullanmanız cildinizdeki nem bariyerini onarmak için güçlü bir seçimdir.

A La Carte

Kuru ciltlerde genellikle ölü cilt hücresi meydana gelir. Bu tarz ciltlerde peeling yapmak yerine yumuşak kıllı bir yüz fırçasıyla hafif hareketlerle temizlemek faydalı olabilir.

Cilt Bakım Menüsü: Yağlı Cilt Yağlı ciltler hem sönük hem de parlak görünürler. Yağ bezeleri daha büyük olduğu için sebum oranı daha fazladır. Siyah nokta ve akne oluşumuna çok müsaittirler. Görüntüsü dışında tek avantajı vardır o da ciltte kırışmanın geç olması.

Sabah Menüsü

Temizlik: Yağlı ciltler bakteri oluşumuna oldukça elverişli olduğundan dolayı cildinizi mümkünse günde 3 kez yıkayın. Bunun sebebi ise cildinizdeki fazla yağın akne ve siyah nokta oluşumuna zemin hazırlaması. Sülfat içermeyen bir jel veya köpük temizleyici kullanarak hem yağdan arındırırsınız hem de kurutmamış olursunuz. Tonik: Alkol içermeyen, cildinizdeki suyu tutabilecek sodyum PCA içeren bir tonik tercih edin. Böylelikle gözeneklerinizdeki sıkışmayı da sağlamış olursunuz. Yağsız Nemlendirici: Cildinizin yağlı olması nemlendirici kullanmayacağınız anlamına gelmiyor. Cildiniz aşırı kuruduğunda da yağlanabilir. Gliserin içeren hafif ve yağsız nemlendirici seçerek faydalı yağı cildinizde muhafaza etmelisiniz. Çinko Oksit Güneş Kremi: Yağlı ciltler genelde güneşten korkmazlar fakat bu tamamen yanlış bir eğilim. Çinko oksit içeren güneş kremleri tam da bu ciltler için mucizevi bir sonuç verir. Parlamaya eğilimli ciltler için daha mat bir görünüm sağlar ve antibakteriyeldir.

Gece Menüsü

Temizlik: Gündüz ile aynı işlemi uygulayın. Tonik: Gün boyu biriken yağı temizlemek için cildinize baskı yapmayın, yine sabah kullandığınız tonikle hafif hareketlerle temizleyin. Serum:  Alfa hidroksit asitler veya bata hidroksit asitler içeren herhangi bir serum, gözeneklerinizin görünümünü azaltmaya yardımcı olur ve donuk olan bölgelerinizi aydınlatmaya yardımcı olur. Retinol serum ile tamamlayarak da gözeneklerinizin düzenli olarak azalmasını sağlayabilirsiniz. Nemlendirici: Gündüz uyguladığınız yağsız nemlendiriyici kullanın.

A La Carte

Haftada bir kez kil maskesi uygulayabilirsiniz.

Cilt Bakım Menüsü: Karma Cilt Karma cilt iki farklı cilt tipinin karışımıdır. “T” bölgesi yağlı, yanaklar kurudur. En sık rastlanan cilt türüdür. Bu tip ciltlerde karma ürünler kullanmak gerekir.

Sabah Menüsü

Temizlik: Yağlı ciltler için önerilen sülfat içermeyen bir jel veya köpük temizleyici kullanarak arındırın. Tonik: Alkol içermeyen bir tonik ile baskı yapmadan temizleyin. Nemlendirici: Karma ciltler genelde yoğun nemlendiricilere ihtiyaç duymazlar. Hafif bazlı, antioksidan bir krem kullanabilirsiniz. Güneş Kremi: Çinko Oksit içeren kremler parlak bölgelerdeki yağı dengeleyerek, kuru bölgelere nem sağlar.

Gece Menüsü

Temizlik: Günlük kullandığınız jel ile cildinizi temizleyin. Tonik: Alkolsüz toniğiniz ile cildinizdeki gözenekleri sıkıştırın. Serum: Tıpkı yağlı ciltteki gibi alfa hidroksit asitler veya bata hidroksit asitler içeren herhangi bir serum, gözeneklerinizin görünümünü azaltıp ve donuk olan bölgelerinizi aydınlatabilirsiniz. Nemlendirici: Gündüz kullandığınız nemlendiriciniz gece bakımında da içinde ideal olacaktır.

A La Carte

Haftada bir yağlı (T) bölgenize yoğunlaşarak kil maskesi uygulayarak fazla ve gereksiz yağdan kurtulabilirsiniz.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.