Hem Fit Kalın Hem de Sağlığınızı Koruyun

“Superfoods”yani besleyici değerleri en çok olan, antioksidan ve diğer anti- yaşlanma özelliklerine sahip gıdalar. Bu mucizevi gıdaları tüketerek hem formunuzu koruyup, hem de daha sağlıklı bir yaşam süreceğinizi biliyor muydunuz? Hem tok tutan hem de besleyici özellikleri çok fazla olan bu yiyeceklerle hayat biçiminizi değiştirmeye hemen başlayın.

Kara Fasulye

Bir fincan kara fasulye (meksika fasulyesi) 15 gram doyurucu protein içerir. Kırmızı et gibi diğer protein kaynaklarında bulunan doymuş yağları içermez. Böylece sindirim problemi yaşamadan protein tüketmiş olursunuz.

Yulaf

Yulaflar lif bakımından zengindir. Günde bir porsiyon yulaf tüketerek gün boyunca kendinizi tok hissedebilirsiniz. Yarım bardak yulaf, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakmanızı sağlayan bir karbonhidrat.

Avokado

Doğru yağ olduğu sürece yağ tüketmekten korkmayın. Avokado, tekli doymamış yağ ve içeriğindeki oleik asit ile tükettikten sonra vücudunuzda hafif bir açlığa neden olabilir. Ancak çeyrek ya da yarım olarak tüketince karın yağlarınızın yavaşça yok olacağını göreceksiniz.

Somon

Somon, kırmızı etten daha yalın bir seçim olmasına rağmen yağlı bir balıktır. Diyetisyenlerin sıkça diyet listelerine ekledikleri somon, besin maddesi açısından çok zengin ve sindirimi kolay bir seçim. Özellikle 18-50 yaş arası kadınların haftada bir tüketmeleri öneriliyor.

Yaban Mersini

Adını en çok anti- aging özelliğiyle duyduğumuz yaban mersini, besin maddesi olarakta hafife alınacak bir gıda değil. 1 bardak dolusu yaban mersini sadece 80 kalori ve 4 gram lif dolu. Ara öğünlerinizde bu masum meyveyi tüketebilirsiniz.

Brokoli

Pişmiş ya da çiğ olarak tüketebileceğiniz brokoli, kansere karşı koruyucu olarak bilinir. 1 porsiyonu neredeyse 30 kaloriden az olan bu sebzeyi diyet yaparken rahatlıkla tüketebilirsiniz. Hem doyurucu hem de besleyici olan brokoli ile kilolarınızla başa çıkabilirsiniz.

Armut

Günde sadece 1 armut tüketerek ihtiyacınız olan lifin %15’ini alabilirsiniz. Lif bakımından çok zengin olan armut tokluk hissini arttırır. Yani günde 3 adet armut yiyerek daha tok hisseder ve dışarıdan daha az kalori alabilirsiniz. Armutun tüm lifinin kabuğunda olduğunu unutmayın.

Greyfurt

Greyfurt içeriği bakımından , yağ depolama hormonu olan insülin direncini azaltır ve bu da kilo kaybı sağlar. Uyguladığınız herhangi bir diyet programı olmasa bile her öğünden önce yarım greyfurt tüketerek kilo verebilirsiniz.

Patates

Evet patates! Doğru şekilde tüketerek yani ekmek yerine haşlanmış patates tercih ederek doygunluk indeksini arttırabilirsiniz. Patates içerdiği dayanıklı nişasta bakımından vücudunuzdaki yağları kolayca kaybetmenize yardımcı olur.

Kinoa

Tam bir diyet dostu olan kinoa, tam tahıl olmasından dolayı açlıkla mücadele etmek için birebir. Protein açısından zengin olmasına rağmen kalorisi çok az. Bir porsiyon kinoa ile günü hem hafif hem de tok geçirebilirsiniz.

Acı Biber

C vitamini deposu olan acı biber, içerdiği capsaicin denen bir bileşikten dolayı metabolizmayı hızlandırır ve vücuttaki yağ yakımını sağlar. Özellikle diyet yaparken çiğ ya da pişmiş olarak her öğününüzün yanında tüketebilirsiniz.

Kahve

Kahvenin iştahını kestiğini şimdiye kadar biliyorsunuzdur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran, güçlü bir antioksidan. Günde en az 1 fincan kahveyle ihtiyacınız olan enerji için yağ yakımı sağlayabilirsiniz.

Nohut

İster salata ister yemek olarak kolayca tüketebileceğiniz nohut, çok lifli bir zayıflatma mucizesi. Yarım fincan nohutta 2 gramdan fazla dayanıklı nişasta var. Hem sağlıklı hem de bol proteinli, baklagillerin yıldızı nohutu haftada en az 2 kere rahatlıkla tüketebilirsiniz.