Hava Doğayla Buluşmak İçin İdeal!

Uzun kış ve yaz sezonlarından sonra birçok insan yeni planları için hazırlıklar yaparken, diğerleri yılın en iyi kamp alanlarından bazılarına doğru yola çıkar. Dışarı çıkıp kalabalığa karışmaktansa doğaya karışmaya ne dersiniz? Kamp yapmak, yeşile doymak ve biraz temiz hava almak için hazırlığa başlayın. Eğer “Neden bu havalarda?” diye düşünüyorsanız, okumaya devam edin.

Manzaranın tadını çıkarın

Kamp yapmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur hava durumu ve bu aynı zamanda bu göreceğiniz manzaralar için heyecanlanma sebebi de olmalı. Gideceğiniz rotanın hangi mevsimde kamp yapmak için daha uygun olduğunu, planladığınız tarihteki hava durumunu önceden araştırın ve öğrenin. Ardından sonbaharda kampın ana sebebi olan muhteşem manzaraların tadını çıkarın ya da ilkbaharda canlanan doğaya eşlik edin. Hangi mevsimde giderseniz gidin sizi doğada muhteşem bir renk şöleni bekleyecek.

Hazırlığın olmazsa olmazları

Tabii ki çadırsız kamp olmaz ancak gözden kaçabilecek detaylar kısacık tatilinizi bozabilir. Alınacaklar listenizi en başta yapın, ekipmanlarınızı önceden deneyin ve mevsimi göz önünde bulundurarak hem serin hem de sıcak tutacak kıyafetler alın. Sizi bunaltmayacak mevsimlerde kamp yaptığınız için daha mutlu olacağınıza eminiz. Hem böylece daha az böcekle karşılaşacaksınız.

Daha sakin rotalar

Rotanız neresi olursa olsun kalabalığa çok karışmayacağınız kesin çünkü mevsim geçişleri her zaman herkesin favori kamp tarihi olmaz. Yine de doğayla baş başa kalabileceğiniz Likya Yolu gibi yürüyüş rotalarına gidecekseniz bedava kamp alanları da keşfedebilirsiniz. Sezon olmadığı için ücretli yerlerin fiyatları da düşeceği için her şekilde tatiliniz için çok para harcamanıza gerek kalmayacak.

Bahar yağmurları

Hava durumu bahar aylarında daima değişebileceğinden hazırlıklı olmak adına yanınıza odun ya da kömür stoklayabilirsiniz. Bir yandan bahar yağmurları romantik ve tazelik hissini aynı anda verirken bir de üşümenize gerek yok değil mi? Sizi ve ateşinizi korumak için tente almayı da unutmayın.