HAMİLELİKTE CİNSEL HAYAT NASIL OLMALI?

Gebelik dönemi insan hayatında yaşanacak en güzel dönemlerden biridir. Sadece kadınlar için değil, hem anne hem baba adayının hayatında unutulmayacak güzelliklerle, ilklerle, mutluluklarla yaşanacak bir dönemdir. Karnınızda hissettiğiniz ilk hareketten, yavrunuzu kucağınıza alacağınız ana kadar çok özel ve çok güzel anlar yaşayacaksınız.

05

Çiftlerimiz bize gebelik haberlerini sevinçle bildirirken, ilk muayenelerini yapıp bebeklerinin ilk görüntüsünü onlara göstermekten ve ilk kalp atışlarını dinletmekten bizler de mutluluk duymaktayız. İlk gebelik muayenesiyle beraber merak edilen sorular akla gelmektedir. Gebelikte beslenme, gebelikte yapılacak ve yapılmayacak hareketler, spor, yüzme, çalışma koşulları sorulurken birçok çiftimiz gebelik döneminde cinselliği danışmaya belki de utanmakta veya çekinmektedirler.

Gebelik bir hastalık değildir; tekrar belirtmek isterim ki insanın hayatında yaşayacağı en güzel dönemdir. Verilen medikal ürünler de ilaç veya tedavi maksadıyla değil, destek olarak verilmektedir. Bu yüzden gebelikte yasak veya yasaklar gibi şeyler söz konusu olmamalıdır. Cinsellik de gebelik döneminde doğal olarak yaşanabilir. Eğer gebelik takibi sürecinde düşük veya erken doğum tehdidi durumlar yok ise, plasenta previa dediğimiz bebeğin rahim ağzına doğru yerleştiği bozukluklar söz konusu değilse, herhangi bir yasak veya kısıtlama söz konusu olmayacaktır.

Tabii ki çiftlerimizin de tedirgin olduğu bazı gebelik dönemleri olabilir. Bu dönemler, bizim de ilişki olmayabilir dediğimiz 10. gebelik haftasına kadar gebeliğin erken dönemleri veya doğuma yakın dönemlerde fiziksel değişimlerin de zorlamasına bağlı olarak 32. gebelik haftasından sonraki dönemler olarak söylenebilir.

Gebelikte cinselliğin ilk günden son güne kadar anne veya bebek açısından herhangi bir zarar vereceğini düşünmüyorum. Ancak klinik pratikte, özellikle erken dönemde olabilecek düşüklerde çiftlerin kendilerini suçlamamaları ve gereksiz üzüntüler yaşamamaları için 10. gebelik haftasına kadar ilişki olmamasını tavsiye ediyorum.

32. gebelik haftasından sonra da doğuma kadar cinsellik devam edebilir; ancak erken doğum tehdidi gibi durumlarda daha erken haftalardan itibaren ilişkiye ara verilmelidir. Çoğul gebeliklerde de erken doğum tehdidi olabilir ve erken dönemlerde ilişki kısıtlanabilir; herhangi bir sıkıntı yoksa 32. haftaya kadar ilişki yaşanabilir.

Sağlıklı bir gebelik sürecini, sağlıklı bir doğumla sonlandırarak yavrularınıza kavuşmanız dileklerimle…

Op. Dr. Filip Taşhan
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ota Jinemed Hastanesi
Nüzhetiye Cad. Deryadil Sk. No:1 Beşiktaş / İstanbul
Tel: 0532 059 04 89
www.filiptashan.com

YASAL UYARI: Morhipo Anne Bebek Kulübü üyelikleri sırasında ve Morhipo Mag içerisinde edindikleri bilgiler dahil olmak üzere, taraflarına yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlar, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile bunların tüm olumlu-olumsuz sonuçlarından sorumluluk yalnız üyelere, müşterilere ve okuyuculara aittir; Morhipo (Fırsat Elektronik Ticaret ve Sanayi A.Ş.) bu konularda hiçbir taahhüt ve mesuliyet altında değildir.

Anne Adayları ve Anneler İçin Her Şey