Haftanın Öne Çıkanları: Nordik İlham!

Kuzeyden gelen serin hava bu hafta yağmurlu geçen mevsimi belki yumuşatmayacak ama ruhumuzu ilhamla dolduracağı kesin.

Haftanın Nordik Keşfi: Tilde Hjelm

Bir süredir Nordik Simit’te İsveç ve müzik kelimeleri bir araya gelince yanına yazmadan geçemediğimiz şehir Göteborg‘da yaşayan Tilde, müzik şehrinin yeni isimlerinden birisi.  Dinlemekten hiç sıkılmadığımız sakin İsveç folk müziği ile hafif pop ezgilerini bir araya getiren Tilde Hjelm, Türkiye’nin Oh Land, Fallulah gibi Nordiklere sevgisini düşününce sıradaki favorimiz olacak gibi gözüküyor.

“Nefesimde müzik var, nereye gitsem beni takip ediyor, hayatımı şekillendiriyor” diyen Tilde hayattaki tüm zorlukları da müzikle atlatıyormuş. Müziğin, kalbi kırıldığında küllerinden doğan Feniks kuşu gibi tekrar hayata döndürdüğünü söyleyen Tilde, Karen Dalton, Mazzy Star, Cat Power ve Lana Del Rey gibi isimlerden ilham alıyor.

Şehrin kalabalığından uzaklaşmak ya da doğanın dinginliğine dinginlik katmak isterseniz çalma listelerinizden ayırmayacağınız You Are A Star‘ı arkadaşlarınızla paylaşmayı, Tilde’nin sakinleştirici melodilerinin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamayı unutmayın.

Haftanın Nordik Dizisi:  Fortitud 

Daha önce suçun adının bile bilinmediği bir kutup kasabasında geçen Fortitud, bir bilim adamının öldürülmesi ile başlıyor. Edinburgh Uluslararası TV’de FrightFest’te ismini çokça duyuran Fortitude, yeni sezonuna daha geniş bir kadro ile başladı bile. Dennis Quaid, Robert Sheean (Misfits), Parminder Nagra(ER, The Blacklist), Edvin Endre (Vikings, Eddie the Eagle) ve Game of Thrones’tan tanıdığımız Michelle Fairley yer alıyor.