Güzellik Hakkında Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Doğru bildiğiniz yanlışlar ya da bilip de ihmal ettiğiniz her şey cildinize zarar verebilir veya sizi abartılı bir görünüme götürebilir. Örneğin; bronzer’ı nasıl kullanıyorsunuz? Fondöten rengine nasıl karar veriyorsunuz? Pudra kullanıyor musunuz? Tüm bunlar ve buna benzer ürünlerin doğru kullanımını sizin için araştırdık. Gelin hep beraber hataların üzerinden geçip doğruları bulalım.

1.Makyaj Fırçalarınızı Temizlememek

Makyaj fırçalarını cildinize doğrudan temas ettirdiğiniz için hijyen sağlamak açısından haftada 1 kez yıkamanız gerekir. Cildinizde akne yaratmasının yanı sıra, makyaj malzemelerinin içerdiği pigmentler birbirine karışarak bulanık bir görünüm oluşturur. Herhangi bir saç şampuanı ile yıkayabilir ya da bazı markaların sadece bunun için ürettikleri temizleme suyundan kullanabilirsiniz.

firca

2.Bronzer’ı Tüm Yüzünüze Uygulamak

Güneşin yüzünüze dokunmuş gibi durduğu hafif bronzluk için, bronzlaştırıcı fondöten ya da BB krem kullanmak gerekir, bronzer değil! Saç diplerinden başlayarak gerdanınıza kadar uygulamanız gerekiyor. Bronzer’ı ise yüzünüzde ön planda olan burun, yanak, alın ve çenenize dokundurmanız doğru olan yöntem. Aksi taktirde yapay bir görünüm oluşur.

bronzer

3.Fondöteni El Üzerinde Test Etmek

Bu şu ana kadar yapılan en büyük hata! Elleriniz ve yüzünüz hiçbir zaman aynı renkte olmaz. Yüzünüze uygulayacağınız bir ürünü elde test etmek sizi yanlış yönlendirir. En doğru yöntem ise; boyunda test etmektir. Bu şekilde yüzünüz ve boyun kısmınızda renk farklılığı yaşamazsınız.

ezgif.com-optimize (2)

4.Makyaj ile uyumak

Sık sık duyduğunuz ama belki bir türlü alışkanlık haline getiremediğiniz makyajla uyumanın zararları saymakla bitmez. Daha da güzel görünmek için yaptığınız makyajla uyursanız; ilerleyen yaşlarda pişmanlığını yaşayabilirsiniz. Cildiniz olması gerekenden daha erken kırışır ve cildiniz akne ile baş etmek zorunda kalabilir.

makyajlauyumak

5.Concelear’ı Yanlış Uygulamak

Göz altına aydınlık ve doğal bir görünüm sağlamak amacı ile concealer uygulamak gerekiyor. Ancak concealer’ın göz altınızdaki torbalar veya karanlık noktaları kapatacağını düşünmek tamamen yanlış. Doğru uygulama şekli ise göz altına ters üçgen şekliyle uygulamak.

concelear

6.Dudak Kalemi ile Çerçeve

90’ların makyaj trendlerinde görmeye alışık olduğumuz çerçeveli dudaklar o zaman bir moda akımı olsa da tamamen yanlış bir uygulama. Dudak kalemi ile dudağınızı çerçeveledikten sonra tüm dudağınızı kalemle doldurup, ruj uygulamak doğru yöntem.

dudakkalemi

7.Waterproof Maskara

Eğer işiniz sporla alakalı değilse, tatilde değilseniz waterproof maskaralardan uzak durun. Hiç akmayan, bulaşmayan bu maskaralar, içeriği bakımından temizleme aşamasında kirpikleriniz birbirine yapıştırarak dökebilir.

maskara

8.Tabaka Halinde Fondöten Uygulamak

Fondötenin gerçek amacı cildinizdeki kusurları kapatmak, bazen yanlış ışıktan kaynaklanabilecek, ihtiyacınızdan fazla miktarda kullanmak yüzünüzde katman halinde boya sürmüş görünümü oluşturur. Fondöteni, elinizin üstüne birkaç damla sıkıp bir fırça yardımıyla yuvarlak hareketler halinde uygulayın!

giphy

9.Kullanma Tarihlerini Geçirmeyin

Makyaj malzemeleri uzun ömürlü maddelerden üretilmiyor. Açıldıktan sonra 3 ay ile maksimum 2 yıla kadar sür dayanıklılar. Bu süre ürüne göre değişir, kullanma tarihini mutlaka satın alırken öğrenin. Tarihi geçmiş bir ürün cildinize zarar verebilir.

sonkullanma

10.Öbek Halinde Allık

Doğal bir görünüm için allığınızı uygularken aklınızın bir köşesine “al yanak” benzetmesini koyun. Bunun anlamı yoğun kıpkırmızı yanaklar değil! Ten renginizden bir-iki ton koyu bir allık seçerek, fırçayı yuvarlayarak elmacık kemiklerinize uygulayın.

obekallik