GÜÇ, SENDE ARTIK!

Doğru beslenmenin insanlar üzerindeki etkisi sadece fit bir görüntü değil. Besinleri ihtiyacınıza yönelik tüketerek iş hayatında stresinizi yönetebilir, daha kaslı bir vücuda sahip olabilir, cinsel performansınızı arttırabilir hatta daha zeki bile olabilirsiniz.

1) Ofis stresinizi azaltın;

Sabah evden çıkmadan 1 kase yulaf ezmesi stresi alır; Yürütülen bazı araştırmaların sonuçlarına göre karbonhidratlar beynin serotonin salgılamasını sağlamakta ve antidepresan etkisi dahi gösterebilmektedir. Fakat daha kompleks karbonhidratlara yönelmekte fayda var. Stres, kan şekerinin yükselmesine neden olabildiği için, yulaf gibi kompleks karbonhidratlar kullanarak bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.

 

Öğle yemeğinde omega-3 açısından zengin somon balığı tüketin; Stres esnasında salgılanan adrenalin ve kortizol hormonları, somon balığında bolca bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde azalmaktadır ve dolayısıyla strese yol açan nedenler de ortadan kalkmaktadır. National Institutes of Health, Oregon State University tarafından yürütülen bir araştırmada, öğrencilere omega-3 destek hapları verilmiş ve endişe halinde %20’lik bir düşüş gözlemlenmiştir. Ayrıca, somon balığı kalp rahatsızlıkları için de oldukça etkili bir yardımcıdır.

 

Yeşil yapraklı sebzeler tüketerek magnezyum minerali alın ; Sakinleşmek için, somonun yanında yeşil yapraklılardan destek almakta fayda var. Vücudun sakinleşmesini sağlayan dopamin hormonun salgılanmasını sağlayan folat ve kasların gevşemesini sağlayıp yatışmayı sağlayan magnezyum minerali en çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Ayrıca, 2013 yılında University of Otago’da yapılmış olan bir araştırmanın sonucuna göre ise, bol miktarda taze meyve ve sebze tüketen kişilerin daha sakin, mutlu ve enerjik oldukları saptanmıştır.

1

 

Ara öğününüzde C vitamini açısından zengin meyveler tüketin; Özellikle C vitamin içeriği olan meyveler kandaki kortizol seviyesinin azalmasını sağlayarak stresin azalmasına yardımcı olmaktadır. Almanya’da yapılan bir araştırmada bol miktarda C vitamini alan kişilerin stresli bir durumdan daha kolay bir şekilde kurtuldukları tespit edilmiştir. Bu yüzden stresli olduğunuz zamanlarda portakal, greyfurt, mango, çilek, yaban mersini gibi C vitamini yüksek meyveleri tercih edebilirsiniz.

2) Kas yapınızı arttırın;

Daha kaslı ve fit görünmek için spor tek başına yeterli değil. Doğru beslenmiyor ve doğru besinleri doğru zamanda tercih etmiyorsanız, ne kadar spor yaparsanız yapın kaslı bir vücut sadece hayallerinizde kalır.

Kaslı bir vücut için, bilinenin dışında çıkarak beslenme düzeninizi sadece biftek, tavuk ve yumurtadan çıkararak, çeşitlendirebilirsiniz.

 

Öncelik Hindi eti olsun: Bilinenin aksine protein değeri kırmızı et ve tavuktan çok daha yüksek olan hindi eti, düşük kolesterol değeri ve yağ oranı ile her spor yapan bireyin öncelikle tüketmesi gereken bir besin değeri. Çinko açısından da oldukça zengin bir besin değeri olan hindi uzun süre tokluk hissi sağlar.

2

 

Spordan sonra süt tüketin: Süt, kas yapmak için iyi bir kaynaktır. Sütün içerisinde whey ve kazein adında iki adet yüksek kaliteli protein vardır. Whey proteini hızla amino asitlere parçalanır ve kanla emilir. Kazein ise vücuda daha uzun bir süre için daha küçük miktarlarda protein sağlar ve yavaş sindirilir. Aynı zamanda süt vücudunuzun kas inşa etmesi için gereken vitamin ve mineralleri barındırır. Bir elektrolit olan süt egzersiz sırasında ter içinde kaybolur ve vücudunuzun nemli kalmasına yardımcı olur.

 

Sihirli besin kinoanın faydalarını unutmayın: Kinoanın kalorisi düşük ve proteini yüksek olduğundan yağsız kas oluşturmak için ideal bir besin. Ayrıca kinoa, riboflavin, kalsiyum, E vitamini, demir, potasyum, fosfor, magnezyum, folik asit ve beta-karoten bakımından çok zengindir. Kinoa mevcut ekdisteoidlerden artmış kas kütlesini artırır ve yağ kütlesini azaltır.

 

Kas ağrınız mı var?

 Ananas : Zengin bir yemeği sonlandıracak en iyi şey ananastır. Ananas, proteinleri parçalayan bromelain içerir. Araştırmalar, kas ağrısıyla mücadelede bromelainin en az ibuprofen kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır.

Roka: Amerikalı araştırmacılar, antrenman sırasında hücresel kalsiyum kaybının kas ağrılarına yol açtığını belirlemişlerdir.  Sorunun üstesinden gelin ve roka tüketin. Günde 100 gram roka ile kas ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Zencefil: The Journal of Pain dergisinde yayımlanan bir araştırma sonucuna göre 11 gün boyunca günlük 11 gram zencefil tüketiminin kas ağrısı şikayetlerini yüzde 25 oranında azalma gözlemlenmiştir. Kas ağrılarına iyi gelmesinin yanında zencefil sindirim sistemi sorunlarına karşı mükemmel bir ilaç ve mide yanmalarına da iyi gelmektedir.

3) Cinsel performansınızı arttırın! 

Afrodizyak etkisi olan bu gıdalar sayesinde, cinsel hayatınız şaşırtıcı derecede değişebilir.

Kabak çekirdeğiyle, sperm miktarını arttırabilirsiniz: Kabak çekirdeği çinko açısından çok zengin olan yiyeceklerden biridir. Çinko da cinsel isteğin ve verimliliğin artmasında kilit bir rol üstlenmektedir. Hollandalılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre folik asit ve çinko içerikli yiyecekler sperm miktarını büyük ölçüde artırdığı gözlemlenmiştir.

İstiridye yiyerek afrodizyak etkisini alabilirsiniz: İçerdiği bazı aminoasitlerin cinselliği sağlayan hormonları tetiklediği görülmüştür. İstiridye dışında tüm deniz kabukluları ve deniz böcekleri de güçlü bir afrodizyaktır.

E vitamini için badem tüketebilirsiniz: Bademde cinsellik hormonlarının üretimi için gereken yağ kökenli maddelerden bulunmaktadır. Ayrıca spermleri çok daha dayanıklı kılan E vitamini de bol miktarlarda mevcuttur.

Fındık cinsel gücü arttırır : E vitamini içeren fındık, cinsel gücün artmasına yardımcı olmaktadır. Fındık, içerdiği tüm maddelerle bedensel ve zihinsel yorgunlukları gidermede etkilidir.

Yaban mersini C vitamini açısından çok zengindir: Teksas Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre C vitamini eksikliği sperm hücrelerinin bir araya toplanmalarına neden olmaktadır. Bu da spermlerin hareketliliklerini kısıtlayıcı bir özelliğe sahiptir. Yaban mersininde ise bol bol C vitamini vardır

Arzuyu arttırmak için acı biber tüketebilirsiniz: Acı yiyeceklere yakıcı özelliği veren madde kapsaisindir. Bu madde beynin endorfin salınım hızını artırır. Acı yiyecekler sinir sistemini de harekete geçirir; bu da cinsel arzuda artışa neden olmaktadır.

İncir güçlü bir afrodizyaktır: Erkeklerin cinsel gücünü artıran çok güçlü afrodizyaklardan biri de incirdir. E ve B vitaminleri açısından çok zengindir. Sindirimi kolaylaştıran incir cinsel yaşamınızı renklendirmenize de yardımcı olacaktır.

İktidarsızlık mı var, o zaman kereviz tüketin: Çeşitli iç salgı bezlerine tesir etmekte ve onların faaliyetlerini arttırmaktadır. Erkeklerde cinsel faaliyeti çok arttırarak vakitsiz iktidarsızlığı önlemektedir. Özellikle 30’lu yaşlarda mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

Havyarla kaliteyi arttırın: Yüzyıllardır afrodizyak olarak kullanılmaktadır. İçerdiği çinko miktarı nedeniyle erkeklik hormonlarının yapımını artırmaktadır. Çinkonun aynı zamanda sperm kalitesini de artırdığı belirlenmiştir.

Cinsel isteği arttırmak için Çinlilerin ilacı, ginseng kullanın: Geleneksel Çin ve Güney Amerika tıbbında cinsel gücü artırmak üzere kullanılan bir köktür. Bir araştırma ginsengin cinsel isteği ve birleşme kapasitesini arttırdığını ortaya koymuştur.

Afrodizyak etkisi yanında pürüzsüz bir cilt için, çilek tüketin: Lezzetli olduğu kadar cinsel yaşamda da etkili olan çilek neredeyse her derde deva olan meyvelerden. Afrodizyak etkisi bulunan çilek aynı zamanda cilde de iyi geliyor.

Doğru Ürünlerle Sağlıklı ve Hareketli Bir Yaşama Başlayın: