Glitter Makyaj Nasıl Yapılır?

Fotoğraf: Pinterest

Parlak, payetli ve ışıltılı her şey son birkaç sezondur kadınların vazgeçilmezleri arasında. Özellikle payetli elbiseler parti kombinlerinin yıldızı olacak gibi görünüyor. Kıyafetlerinde ışıltıyı taşımak istemeyenlerin tercihiyse simli ya da bir diğer adıyla glitter makyaj olabilir. Maksimalist trendleri minimal ölçüde uygulamaya çalışırken yapmanız gerekenleri yazdık. Sorumuz “Glitter makyaj nasıl yapılır?” cevabımızsa aşağıda!

Sevseniz de sevmeseniz de makyaj yapmanın büyülü bir etkisi var. Kendinizi daha farklı bazen daha iyi hissetmenizi bile sağlayabiliyor. Hem kırmızı ruja hayır diyebilecek kadın var mı? Belki ağır kontür teknikleri, yoğun makyaj ritüelleri ya da uzun uzun ayna karşısında durmak size göre değil ama biraz maskara ve parlatıcıya da hayır demezsiniz değil mi? Son dönemde cesur makyajseverlerin yeni favorisi glitter makyaj belki sadeliği sevenlerin değil ama, deneysellerin radarında. Ama bu trendi uygulamak risklerle dolu. Sonuçta çok parlayınca iyi görünmeniz mümkün değil. Dengeyi tutturmaksa bambaşka bir iş. Bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız ve partilerde herkes nasıl bu kadar iyi makyaj yaptığınızı sorup duracak.

Fotoğraf: Pinterest

Yeni yılda makyaj trendlerinin neler olacağını önceden yazmıştık. Tekrar hatırlamamız gerekirse;

  • Kontür makyajın popülaritesi düşerken, doğal görünüm ön plana çıkıyor. Kim Kardashian’ın bile eskisi kadar kontür yaptığından emin değiliz. Özellikle podyumda bu sezon bol bol “yokmuş gibi makyaj” gördük.
  • Podyumdan sokağa en hızlı biçimde inen trendler genelde güzelliğe dair oluyor. Highlight kullanmak da bunlardan biri oldu. Kontürle gölgelendirme yapmak yerine highlighter ürünlerle ışıldamayı tercih edenlerin sayısı hiç de az değil. Çünkü bu ışıltılar cilde daha genç ve taze bir hava veriyor.
  • Koyu dudaklar hiçbir yere gitmedi. Cilt makyajı sadeleştikçe dudaklar daha çok ön plana çıkıyor ve bu sefer mükemmel sürülenler yerine rengi dağılmış rujlar popüler.
  • Glitter demişken altın efektinin kaşlara taşınmasını da unutmayalım. Makyajınızı tamamen sade tutup kaşlarınızla tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Güzellik trendleri sadeliğe doğru hareket ederken bu glitter makyaj nereden çıktı diyebilirsiniz. Ama özellikle moda dünyasında kendini gösterip makyaj çantamıza kadar giren simler çok yeni değil, birkaç sezondur bizi tavlamaya çalışıyor. Bu çağrıya karşılık vermek için yılbaşı partileri en uygun yer. Yeni yıla girmeye hazırlanırken biraz çılgınlık yapabilirsiniz. “Yılbaşında ne yapılır?” diye düşünmeyin, hemen makyaj önerilerimizi okuyun ve seneye farklı bir imajla girin.

Tabii bu makyajı yapmaya başlamadan önce aklınızda olması gereken birkaç şey var. Sonuçta belki haftalarca yüzünüzde, saçlarınızda veya kıyafetlerinizde kalacak o simleri etrafa bulaştırmanın değeceği bir sonuç almalısınız. Bunun yolu da sim kutusuna düşmüş gibi görünmekten çok; modern ve cool bir glitter makyaj yapmaktan geçiyor. Nasıl mı? Haydi keşfedelim!

Altın Rengi Gözler

Göz kapaklarınıza makyaj yapmak, glitter makyajı kullanabileceğiniz en etkili yüz bölgesi. Gözlerinizde pırıl pırıl altın taneleri varmış gibi görünmesini istiyorsanız, sadece göz kapağınıza bu farlardan birini uygulayabilirsiniz. Göz kapağını komple glitter ile kaplamak size abartılı gelirse, o zaman pastel renklerde mavi, pembe ya da sarı farı göz kapağınıza dağıttıktan sonra, göz pınarına ve kuyruğuna hafifçe ışıltılı farınızı uygulayın. Biraz da kirpik altlarına sürdüğünüzde ışıl ışıl ve zarif bakışlar elde edebilirsiniz.

Fotoğraf: Pinterest

Glitter Etki Nerede Olmalı?

Bilinen en eski makyaj kurallarından biri, yüzün sadece belli bir bölgesini öne çıkarmamız gerektiğini söyler. Eğer gözlerinizde simli farı tercih ediyorsanız ama dudaklarınız da ön plana çıksın istiyorsanız mat ve parlak dengesini kurun. Koyu renk ama mat bir rujla parlak far ikilisi çarpıcı bir görüntü elde etmenizi sağlar. Mat rujun göz önüne çıkmasını isterseniz parmak ucuyla parlaklık verecek ürünler sürebilirsiniz ama abartılı olmamak şartıyla.

Elmacık Kemiklerinde Işıltı

Biraz dramatik bir ışıltı peşindeyseniz, simleri elmacık kemiklerinize dağıtın. Burberry’nin bu seneki defilesinde kullandığı gibi makyajı sade tutup yanaklarda glitter etkisini oluşturabilirsiniz. Tabii öncesinde cilt makyajınızda, simleri tutacak ürünler kullandığınızdan emin olun. Böylece parti boyunca sevdiklerinizle öpüşürken parlaklığınız yanakalrınızdan uçup gitmeyecek.

Parıltılı Dudaklar

Eğer glitter makyaj trendini en kolay yoldan uygulamak isterseniz dudaklarınıza yönelebilirsiniz. Bu sezon cam efektli parlak dudaklar fazlasıyla ön planda. Dolayısıyla rujunuzu uyguladıktan sonra üstüne parlatıcı sürerek hızlıca görünümünüzü son trendlere uydurabilirsiniz. Özellikle koyu renk rujlarda glitter etki iki katına çıkıyor. Üstelik bu yöntemle dudaklarınızın daha dolgun görünmesini de sağlarsınız.

Damla Şeklinde Parıltı

Cat-eye eyeliner’dan vazgeçemiyorsanız size küçük bir önerimiz var. Eyeliner’ı her zamanki gibi uygulayın ve ardından istediğiniz noktaya biraz sim dökün. Dağınık bir şekilde uygularsanız daha şık görünebilir. Hatta bunu kirpik altlarınıza bile uygulayabilirsiniz. Son dokunuşu da maskarayla yaparsanız, bakışlarınız partiye uygun hale gelir.