Giysilerinizin Ömrünü Uzatın

Modayı takip etmek, trendy giyinmek zevkli ancak giysi ve aksesuarlarınızı uzun ömürlü kullanmak istemez misiniz? Yaz için gardırobunuzda yer açmaya başlarken kışlıklarınızı önümüzdeki seneye daha sağlıklı ve uzun ömürlü saklamak için çok özel önerilerimize göz atın!


Triko ve Kazaklar

Tüm kazaklarınızı elinizde ve soğuk suda yıkayın. Oda sıcaklığında kendi kendine düz bir zeminde kurutabilir ya da yabancı kaynaklarda önerilen kurutma yöntemini deneyip düz bir havlu üzerine serip rulo yaparak kurutabilirsiniz. Böylelikle kazağınızın şeklinini bozmamış ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamış olacaksınız.


Denim

Jean’lerde birkaç kez giydikten sonra oluşan diz izlerinden kurtulmanın yolu kesinlikle onları sık sık yıkamak değil! Uzmanlar tarafından önerilen jean bakımında en önemli nokta 30 derecenin altında ve az miktarda deterjanla yıkamak. Denim parçaları oda sıcaklığında kurutun.. Bu şekilde kendi formuna doğal hava akımıyla kuruyacağı için daha uzun süre giyebilirsiniz.


İpek

Her kadının giymekten zevk aldığı ve kendini özel hissettiği ipek, kırılgan, narin yapısıyla temizlemesi en zor kumaşlardan biridir. İpek giysilerinizi temizlemenin en doğru yolu kuru temizleme. Evde kendiniz temizlemek isterseniz; uzmanların önerilerini göz önünde bulundurmakta fayda var: soğuk suda çok az miktarda şampuanla yıkamak ve kuruturken kesinlikle sıkma işlemi yapmadan temiz bir havlu üzerine açarak kurutabilirsiniz. İpek, ısıya çok duyarlı olduğundan ütü yapmadan kendi kendine formuna kavuşmasını beklemelisiniz.


İç Çamaşırı

Bedenimizi saran iç çamaşırların ömrünü uzatmak da elimizde.Külot gibi sentetik içermeyen pamuklu iç çamaşırlarınızı file bir torba içine koyarak rahatça makinada yıkayabilirsiniz. Ancak sütyenler en zor olanları, hem ömrünün kısalması hem de formunun bozulması açısından kesinlikle çamaşır makinasında yıkanması önerilmiyor. . Sütyenlerinizi en kolay temizleyeceğiniz yöntem, içi suyla dolu bir kabın içine az miktarda deterjan koyarak bekletip durulamak.


Ayakkabı

Ayakkabılarınızı sağlıklı tutmanın en kolay yolu saklama koşulunuza bağlı. Her gün aynı ayakkabıyı giymeniz durumunda ayakkabınız doğal olarak daha çabuk yıpranır. Bu sebeple mümkün olduğu kadar farklı alternatiflere yönelmelisiniz. Ayakkabınızı giydikten sonra hafif nemli bir bezle temizleyip ayakkabı kılıfına koyup kutusunda saklamanız öneriliyor. Sivri burunlu stiletto’larda ise burun kısmına pamuk koyarak kırılmaları önleyebilirsiniz. Temizlerken deri ve süet için özel spreylerden yardım alabilirsiniz. Kirlenmiş ayakkabınız deri ise; diş fırçasıyla yukarı doğru hareket ettirerek, süet ise; ince kıllı süet fırçasını tek bir yöne doğru hareket ettirerek temizlemelisiniz.


Çanta

Deri çantalarınızı temizlerken nemli bir bez kullanabilirsiniz. Çantaların deformasyonu ayakkabıya göre daha zordur. Çantanızı kullanmadığınız zamanlarda bez çanta torbalarında saklamanız çantanızın ömrünü uzatacaktır. Nubuk veya süet çantalarda ise temizleme yöntemi ayakkabı ile aynıdır. İnce kıllı süet fırçasıyla tek yöne hareket ettirerek temizleyebilirsiniz.


Takı

Bijuteri ve değerli takılarınızı evde çok kolay ve basit yöntemlerle temizleyebilirsiniz. Altın takılarınızı parlatmanın yolu silgi. Kararmış gümüşlerinizi diş macunu ile fırçaladığınızda eski haline gelecekler. Elmasınızı parlatmak ve temizletmek için; beyaz sirke ve çayı karışımının içine bir gece önceden bırakın. Ardından kabartma tozuyla kaplayın. Daha sonra soğuk suda yıkayıp kuruladığınızda ışıl ışıl parlayacak…

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.