Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

04

Giyecek hiçbir şeyiniz yok fakat gardırobunuzda da yeni kıyafetler için yer bulamıyor musunuz? Kadınların çoğu, zamanlarının büyük bir kısmında giysilerinin sadece yüzde 20’sini giyiyor. Eğer siz de onlardan biriyseniz, detoks listenize yeni bir tarif ekleyeceğiz: Gardırop detoksu! Artık giymekten sıkıldığınız, bir hevesle alıp hiç giymediğiniz ya da stilinize son zamanlarda hiç uymayan eskimiş trendlerden parçalarla dolu bir gardırop, gerçekten yorucu bir hal alabilir. Hazır yeni sezona girmişken, bahar temziliğine gardırobunuzu da dahil edin. Önerilerimiz sayesinde açılacak yeri, sezonun şık parçalarıyla doldurabilirsiniz! Böylece her sabah uzayan giyinme ritüeli, sizin için keyifli ve kısa bir sürece dönüşebilir.

Tüm Gardırobu Gözden Geçirin

Derin bir nefes alın ve başlayın. Tüm gardırobu hemen boşaltmak ve bu işi bir günde bitirmek zorunda değilsiniz fakat her defasında tüm kıyafetlerinizi görebileceğiniz şekilde hareket etmelisiniz. Böylece muhtemel kombinleri gözden geçirebilir, dolabın derinliklerinde kaybolanları bulabilirsiniz. Tüm kıyafetlerinize bakarken kendinize şu soruları sorun: “Bu giysiyi geçen yıl giydim mi?”, “Hala bedenime uygun mu?”, “Giydiğimde beni iyi hissettiriyor mu?”, eğer bir hasarı varsa “Tamir edilebilir mi?”. Verdiğiniz cevaba göre kıyafetlerinize veda edebilirsiniz. Bizim önerimiz geri dönüşüme yollamanız.

03

Kilit Parçaları Saklayın

Gardırobun demirbaşı olan bazı kilit parçaları elinizde tutmaya özen gösterin. Özellikle birkaç kombinle uyum içinde olabilecek etekler, basic tişörtler, zamansız jean’lerden vazgeçmenize gerek yok. Hatta bir boy aynası karşısında kombinlerinizi giyerek gözden geçirebilirsiniz.

Organize Olun

Kıyafetlerinizi ayırırken ya da düzenlerken organize olmanız gerekiyor. Size verebileceğimiz en büyük tavsiye asabildiğiniz kadar kıyafeti asmanız. Çünkü çekmecelerden bir şeyleri görmeye çalışmak yerine görüş hizanızda sıralanmış kıyafetleri seçmeniz daha hızlı olur. Bir de türleri veya renklerine göre ayırırsanız, bir kere uğraşırsınız ama sonra sonsuza kadar rahat edersiniz. Benzer parçaları veya renkleri elinizde tutmaktan çekinmeyin fakat sayılarının abartılı olmamasına dikkat edin.

01

Hayat Tarzınızı Dikkate Alın

Kıyafetleriniz hayatınıza adapte olamıyorsa giyecek bir şeyler bulmakta sorun yaşayabilirsiniz. Örneğin resmi kıyafet kuralları olan bir yerde çalışıyorsanız, rengarenk veya payetli ayakkabılar almak onları ayakkabılıkta unutmakla eş anlamlı olabilir. Gün içinde en sık tercih ettiğiniz kıyafetler kadar hafta sonu ve tatillerde giyebileceğiniz parçaları da özenle seçmelisiniz. Tabii sayısı çok  olmasa da özel günler için tek giyimlik elbiselere de yer açmalısınız.

İdeal Gardırobunuzu Hayal Edin

Gardırop detoksu size sadece yer açmaz aynı zamanda ihtiyaçlarınızı ve değişen zevklerinizi gözden geçirme imkanı sunar. Bu da idealinizdeki gardırobu yaratmak için size bir şans verir. Stilinizi yansıtan parçaları atmayın ve onlarla uyum içinde olabilecek çok yönlü kıyafetlere yer açın. Yeni sezon için alışveriş yaparken fiyat ve kalite oranına göre araştırma yapmak, sizi uzun vadede yeni bir detokstan kurtarabilir. Bir kıyafeti satın almadan önce en az üç kıyafetle birlikte giyip giyemeyeceğinizi düşünün.

02

Aksesuarları Unutmayın

Detoksu bir günde bitirmek zorunda değilsiniz demiştik. Bir gün kıyafetler, diğer gün aksesuarlar olarak ayrım yapabilirsiniz. Dolapta tutmaya karar verdiğiniz kıyafetleriniz hangi aksesuarlarınızla uyumlu olabilir diye düşünün. Yeni sezonda kaliteli birkaç çift ayakkabı ve çantaya yatırım yapın, bu da sizi uzun bir zaman için rahat ettirecek.

Alışveriş Listenizi Hazırlayın

Kıyafetlerinizi tek tek incelediniz, artık ihtiyacınız olmayacak parçalardan kurtuldunuz ve stilinizi oturtmak için alışverişe çıkmanız gerekiyor. İşte gardırop detoksunun en keyifli yanı başlıyor. Yeni sezona dair aradığınız her şeyi buradan takip edebilirsiniz. Fakat listenizi belirlerken kısa sürede başa dönmemek için istediklerinizden çok ihtiyacınız olanlara odaklanmalısınız.

Fotoğraflar: Shutterstock