Gardırobun 200 Yaşındaki Kurtarıcısı

İngilizce’de Breton olarak bilinen çizgili üstlerden gardırobunuzda kaç tane var? Çizgili tişört, kazak, bluz ve hatta etek ve pantolonlarınızın sayısını bilmiyorsanız, yalnız değilsiniz. Her alışverişe çıktığınızda eliniz istemsiz şekilde çizgili modellere gidiyorsa, bunu konuşmalıyız. Neden bu desene bu kadar hayranız? Breton yani çizgili tasarımların özellikle tişörtlerin bu kadar sevilmesinin nedenlerinden biri kolay giyilebilir olması. Bir diğeriyse stile bıraktığı Fransız etkisi! Üstelik ebeveynlerinizden ailenizdeki minik bebeklere kadar herkese yakıştığı da bir gerçek. Sadece ebeveynler, bebekler ya da siz değil; çizgiler Alexa Chung’dan Kate Moss’a kadar herkesin favorisi. Peki bu çizgili kıyafetler nereden çıktı nereye geldi? 1858 yılında Breton, orijinal haliyle iki santimetrelik 21 tane beyaz ve bir santimetrelik 29 tane mavi çizgiden oluşan ve kollarında benzer şekilde 14 tane mavi çizgi olan tişörtler, Fransız donanmasının resmi üniforması oldu. Bu tişörtlerin ilk üreticilerinden Saint James hala satışa devam ediyor. Çünkü çizgilere olan düşkünlük de hala devam ediyor. Donanmanın ardından modayla buluşan çizgiler o günden beri stilin en büyük kurtarıcısı oldu ve biz de dünden bugüne kim nasıl giydi, araştırdık!

Coco Chanel & Kendall Jenner

Birinci Dünya Savaşı başladığında, ilk mağazasını açan Coco Chanel denizcilerin kıyafetlerini fark etti. Onun gibi bir moda dahisinin çizgileri fark etmemesi mümkün olabilir miydi? 1917 yılında bu görünümü kendince yorumladığı parçalara koleksiyonunda yer verdi. Genellikle erkeklerin gardırobundaki basit ve pratik parçaları kadınlar için şık tasarımlara dönüştüren, gardırobun devrimcisi Coco Chanel, kendisi de sık sık çizgileri kıyafetlerine taşıdı. Aradan geçen 100 yılda moda dünyasından çok trend gelip geçti ama çizgilerin yerini hiçbiri alamadı. Kendall Jenner da değişen modanın en güncel süper modeli ve 100 yıllık şıklığı ve rahatlığı trendlere en uygun haliyle tercih ediyor: Crop tıop, skinny jeans ve sneaker.

Audrey Hepburn &  Taylor Swift

Özellikle 1950’li yıllarda, Marlon Brando’nun en yakışıklı haliyle başrolünde olduğu The Wild One filminin sayesinde çizgili tişörtler Hollywood’a adım attı. Audrey Hepburn’ün defalarca Breton tasarımı tercih etmesiyle çizgiler bir anda ABD’nin trendi haline geldi. Hollywood’un en zarif kadınlarından biri olan Audrey Hepburn, çizgileri elbiselerine kadar taşıdı. Günümüzdeyse, zarif ve feminen seçimleriyle stil ikonu olan Taylor Swift çizgili elbise bayrağını en şık haliyle taşıyor. Müzisyen sık sık yüksek bel etekle çizgili tişörtleri bir arada giymekle kalmadı birçok defa da çizgili elbise giyerek sokak stiline yön verdi.

Lady Diana & Sienna Miller

Yves Saint Laurent çok etkilendiği À Bout de Souffle filminden ilham alarak 1962 yılındaki koleksiyonunda çizgileri kullandı. Ardından Brigitte Bardot ve Picasso’yla birlikte çizgiler popüler kültürün bir ürünü oldu. Peki ya sonra? Çizgiler dünyayı öyle bir sardı ki İngiliz Kraliyet Ailesi’nin gardırobuna kadar girdi. Kalın dikey çizgileri sık sık tercih eden Lady Diana, belki de uzun görünmenin hilelerinden birini ilk kez kullanıyordu. 80’li yılların abartılı moda anlayışı içinde tüm zarafetiyle trendlere uyan Lady Diana’nın stilini günümüze uygulamak isterseniz, 2000’li yılların en şık kadınlarından biri olan Sienna Miller’dan ilham alabilirsiniz. Çizgileri üst üste giyerek hem bu çılgınlığı doyasıya yaşayın hem de tüm gözleri üzerinizde toplayın!