GAME OF THRONES İLE BÜYÜLÜ TATİL DESTİNASYONLARI

Söz konusu milyonlarca kişiyi ekran başına kitleyen Game of Thrones olunca, bir sezonda yalnızca 10 bölüm yetmiyor, biliyoruz. Fakat, ABD Başkanı Obama’nın bile ilgiyle takip ettiği bu dizinin bir bölümü için tahmin ettiğimizden çok daha fazla zaman harcanıyor. Sebebi ise oldukça açık: Game of Thrones ekibi dış çekimleri Hırvatistan’tan Fas’a, İskoçya’dan İspanya’ya dünyanın birçok farklı ülkesinde gerçekleştiriyor.

Hazır yaz havası bünyemize aşırı dozda tatil isteği aşılamışken, Westeros’u gerçek mekanlarında keşfedip unutulmaz bir tatil yaşamak ister misiniz? Haydi açılın; tourists are coming!

Kral’ın Şehri – Dubrovnik, Hırvatistan

King's Landing

Bu sıcak yaz günlerinde tatilinizi kızgın kumlardan serin sulara atlayarak değerlendirmek istediğinizi biliyoruz. Fakat bir düşünün; tatil tercihinizi Adriyatik Denizi’nin kıyısında yer alan Dubrovnik’ten yana kullanırsanız hem gönlünüzce güneşlenebilir ve yüzebilir; hem de Baratheon görünümlü genç kral Tommen Lannister’ın evini ziyaret edebilirsiniz. Bahsettiğimiz yerin neresi olduğu sanırım çok açık; Dubrovnik’in surlarla çevrili, buram buram tarih kokan Eski Şehir’i.

Ne görülür? Eski Şehir, Lokrum adası, D’Vino Wine Bar

Ne alınır? Lavanta keseleri, zeytinyağı, reçel, kurutulmuş meyve

Ne yenir? Pasticada, Cevapcici, Dubrovacka Rozata

Braavos – Šibenik, Hırvatistan

Braavos

Yine bir başka Hırvat sahil şehriyle karşı karşıyayız. Yolunuz Dubrovnik’e düşmüşken sadece 3 saatlik mesafedeki Šibenik’e uğramamak yakışık almaz. Üstelik bu sevimli mi sevimli sahil şeridi, Game of Thrones’un özgür şehri Braavos’a ev sahipliği yapıyor. Dizinin karizmatik karakterlerinden Jaqen H’ghar’ın memleketini, geçtiğimiz sezon Arya Stark sağ olsun, dünya gözüyle görmüş kadar olduk. Bu arada, Braavos girişindeki dev heykelin Rodos Heykeli’ne benzediğini fark ettiniz mi?

Ne görülür? Krka Ulusal Parkı, Aquarium Sibenik, St. James Katedrali

Ne alınır? Šibenik düğmeleri, Sibenik şapkası

Ne yenir? Buzara ve Sarma

Dorne Sarayı – Sevilla, İspanya

Dorne

Bu kez rotamızı İspanya’ya çeviriyoruz. Dorne’u yöneten Martell Hanesi’ni görkemli sarayı gerçekten büyüleyici bir yapı, o konuda hem fikiriz. Bu şaheser aslında İspanyol krallarını neredeyse 700 sene ağırlayan Real Alcàzar Sarayı. Prenses Myrcella ve Prens Trystane’in kol kola gezinti yaptığı Dorne’un Su Bahçeleri de gerçekten Alcàzar Sarayı’nın etrafını çevreliyor. Olur da yolunuz Sevilla’ya düşerse Prens Doran’a bizden selam söyleyin.

Ne görülür? Sevilla Katedrali, Plaza de Torres, Giralda Çan Kulesi

Ne alınır? Geleneksel matador kostümleri, Flamenko dansçı kıyafetleri, gül desenli işlemeli şallar

Ne yenir? Tapas, Gazpacho Andaluz, Pescaito frito

Kışyarı (Winterfell) – Stirling, İskoçya

Winterfell

Kuzey’in başkenti Kışyarı çekimleri için öyle bir lokasyon seçilmiş ki illa buraya gideceğim demedikçe tesadüfen yolunuz düşmeyebilir. Game of Thrones’un ilk sezonunda Kışyarı olarak izlediğimiz yer aslında İskoçya’nın güneyindeki Stirling şehri sınırları içinde konumlanan Doune Kalesi. Bizden söylemesi, serin bir tatil için İskoçya’ya gidip o meşhur şatolarını gezmezseniz vallahi olmaz.

Ne görülür? Stirling Kalesi, Blair Drummond Safari ve Adventure Park, Wallace Ulusal Anıtı

Ne alınır? Stirling gaydası, İskoç viskisi,

Ne yenir? Balık çorbası, Haggis, Square sausage

Yunkai ve Pentos – Ait Benhaddou, Fas

Yunkai

Ejderhaların Annesi Daenerys Targaryen, nam-ı diğer Khaleesi’nin Lekesizler Ordusu ile geçtiği topraklara basmak herkese nasip olmaz. Alışılmışın dışında otantik bir tatil isteyenler için, Fas’ın Ait Benhaddou şehri ideal destinasyonlardan yalnızca bir tanesi. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Ait Benhaddou, bugüne kadar Gladyatör ve Büyük İskender gibi birçok filme de ev sahipliği yaptı. Zamanda yolculuk hissini uyandıracak bu tarihi alan, nefes kesici güzelliğiyle aklınızı başından alması işten değil.

Ne görülür? Granary Tepesi ve Ben-Haddou Anıt Mezarı

Ne alınır? Ait Benhaddou maketleri, el yapımı ahşap ürünler

Ne yenir? Kuskus, Tajine, Pastilla

Stilinizi Seyahat Çantanızla Tamamlayın!