Fondöten Nasıl Sürülür?

Yıllardır bitmek bilmeyen çok önemli bir konu olan fondöten uygulamasını bir de bizden dinleyin. Makyajın en temel uygulaması fondöten, hiç de  göründüğü kadar kolay değil. Sıvı, kompakt, köpük veya stick fondöten hiç fark etmez, uygulamak için mutlaka kılların yoğun ve kesik olduğu tombul bir fırça kullanmanız gerekiyor. Bu tarz bir fırçayla uyguladığınız fondöten cildinize yapışmayarak, en ince çizgileri ve detayları eşitleyerek kusursuzca kapatacak ve homojen bir dağılım sağlayacaktır.

Fondöten hakkında herkesin hem fikir olduğu tek bir doğru var; bu da cildin kusursuz ve porselen gibi görünmesi. Yanlış fondöteni seçerseniz maske takmış gibi görünebilir, doğru bir uygulama yapmazsanız cildinizi daha kusurlu gösterebilir ya da cildinizde istemeyeceğiniz akne problemleri ve hasarlara yol açabilirsiniz. Doğru ve sağlıklı bir görünüm için fondöten uygulamasının altın kurallarına gelin birlikte bakalım.

Doğru Fondöteni Bulun

Elleriniz ve yüzünüz hiçbir zaman aynı renkte olmaz. Yüzünüze uygulayacağınız bir ürünü elde test etmek sizi yanlış yönlendirir. En doğru yöntem ise; boyunda test etmektir. Bu şekilde yüzünüz ve boyun kısmınızda renk farklılığı yaşamazsınız. Sürekli gelişen kozmetik ürünleri artık cilt özelliklerine göre seçim yapma hakkı sağlıyor. Örneğin; yağlı ciltler için nem dengeleyici ya da kuru ciltler için nemlendirici özellikli. İyice araştırıp cildinize uygun olan fondöteni satın almak ilk altın kural.

Fırça Seçimini Yabana Atmayın

Fondöten uygulamasında mükemmel bir kapatıcılık için fırça kullanın. Böylece cildinizde katman görünümünü önlemiş olacak ve homojen bir dağılım elde edeceksiniz. Sünger kullanarak uygulama yapılmaz diye bir kural yok ancak fırça ile cildinizdeki ince noktaları doldurabilir, çizgi çizgi görünümü engelleyebilirsiniz. Kılların yoğun ve kesik olduğu tombul bir fırça ile bu mükemmel görünüme kolayca kavuşabilirsiniz.

Fondöten Uygularken Dikkat Edin

Fondötenin gerçek amacı cildinizdeki kusurları kapatmak, bazen yanlış ışıktan kaynaklanabilecek, ihtiyacınızdan fazla miktarda kullanmak yüzünüzde katman halinde boya sürmüş gibi görünüm yaratır. Bir miktar fondöteni elinizin üst kısmına koyun ya da temiz düz yüzeyli bir alana bir kaç damla damlatarak tombul bir fırça yardımıyla dairesel hareketlerle cildinize uygulayın.

En Doğru Uygulama

Fırçanıza az miktarda aldığınız fondöteni uygulamaya ilk olarak burnunuzdan başlayın ardından yüzünüzün dış hatlarına doğru devam edin. Yüzünüzün dış hatlarına doğru fırçanızda kalan fondöteni kullanmanız hafif bir geçiş yapmanızı sağlar. “Ne Kadar fondöten sürsem o kadar kapanır” düşüncesini aklınızdan çıkarın çünkü fazla fondöten cildinizde çizgi çizgi yolların açılmasına sebep olur.