FIRINDAN YENİ ÇIKAN, TAZECİK GRUP DERSİ FİKİRLERİ

Spor salonlarındaki adları değişse de içerikleri aynı kalan grup derslerinden sıkıldınız mı? Yenilik mi istiyorsunuz? Tebdil-i mekan mı arıyorsunuz? Alın size birbirinden eğlenceli, birbirinden farklı grup dersi fikirleri. Bizim memlekette bulursunuz ya da bulamazsınız bu sınıfları, onu bilemem, garanti de edemem; ama bu yazı özellikle eğitmenlere fikir verebilir diye düşünmekteyim.

shutterstock_221327296

1. Hula Hoop

Hula hoopu bilmeyen kız çocuğu yoktur heralde. Benim çocukluğumda oyun oynamak demek hula hoopunu alıp sokağa koşmak demekti. Neredeyse tüm arkadaşlarımda hula hoop vardı. Hatta abartmak gibi olmasın; ama o zamanlar hula hoop kız çocuklarının mücadele sporu idi. Büyüdük, hula hoopu unuttuk tabii. Halbuki her beş öğrencimin üçünün klasik sorusu: “Hocam şu simitleri, standart grup derslerinin dışındaki bir egzersiz metodu ile eritemez miyiz?”dir. Alın birer hula hoop çevirin işte. Sağlam karın kasları, dümdüz bir alt karın, tertemiz bir bel bölgesi için bu egzersiz metodu oldukça faydalı. Şimdilik bizde bu tip bir grup dersi yok bildiğim kadarıyla; ama tamamen eksiklik.

2. Kranking

Krankcycle diye de bilinen bu antrenmanı size nasıl anlatayım? Düşünün ki; pedalı olmayan dolayısıyla bacak çalışamadığınız bir bisiklete oturmuş durumdasınız ve bisiklete ait kollar dairesel hareket edebilecek şekilde tasarlanmış. Oturduğunuz yerden tempolu müzik eşliğinde o kolları öne ya da geriye, tek kol ya da çift kol çalışacak şekilde çeviriyorsunuz ve antrenman bundan ibaret. Kolların çalıştığı Cycling dersi yani. Her ne kadar kolları sağlam şekillendirdiği söylense de böyle bir çalışmanın 45-50 dakikalık bir grup dersi olduğunu hayal edemiyorum.

3. Surfset

Rifsurfer denen patentli bir alet üzerinde yapılan egzersizler her ne kadar sörf sporu ile uğraşanlar için kurgulanmış gibi görünse de, kardiyo kapasitesini arttırmak, güçlenmek ve denge sorunlarını aşmak isteyenler için Surfset biçilmiş kaftan. Atletik ve tertemiz bir vücuda sahip olmak istiyorsanız denenebilir. Tabi buralarda bulabilirseniz… Zira bizde yok ama okulu bol yer arıyorsanız Kanada’ya gitmeliymişsiniz.

4. Stiletto

Kadınlara en çekici gelen sınıflardan biri bu olabilir. Sonuçta kadın dediğin topuklu ayakkabıya tapan bir tür. Ama antrenman yaparken rahat ayakkabılar yerine hangi kadın stilettoları tercih eder? Ben değil! Bununla beraber stilettonun antrenman algısında bol bol squatlar, plie varyasyonları, tekmeler ve topuklular üzerinde yapılan, dans figürleri yer alıyor. İlginç ve farklı, kabul; ama temelde ”booty” dediğimiz kalça ve bacak ağırlıklı antrenmanın çeşitlenmiş hali. Ben kendi adıma spor salonunda asla topuklu ayakkabı giymek istemem. Ama böyle bir sınıf olsa, gideni de bol olur bence.

5. The Pound

Pound ilginç bir antrenman modeli. Yüksek müzik ve eğitmen eşliğinde elinizdeki sopalarla, yani Ripstix ile hayali bir davulu çaldığınızı düşünün. Bu davulu çalarken bol bol squat, lunge ve crunch yaptığınızı da ekleyin. Alın size pound. Oldukça terletici, oldukça eğlenceli. Yine bizde olmayan bir grup dersi ama internetten bir göz atın, neymiş ne değilmiş diye, hatta online derslere katılın derim.

6. Rope

Rope fitness trendleri arasında en çok yükselişte olan egzersiz metodlarından biri. Bir yere sabitlenmiş, kalınca, ağırca ve metrelerce uzun bir halat düşünün. İki elinize ayrı ayrı aldığınız halattan kendi boyu hizasında koca dalgalar elde etmeye çalıştığınızı varsayın. Rope çalışmak oldukça faydalı; zira omuz, karın, bacaklar, kollar neresi çalışsın istiyorsanız rope egzersizi oranızı çalıştırır. Hatta bunu kısacık sürelerde yapar; çünkü halat ile 40 saniye bile oldukça uzun bir süre. Rope egzersizini squatlarla ya da planklarla birleştirebilirsiniz. Fonksiyonel egzersizlere kombinleyebilirisiniz. Bizim memlekette CrossFit alanı olan çoğu salonda ve dövüş salonlarında halat bulmak ve çalışmak mümkün.

7. Aerial Dance

Cirque du Soleil izleyenler bilir. Kendileri modern dans ve akrobasinin uyumundan ötesine sahip Kanadalı bir sirktir. Aerial Dance, Cirque du Soleil izleyicisinin aşina olduğu bir görsel güzelliktir. Tamam hiçbirimiz belki oradaki dansçıların yarısının yarısı değiliz; ama hafif hafif antrenmanlara başlasak bize kızan küsen olur mu? Olmaz bence… Aerial yogaya aşina bünyelerin kolayca adapte olabilecekleri bu yeni aktivite spor salonlarında olsa değeri bilinir bence. Özellikle yoga stüdyoları, dans okulları, duyun sesimi… Benden fikir, uygulayan kazanır.

Yeni Yılda Spor Kombinlerinizi de Yenileyin!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Bir Spor Salonu Klasiği: Ah Şu Erkekler!” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/index.php/bir-spor-salonu-klasigi-ah-su-erkekler/” linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”2016 Yılında Karşılaşacağımız Akılalmaz Fitness Trendleri” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/index.php/2016-yilinda-karsilasacagimiz-akilalmaz-fitness-trendleri/” linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]