Farkında Olmadan Kilo Aldıran Yiyeceklere Karşı Önleminizi Alın!

Doğru bildiğiniz yanlışlar, bazen size kilo olarak dönebilir. Yeme-içme alışkanlığınızı her yeni çıkanı deneyerek ya da popülerleşmiş bir şeyleri faydasını-zararını bilmeden yemek tamamen yanlış. Sağlıklı gibi görünen ve reklamlarda ışıldayan bazı gıdalar size farkında olmadan kilo aldırabilir. Fazla kilo ise görüntüden ziyade sağlık sorunlarına neden olur.


Sandviç/ Wrap

Yemesi ve görüntüsü çok sağlıklı gibi görünse de, lavaş veya tortilla ekmeği diğer ekmeklere oranla daha çok şeker içerir. Beslenme uzmanları öğünlerde 1 veya 2 dilim ekmek öneriyor fakat bu alanda uzman olan bir diyetisyen asla bu ekmeklere yanaşmıyor. Vücuda giren şeker hızlı bir şekilde insülini arttırır ve bu da yemeğinizi bitirdikten sonra birkaç saatte tekrar acıkmanıza neden olur.


Smoothie

Yeni ve hızlı akım olan smoothie’lerden uzak durmanız sizin yararınıza. İlk bakışta vitamin deposu gibi görünse de sadece bir moda olan bu içecek hakkındaki gerçekleri açıklayalım; sıkılmamış meyveler, vitamin açısından daha faydalı ve porsiyon olarak ara öğününüzü dolduracak bir besindir. Tüketimi hızlı olan smoothie’ler; aslında ne besin ne de vitamin açısından yeterli değildir.

shutterstock_561197323


Peynir

Kalsiyum ve protein açısından çok zengin bir besin olan peynir;  hiç de göründüğü kadar masum değil. İçerdiği yağdan dolayı eliniz daha az yağlı olanlara gidiyor olsa bile, kesin çözüme ulaşmanız çok zor. Tam yağlı beyaz peynir veya keçi peyniri daha lezzetli olmasının yanında içerdiği yağ asidi sayesinde daha çok yağ yakmanızı sağlar. Peynir tüketirken porsiyonlarınızı kontrol altında tutmanız yeterli.

shutterstock_524772079


Kuruyemiş

Kuruyemiş faydaları saymakla bitmez ancak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta porsiyonlarınız. Herhangi bir kuruyemişi tüketirken avuç içini geçmeyecek, yani maksimum 6-7 adet olarak hesaplamanız gerekiyor. Ceviz; protein, omega 3 ve lif zenginliği açısından beyin fonksiyonlarına en faydalı olanı.

shutterstock_252738370


Enerji Barları

Enerjiye mi ihtiyacınız var? O zaman enerji barlarından uzak durun! Enerji barları sağlıklı gibi görünen paketlerde sunulmuş olsa da içeriğinde şeker, şeker ve daha çok şeker bulundurur. Bu tarz gıdalar enerji seviyenizi bir anda 2 katına çıkarabilir ancak tam 1 saat sonra hareket edemez hale gelebilirsiniz. Bunun sebebi şekerin vücuttaki etkisi.

shutterstock_295189109


Sushi

Sushi yerden ben de sınır tanımam, ama o küçük görünen sevimli roll’lar karbonhidrat açısından fazlasıyla zengin. Yani bu da sushi’nin sağlıklı ve fit olmadığını kanıtlar. Özellikle soya sosunun içerdiği yüksek tuz, sushi ile birleştiğinde kan şekeri seviyenizi yükselir ve yeniden acıkırsınız. Ama tabi vazgeçmesi zor bir alışkanlık olduğundan siz sashimi yiyin!

shutterstock_564172672


Kuru Meyve

Neden tazesi varken kurusu yenir ki? Siz birine hediye alırken kuru çiçek tercih eder miydiniz? Hayır dediğinize eminim. Meyveler lif ve içerdiği su miktarından dolayı çok faydalı. Ancak suyu sıkılarak kurutulmuş bir meyvenin vitamin veya besin açısından hiçbir faydası yok. Aksine fazlaca yiyip boşu boşuna şeker depolamış olursunuz.


Avokado

Instagram paylaşımlarının en favori meyvesi olan avokado; besin maddeleri, antioksidanlar, lifler ve kalp sağlığı açısından çok faydalı. Kilo vermek istiyorsanız avokadodan uzak durmanız gerekiyor. 1 adet avokado neredeyse 350 kaloriye sahip. Bu da bir avokadonun bedelini çok ağır ödemek zorunda olduğunuz anlamına geliyor.