Evinize Fransız Şıklığını Getirin

Fransızların ne kadar zevk sahibi olduğunu bilirsiniz. Yemekte, stilde ve şarapta her zaman kendine özgü olmayı başaran Fransızlar, dekorasyonda da iddialı. Fransız kadınların yaptığı hemen her şey gibi evlerini dekore ederken tercih ettikleri yöntemler de radarımıza girdi. Hazır mevsimle birlikte bahar temizliği yapmışken evinize yeni bir hava da verin. Sanki Paris’teymişsiniz gibi hissetmekten sizi hiçbir şey alıkoymamalı!

Eklektik ve Basiti Karıştırın

Fransız stili ilk bakışta denemesi bile zor görünebilir. Fakat işin sırrı basit olmakta çünkü Fransızlar hiçbir konuda abartılı olmayı tercih etmez. Yepyeni ürünler yerine vintage ve gösterişsiz parçalar kullanmaya çalışın. Örneğin eskitilmiş duvar panolarını şık mumluklarla bir arada kullanın. Böylece evinize bir karakter katmış olursunuz.

Sıkıcı Görüntülerden Uzak Durun

Basitliği bırakmadan dekorasyon yaparken sıkıcı olmanın tuzağına düşebilirsiniz. Başarınızın sırrı da tam olarak burada gizli olacak. Şıklığı uygulayacağınız noktayı seçerken dengeyi tutturmaya özen gösterin. Örneğin sade görünen sandalyelerin arkasında kocaman bir ayna neden olmasın? Doğru alanı bulduğunuzda dilediğiniz kadar dramatik olabilirsiniz.

Raf ve Dolaplara Yer Açın

Fransızlar vintage görünümlü dolapları çok sevse de onları da aşırı şekilde doldurmaktan hoşlanmaz. Ayrıca bir gardırop bir Fransız’ın odasını asla ele geçirmez. Bu nedenle boyutları çok büyük olmayan, görüntüsüyle odanın havasını değiştiren bir gardıroba mutlaka yatırım yapmalısınız. Unutmayın, basit ve şık olmalısınız!

Biraz Işıltıyı Herkes Sever

Pırıl pırıl mobilyalar veya aşırı süslü dekoratif  ürünler kullanarak bahsettiğimiz ışıltıyı yakalayamazsınız. Marie Antoinette gibi düşünün, onun evi nasıl görünürdü? Işıltı Fransızlar için çoğu zaman ışıklandırmayla ilgili. Eğer yapabiliyorsanız avize alın ama bu mümkün değilse, pastel tonları zarif ışıklandırmalarla evinize taşıyın.

Mimariyi Kullanın

Çoğumuz için evi dekore etmek modern parçalara ağırlık vermek anlamına geliyor. Fakat kullandığınız eşyaların bir tarihi yokmuş gibi hissetmek istemiyorsanız, evinizin doğal güzelliklerini ön plana çıkarın. Eski bir evde mi oturuyorsunuz, parkeleri gizlemeyin ya da duvarları canlandırmak için yeni duvar kağıtları aramayın, evin tarihini gösterecek objelere yönelin.

Renk Paletinizi Basit Tutun

Özellikle baharla birlikte içiniz içinize sığmıyor ve her yanınız renklerle dolsun istiyorsunuz fakat önce bir durun ve düşünün; Fransız stilinin renk paleti nasıl olmalı? Renk karışımından ziyade uyumlu tonları keşfetmeye bakın. Özellikle duvarlarda açık nane, kum, pembe, keten, gri ve beyaz gibi renkleri kullanmaya çalışın. Duvarınıza astıklarınız abartılı olabilir ama temaya sadık kalmalısınız.

Dekorasyon İçin Biriktirin

Evinizi dekore etmenin en iyi yollarından biri zaten size ait olan kitap, parfüm şişesi ve çiçekleri kullanmak. Bu tip objeler sayesinde hemen bir Fransız aurası evin her yanına yayılır. Cam sehpanızın üzerine moda dergileri, camın kenarına şık bir vazo içinde taze buketler koyun, kahvenizi alın ve evinizde Paris’in tadını çıkarın.