Evimizi Sonbahara Hazırlama Yolları

Yavaş yavaş yazın sonuna doğru gelirken arkanızda bıraktığınız işlerle yüzleşmenize az bir zaman kaldı. Bu zaman içinde evinizi hazırlamak sadece düzen ile ilgili değil, ruh sağlığınız için de çok önemli bir etkendir. Evleriniz ne kadar derli toplu olursa o kadar huzurlu ve mutlu olursunuz. Bu yazıda sizler için hazırladığımız Marie Kondo’nun metotlarıyla en doğru şekilde evinizi topluyoruz.

Marie Kondo kimdir?

Marie Kondo, Japon düzenleme uzmanı ve bir yazardır. Yazdığı “Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla” kitabıyla büyük bir kitlenin dikkatini çekti ve geliştirdiği teknikler ile birçok kişinin ev düzeninde rol oynadı.

Erteleme: En sonunda evinizi toplamaya karar verdiniz ve işe koyuldunuz ancak bir süre sonra yoruldunuz ve geri kalan işleri yarın yaparım dediniz. Ancak, bu büyük bir yanlış. Marie Kondo’ya göre yarına bırakmak o işi yapmamaktır.  Sakın Ertelemeyin!

İlk Önce Kıyafetler: Toplanmanın ilk kuralı, ihtiyaç fazlalarını atmaktır. Bunun için emin olduğunuz ve artık giymediğinizi bildiğiniz kıyafetleri bağışlayın ve dolabınızda yer açın.

Katlama Metodları: İhtiyacınız olmayan kıyafetleri bağışladınız ve elinizde kalanlarla ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. O zaman Marie Kondo’nun geliştirdiği kıyafet katlama metotlarını kullanabilirsiniz.

İhtiyaç Olmayanları Bağışla: Toplanmaya başladınız ve bir sürü kullanmadığınız ancak başkalarına veremediğiniz eşyaları nereye koyacağınızı bilemiyorsunuz. Eğer elinize aldığınız eşya size bir şeyler hissettirmiyorsa bağışlayın gitsin. Eğer bağışlanmayacak kadar eskiyse, o zaman geri dönüşüm yapan markalara verebilirsiniz.

Kategorilemek: Toplanmak bir düzendir ve bu toplanma işini düzenizi sağlamak için yapmak istersiniz ancak toplanmaya başlarken de bir düzene ihtiyacınız vardır. Toplama işine başladığınız zaman size bu konuda en çok yardımcı olacak metot ise eşyalarınızı kategorilendirmek. Bu metot sayesinde işiniz çok daha kolay olacaktır.

Az eşya çok huzur: Evinizi toparladınız ve ihtiyacınız olmayan şeyleri bağışladınız. Ancak, boşaltığınız yerleri tekrardan doldurursanız eski dağınık halinize geri dönmüş olursunuz. Bu yüzden boşalttığınız yerleri yeni eşyalar ile doldurmamalısınız.