EVET, MERSİN’DE YAŞARIM!

Bir şehre ilk defa gittiğimde kendime sorduğum soru: Burada yaşar mıyım? Mersin için hiç düşünmeden cevabım: Evet. Harika bir sahil şeridi ve marinası var. Aklınıza gelecek bütün markalar, cafe ve restoran zincirleri mevcut; İstanbul’u aratmıyor. Doğası süper, palmiye ağaçları bir harika. Yeşil ve mavinin mükemmel buluşması. Şiir gibi bir şehir.

mersin01

Yöresel yemekler çok lezzetli.

Önce Mersin’in Tarsus ilçesinde Kervan’da humus yiyerek gezimize başlıyoruz. Garsonlar bir mi, bir buçuk mu diye soruyor. Biz pastırmalı tercih ediyoruz. Muhteşem bir lezzet.

mersin02

Akşam yemeği olarak tantuni yiyoruz. İstanbul’da yediklerimiz tantuni ise, Mersin’de yediğimiz ne? Kafamızda değişik sorular ile tatlı yemek için Mersin’in şehir merkezinde bulunan Emin Usta’nın yolunu tutuyoruz. Emin Usta’nın künefeleri bir harika. Üçüncü kuşak olarak hizmet veriyorlar. Dondurmalı künefimizi keyifle yiyip gezimize devam ediyoruz.

mersin04

Tek tatlı ile yetinmeyip Kerebiçci Oğuz’a çeviriyoruz rotamızı. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz beyaz krema aslında çöven kökünün suyu. Kerebiç ise içi fıstık ya da ceviz dolu kurabiye şeklindeki tatlı. Muhteşem bir bileşim olmuş; çok lezzetli.

mersin05

Mersin yöresinde gezilecek ve görülecek yerler arasında Cennet ve Cehennem çökükleri, astım mağarası var. Astım mağarasının içerisindeki sarkıklar görülmeye değer.

mersin06

Eğri oturup doğru konuşalım. Bence, Akdeniz’in nadide şehri Mersin’i seyahat rotanıza eklemelisiniz. Havası, suyu, toprağı, lezzetleri hepsi birbirinden güzel bu büyülü şehir kesinlikle görülmeye değer.

Stilinizi Seyahat Çantanızla Tamamlayın!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Peki, Mardin’de Neler Yapmalısınız?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=5237″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Peki, Fransız Rivierası’nda Neler Yapmalısınız?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=4194″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]