Evde Saç Boyamanın İncelikleri

Kişisel bakımına dikkat eden kadınları hiçbir şey durduramaz! Kuaförlere gidemiyoruz diye bakımsız saçlara mahkum olmak zorunda değiliz. Evde saç boyamanın inceliklerin öğrenip kolları sıvıyoruz ve evde saçlarımızı kendimiz boyuyoruz.

Gerçekçi Ol, Doğru Rengi Belirle

Evde saç boyarken marjinal değişikliklere gitmek pek gerçekçi olmayabilir. İstediğin rengi tutturamayıp mutsuz olabilirsin. Kendi saç renginden 1-2 ton açık ya da koyu bir renk seçmeni tavsiye ederiz.

Saçını ve Cildini Boyaya Hazırla

Öncelikle kullanacağın boyanın cildinde alerjik bir reaksiyona sebep olup olmayacağını test etmen sağlıklı olur. Az bir miktar saç boyasını kulağın arka tarafına sürüp 24 saat bekleyerek test edebilirsin. 24 saat içerisinde herhangi bir kızarıklık ya da kaşıntı oluşmadıysa saçını boyamaya başlayabilirsin.

Boya için ideal olan saç, 1-2 gündür yıkanmamış olan saçtır. Temiz kafa derisindeki gözenekler daha açık olacağından yanma ve irritasyona sebep olabilir. Aynı zamanda saçlarda bulunan doğal yağ boyanın etkisini artırır ve saça verdiği zararı azaltır.

Boya işlemine geçmeden önce saçını iyice taramanı ve karışan saçları açmanı tavsiye ederiz. Böylece boyayı tüm saça eşit bir şekilde dağıtabilirsin. Alın çizgine, ensene ve kulaklarına yağlı bir krem sürmek boya esnasında oluşabilecek bulaşmaları daha kolay temizlemene yardımcı olacaktır.

Kolları Sıva, Boyamaya Başla

Saç boyamayı daha Pratik hale getirmek için saçlarını bölümlere ayırarak boyayabilirsin.

Saçlarını tarakla ayırdıktan sonra fırça yardımıyla dipten uça doğru boyayı sürerek ilerle ve tüm saç tellerine eşit miktarda boya geldiğinden emin ol.

Tüm boyayı saçına yedirdikten saçına bone takıp bonenin üzerine havlu sararak saçların sıcak kalmasını ve boyanın kalıcılığını sağlayabilirsin.

Süreyi doğru ayarladığından emin ol. Boyanın saçında önerilenden daha uzun kalması rengin kalıcılığını artırmaz, saçlarına zarar verir.

Yıka ve Hazırsın!

Boyadan sonra ilk yıkamayı şampuan kullanmadan soğuk su ile yapmak boyanın kalıcılığını artıracaktır. Aynı zamanda boya kutusundan çıkan saç kremini de mutlaka kullanmanı tavsiye ederiz, bu kremler rengin oturmasına ve boyadan sertleşen saçın yumuşamasına yardımcı olur.

Boyalı saçlara özel bir şampuan ve saç kremi kullanman, saçlarının daha uzun süre rengini korumasını ve canlı durmasını sağlayacaktır.