Erkeklere Özel Bakım Kuralları

Bakımlı bir erkek olmanın getirisinin düşündüğünüzden daha fazla olduğunu tahmin edersiniz. Düzenli berber ziyaretleri, gereksiz görseniz de nemlendiriciyle canlandırılmış bir yüz ve egzersizle güçlendirilmiş bir beden, en az kişisel özellikleriniz kadar önemli.

Bakımlı olmak uzun vadeli ve istikrarlı bir çalışma gerektirir ama bütün çabanıza mal olacak hatalar yapmanız da zor değil: Örneğin güneş çarpması, hava kirliliği, kötü beslenme, sigara içmek, stres, düzensiz uyku… Bakım söz onusu olunca yapmanız gerekenler kadar yapmamanız gereken her şeyi aşağıda yazdık, okumaya devam edin.

Duş Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tabii ki duş almayın demeyeceğiz ama duş alırken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar, keyfinizi kaçırabilir. Özellikle uzun uzun sıcak suda kalmayı seviyorsanız, vazgeçin. Suyun sıcaklığı ve duşun süresi cildiniz için oldukça önemli; duş alırken suyun sıcaklığı 40°C’yi geçmemeli. Ayrıca 20 dakika duş almak için ideal bir süre, mesela bir saat asla uygun değil.

Kullandığınız ürünler de oldukça önemli. Genelde şampuan, duş jeli ve sabunlar cildinize zarar vermez ama duş sonrası kaşıntı ya da kuruluk hissediyorsanız, du jeli yerine nemlendiricinizi kullanın. Bazı nemlendiriciler, hassas cildi tahriş edebilecek Sodyum Lauril Sülfat (SLS) içerir. Buna dikkat ederseniz cildinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Köpüklü küvetler hakkında ne düşünüyorsunuz bilemeyiz ama cildinize iyi gelmeyeceğine emin olabilirsiniz.

Man-Bun Yani Erkek Topuzuna Dair

Son dönemde erkekler arasındaki en popüler saç modeli man bun oldu. Seveni de var sevmeyeni de ama biz söyleyelim, yakıştırmayı başaranlar bu saç modeliyle harika görünüyor. Ama bu saç modeli erkekler için gerçekten iyi mi? Erkeklerin saç dökülme probleminin kadınlardan daha ciddi olduğunu düşünürsek, saçları sık sık toplayıp topuz yapmanın kelliğe faydalı olacağını söyleyemeyiz. Saçınızdaki bu sürekli gerilim, saç köklerinde mikro-iltihaplanma ile sonuçlanabilir. Dolayısıyla harika görünseniz de saçlarınızı sıkıca toplamak konusunu bir daha düşünün deriz.

Nemlendirici Kullanmanın İncelikleri

Tıraş olurken kıl köklerinin tersine doğru yapılan hareketlerin cilde ne kadar zarar verdiğini biliyorsunuz. Peki ya nemlendirici sürerken bu hareket ne kadar tehlikeli olabilir? Erkeklerin cildi de kadınlarınki gibi kurumaya oldukça müsait, bu nedenle nemlendirici kullanmanız şart ama bunu yaparken yine kıl köklerinin tersine uygulamaktan kaçınmalısınız. Özellikle yağlı bir nemlendirici kullanıyorsanız, kıl köklerini korumak adına ters yönde uygulamayın. Tüylerin büyüme yönünü kendinize rehber alın.

Vegan Olmak Hakkında Ne Düşünürsünüz?

Temiz bir cilde sahip olmak kadar sağlıklı beslenmek de önemli. Tabii sağlıklı beslenmek gerekli vitaminleri almanızı gerektirir ve bazen bazı diyetler bunları almanıza engel olabilir. Örneğin saçlarınızın güçlenmesi için kükürt zengini amino asitler ve demir gerekli ve bu da biftekte var. Sadece biftekte yok ama doğru destekleyicileri doğru yerlerden almanız gerektiğini unutmayın. Mesela protein soya, ayçiçeği tohumları, yulaf ve bakliyatta bulunurken ikincisi pek çok fıstık, tohum, tahılda bulunur. Aynı zamanda vejetaryen dostu besin desteklerini de kullanabilirsiniz.

Akşam Yemeğinizi Kaçta Alırsınız?

Eminiz artık vücudunuza giren yiyecek ve yağlarla görünümünüz arasındaki ilişkinin ne derece güçlü olduğunu biliyorsunuz. Dolayısıyla kötü yağları ve sağlıksız besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Ama araştırmalar gösteriyor ki sadece ne yediğiniz değil, ne zaman yediğiniz de önemli. Vücudunuzun bir saat gibi işlediğiniz, çeşitli hormonların belli zamanlarda çalıştığını düşünürseniz, geç yediğiniz her akşam yemeğinin bu döngüyü bozduğunu anlayabilirsiniz.

Steroid Kullanmamaya Ne Dersiniz?

Spor yapmayı çok seviyorsunuz ve vücudunuzun harika görünmesi en çok istediğiniz şeylerden biri… Ama bu yolda başarılı olmak için yaptıklarınız bazen hiç istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Steroid almak da bunlardan biri. Erkeklerde farklı yan etkileri bulunan steroidleri kullanmak saç dökülmesine, göğüslerinizin büyümesine ve cildinizde bozulmalara sebep olabilir.

Uzun Süre Ekrana Bakmak

Güneşe maruz kalmak, erken yaşlanmanın başlıca nedenlerinden biri. Bir diğeri de farkında olmadan sürekli radyasyona maruz kaldığınız o çok sevgili ekranınız! Telefonunuzun, bilgisayarınızın ve televizyonunuzun ışığı, UV kadar tehlikeli. Dolayısıyla yaşlı adam emojisini kullanmaya erken yaşta başlamak istemiyorsanız, fırsat buldukça ekranınızdan uzak durun!