Erkek Stiline Dair 9 İpucu

Eski fotoğraflarınıza bakıp “Ben bu kıyafetleri neden giydim?” diye kendinize soruyorsanız, bunun suçlusu biraz değişen moda algısıysa diğeri de gençlikten gelen neyi sevdiğinizi bilememe durumu diyebiliriz. Zamanla vücudunuzu daha iyi tanıyıp beğenilerinizi oturttuğunuz için seçimleriniz de yıllar sonra bile hoşunuza gidecek şekilde değişir. Doğru giyinmeyi nasıl başaracağınızı öğrenmek istiyorsanız, sizi önerilerimizi okumaya davet ediyoruz.

Daha Ucuz Her Zaman Daha İyi Değildir

Morhipo’da yapılan büyük indirimlerden bahsetmiyoruz tabii. Alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken aslında fiyatından çok kıyafetin malzemesidir. Kaliteli malzemeler de ucuza mal edilemeyeceği için fiyat konusunda cimri olmamalısınız. Ucuz tişörtlerden birçok tane alacağınıza kaliteli birkaç tişörtünüz olması daha iyi.

Tüm Pantolonlar Üzerinizde İyi Durmaz

Skinny, chino, çift renkli, yırtık, eskitilmiş, İspanyol paça, boru paça… Denim pantolon dünyası sandığınızdan çok daha karmaşık. Jean pantolonu giymesi en kolay parçalardan biri olarak görüyorsanız, yanılıyorsunuz, çünkü yanlış bir modelle kötü görünmeniz büyük bir olasılık. Bunun yerine size uygun görünecek tarzı, beden ölçülerini ve kesim şeklini iyi bilmelisiniz. Yaşınızın da tercihlerinizi yaparken en az trendler kadar önemli olduğunu da unutmayın.

Her Giydiğinizin Bir Anlamı Olmak Zorunda Değil

Hawaii gömlekler, sarı parmak arası terlikler ya da rengarenk şortların gardırobunuzda olmasında hiçbir sakınca yok. Fakat ne giydiğinize bakmadan dışarı çıkmışsınız gibi de görünmemelisiniz. Her ne kadar sevdiğiniz kıyafetler konusunda başkalarına açıklama yapmak zorunda olmasanız da giydiğinizde bir bütün olarak şık görünmek istediğinizi biliyoruz. Bu nedenle önerimiz; eğer çılgın bir parça giymeye niyetliyseniz tamamlayacılarınızı sade tutmalısınız.

Takım Elbiseler Her Zaman Ciddi Görünmez

Siz kendinizi James Bond gibi hissederken başkaları için ortaokulda ilk kez takım elbise giyinmiş haliniz gibi görünebilirsiniz. Bu nedenle giydiğiniz takımın vücudunuza tam oturması oldukça önemlidir. Bedeninizle gerçekten uyumlu bir takım elbise bulmak her zaman çok kolay olmayacağı için kendinize bir terzi bulmanız da uygun olabilir. Ya da aldığınız takım elbise için ölçünüze göre değişiklik yapacak firmaları ziyaret edebilirsiniz.

Trendler İmza Stil Kadar İyi Olmayabilir

Trendleri takip etmemek kendinizi moda konusunda cezalandırmak gibi olur. Bu nedenle sezon değişikliklerini takip edip bunlara göre gardırobunuza eklemeler yapmak stilinizi yeniler. Fakat tamamen trendlere dayalı bir stil de hayatınızı kurtarmaz. Kadın stilinde devrim yaratan Coco Chanel’in erkeklerin de dinleyeceği bir sözü var; “Moda geçicidir fakat stil kalıcı.” Dolayısıyla siz de imzanız haline gelecek bir stil belirleyin ve trendleri de o stili geliştirmek için kullanın.

Bazen En Basit Kombin En Şık Olmanızı Sağlar

Evet bazen mağazadaki bir mankenin üzerinde ne varsa almak istiyorsunuz biliyoruz. Fakat o kadar trend parçayı aynı anda giymek beklediğiniz sonucu vermeyebilir. Bazen tıpkı geçmişin erkek moda ikonları Jame Dean veya Steve McQueen gibi sade giyinmek, en şık ve en hızlı çözüm olur. Ünlü moda tasarımcısı Tom Ford’un da dediği gibi; “Nasıl göründüğünüzün farkında olun.”

Saçlarınız Aşırı Komplike Olmamalı

Erkek saç kesimi genellikle çok karmaşık gibi görünmez fakat bazen gerçekten komplike modeller denemek isteyebilirsiniz. Saçınızı uzatmak, kıvırcık saçlara şekil vermek, yeni renkler denemek kadınlar kada sizin de hakkınız! Fakat dikkat etmeniz gereken tek bir kuralı asla unutmayın: Saçlarınız yüz şeklinizle uyumlu olmalı. Güveneceğiniz bir berberiniz olmalı. Öncesinde hangi saç modelini tercih edebileceğinizi merak ediyorsanız, önerilerimize göz atabilirsiniz.

Ayaklarınıza Gereken Özeni Gösterin

Doğru kıyafet, doğru stil veya doğru saç şeklinden sonra sıra doğru seçimi yapmanız gereken bir diğer maddeye geldi: Ayakkabı. Ayak şeklinize ve beğenilerinize uygun bir ayakkabı bulmak için uzun süre boyunca birçok kötü modelle uğraşmanız gerekebilir. Fakat size uygun marka ve tasarımları bulduktan sonra bir daha kötü günler yaşamayacaksınız! Şık bir görünüm için kaliteli ayakkabılar mutlaka ayakkabı dolabınızda yer almalı.

Ceket Konusunda Sayı Sınırınız Belli Olsun

Buz gibi geçen kışlar için sizi sıcak tutacak kalın bir mont, bahar aylarında üzerinize alıp çıkacağınız ince bir trençkot ve ne çok kalın ne çok ince bir ceketle gardırobunuzdaki dış giyim eksikliğini temel düzeyde halletmiş olursunuz. Daha azı değil ama fazlası için daima özgürsünüz. Eğer sayıyı minimumda tutacaksanız, siyah ve taba renkleri tercih edebilirsiniz.