En Keyifli Baby Shower Partisi Nasıl Hazırlanır?

Düğününüzden sonra belki de hayatınızın en önemli, en eğlenceli, en şık ve en şenlikli günü; bebeğinizin doğumu yaklaşırken düzenlediğiniz Baby Shower, yani hoş geldin bebek partinizdir. Bu özel gününüzün güzel geçmesi için davetinizi çok daha güzel yapacak detayların yer aldığı, adım adım Baby Shower partisi planlama rehberini sizler için hazırladık:

Temanıza karar verin:

Partinizin genel temasına karar vermeniz; davetiye, verilecek hediyeler, süslemeler ve hatta ne giyeceğinizle ilgili soruların cevaplarını bulmanızı, satın alma ve seçimlerinizi çok kolaylaştıracaktır.

  • Parti teması önerileri: Favori renginiz ya da bebeğinizin isminin baş harfi, doğduğu mevsime özel bir tema, çizgi film karakterleri, sizin sevdiğiniz bir film/roman, eşinizle birlikte ikinizin de sevdiği bir karakter/şehir, doğa ve yeşillik ya da deniz ve güneş temalarından birini seçebilir; istediğiniz gibi detaylandırabilirsiniz.
  • Sezonun Baby Shower trendlerinde bebeğinizin cinsiyetine göre olan pembe/mavi renkleri biraz daha hareketli kullanılıyor. Kız bebekler için pembe tonun yanında ağırlıklı gümüş ya da gri renk; erkek bebekler içinse mavi yerine aqua adı verilen deniz rengini de anımsatan yeşilimsi mavi renk ağırlıklı olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra, bu sene organik partiler, süslemelerin ve hediyelerin doğal ürünlerle yapıldığı, doğaya zarar vermemek amacıyla basılı malzeme ve süsleme kullanılmayan partiler annelerin tercihleri arasında yer alıyor.

Evde mi, dışarıda mı?

Davetli sayınız ve misafirlerinizin profilini de düşünerek, herkes için en uygun olan mekanı seçmek size kalmış olsa da; hem bütçe, hem lokasyon hem de catering ve servis açısından evde yapmanız ile bir restoranda Baby Shower partisi yapmanız arasında çok fark olduğu gibi, bir otel süitinde ya da SPA’da da partinizi düzenlemeye karar verebilirsiniz. Bütçenizin yaklaşık %40’ını mekan ve catering hizmetlerinin oluşturacağını unutmayın.

Evde Baby Shower partisi düzenlemenin avantajları: Uygun maliyet, lokasyon ve kıyafet açısından rahatlık, samimi ortam, saat sınırı olmayan, hediye taşıma yükünden kurtaran, bebeğinizin odası ve yaptığınız hazırlıkları paylaşabilme.

  • Yakınlarınızdan misafir ikramlarının hazırlanması ve parti günü içecek dağıtımı, etrafı toparlama gibi konularda yardım isteyebilirsiniz.
  • Temalı bir süsleme istiyorsanız kişiye özel üretim, satın alma ve dekorasyon için bir organizasyon firmasından destek alabilirsiniz.
  • Çok vaktiniz yoksa ya da özel süsleme istemiyorsanız, parti dükkanlarından ya da internetten Baby Shower süslemeleri satın alıp kendiniz dekore edebilirsiniz.

Dışarıda Baby Shower partisi düzenlemenin avantajları: Misafir karşılama, catering, müzik gibi detayların siz yorulmadan halledilmesi, parti sonrası toplama/temizlik olmaması.

  • Evinize yakın, misafirlerinizin de kolay ulaşabileceği, mümkünse size özel bir yer ayırabilecek bir mekan seçmenizi öneririz.
  • Eğer bir otelde süit kiralıyor ya da SPA’da parti yapıyorsanız, o akşam için aynı otelde eşinizle birlikte bir oda tutabilir ve yorgunluğunuzu giderebilirsiniz.
  • Partinizi kahvaltı, brunch, fingerfood kokteyl menüsü, 5 çayı ya da yemek olarak planlayabilirsiniz.

Ne zaman yapmalıyım?

Genellikle doğumdan 4 ile 8 hafta önce yapılsa da doktorunuzdan fikir alarak, gebeliğiniz için en uygun zamanı tercih etmelisiniz.

Davetiyeyi nasıl hazırlamalıyım? 

Davetiyeye ne yazacağım, nasıl yapacağım, ne şekilde olacak diye uzun uzun düşünüyorsanız size süper bir önerimiz var: Davetiyeniz fotoğraf formatında olsun; samimi olsun; önemli detaylar mutlaka yer alsın (mekan, saat, kontak kişi vs. gibi) ve temanıza uygun olsun. Son olarak da davetiyenizi mesaj ya da mail yoluyla dostlarınıza gönderin.

Normalde Baby Shower partilerini annenin yakın arkadaşları düzenler ve anne adayımız o gün sadece misafirdir. Ancak Türkiye’de genellikle partileri anne adayları düzenliyor. Eğer anne adayı bir arkadaşınız için sürpriz parti düzenliyorsanız, davetiyeye bu partinin sürpriz olacağını mutlaka belirtin. Aksi halde, örneğin yol sormak için arayan birisi tüm emeklerinizi boşa çıkarıp sürprizi bozabilir.


Ebru Erdem

Event Designer