EMRE ERDEMOĞLU’YLA TÜRKİYE’DE ERKEK MODASI ÜZERİNE…

ISTANBUL, TURKEY - MARCH 17:  Models walk the runway at the Emre Erdemoglu show during Mercedes Benz Fashion Week Istanbul FW15 on March 17, 2015 in Istanbul, Turkey.  (Photo by Stuart C. Wilson/Getty Images for IMG)

Ülkemizde artık erkekler de oldukça stil sahibi. Erkek modasının son yıllarda gelişimini göz önünde bulundurursak doğru yolda ilerlediğimizi rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Son günlerde İstanbul Moda Haftası’nda ve özellikle İtalya’daki tasarım fuarlarında koleksiyonlarıyla adından oldukça söz ettiren sevgili meslektaşım Emre Erdemoğlu’na Türkiye’de erkek modası hakkında bazı sorular sordum:

1- Sevgili Emre, Türkiye´de son 5 senedir erkek modasında gördüğün değişim hakkında gözlemlerinden bahseder misin?

Algı çok değişti, insanlar kalıplaşmış yanlış bilgilerden, gelenek ve göreneklerinden sıyrılıp çok daha farklı bir noktaya geldi. Artık kalıplar, dokular, kumaşlar ve renkler tamamen uniseks. Çok daha ruhani geliyor insanların görünüşleri, çok daha özgür ve kişilikli… Kalıplarından, kabuklarından sıyrılmaya başlandı.

2- Sence bir gün İstanbul Moda Haftası da, aynen Milano’daki ve Paris´teki gibi Men Fashion Week ve Women Fashion Week diye ayrılacak mı?

İstanbul Moda Haftası çok farklı bir yerde artık. Gün geçtikçe yükselen bir ivme var. Çok gelişti, çok keyifli hale gelmeye başlıyor. Daha da iyi olacağımıza inanıyorum. Aslında her şeye sahibiz, olmamamız için hiç bir neden yok.

ISTANBUL, TURKEY - MARCH 17:  A model poses backstage at the Emre Erdemoglu show during Mercedes Benz Fashion Week Istanbul FW15 on March 17, 2015 in Istanbul, Turkey.  (Photo by Andreas Rentz/Getty Images For IMG)

3- Son koleksiyonun bundan öncekilere göre daha sıra dışı ve avant-garde sayılırdı. Gerek kumaşlar, detaylar ve özellikle styling gerçekten etkileyiciydi, sanırım sen de Türk erkeğinin artık avant-garde a hazır olduğunu düşünüyorsun.

Sonbahar/Kış 2015-16 koleksiyonunuzu hazırlarken ilham kaynaklarınız nelerdi? 

Mengütay, kelime anlamı olarak ‘ölümsüzleşmiş kimse’ anlamına geliyor. Yani bir ‘ebediyet’ söz konusu. Sizce de kulağa hoş gelmiyor mu? En başından itibaren bende uyandırdığı en büyük hislerden biri derinlik. Herkesin  hayatta bir umudu, bir savaşı ya da özlem duyduğu şeyler vardır ve bazıları için bunu gerçekleştirenler. Hatta kendi içinde kahramanlaştırdığı insanlar. Onlar için ölümsüzdürler. İşte tam orada o insanların, yaşadığımız şehirleri aydınlattığı gerçeği ağır basıyor içimizde. Yaşadığım şehri ele alırsam; İstanbul birçok ölümsüzün yaşadığı ya da uğradığı şehirlerden biri. Sokaklarının buram buram  tarih koktuğu, şiirler yazıldığı; tonca hissi içinde barındığı, en ‘ölümsüz’ duyguları iliklerimize kadar hissettiğimiz; en uğrak mekan diye tasvir edebilirim size. Toparlamam gerekirse; rengimiz, inancımız, yaşadıklarımız ya da yaşamak zorunda bırakıldıklarımız gerçeği içinde sığındığımız  ‘ölümsüzleştiklerimiz’ , hiç bir zaman eksik olamaması inancıyla keyifle başladığım ve tamamladığım bir koleksiyon hazırladım size.

4- Dünya erkek modasına yön veren en beğendiğin isimler kimler?

Christian Dior, en sevdiklerimden…

emreerdem

5- Yaz mevsimi yaklaşıyor, erkeklere styling konusunda biraz ipucu verir misin?

Ben insanların giydikleri kıyafetlerin ruhlarıyla ilişki içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Kişinin kimliğinden bir iz taşımalı mutlaka.Bu bazen bir renk, bazen doku, bazen bir aksesuar da olabilir. Sizin kişiliğinizi ele verecek doneler olmalı üzerinizde. Bir başkası gibi görünmek yerine kendi tarzınızı en modern hale getirmeniz taraftarıyım. Moda diye herkes her şeyi giymemeli. Son yıllarda erkek aksesuarlarında artış oldu, kostümü mutlaka aksesuarla tamamlama taraftarıyım. İşin içine aksesuar girince çok daha cool looklar elde ediliyor.

6- İlham aldığın stil sahibi biri var mı? Kim ve neden?

Her sezon koleksiyonlarıma adapte ettiğim karakterler oluyor. Steve Mcqueen, Pee Wee Herman, Freddie Mercury, Clark Gable, Charlie Chaplin bunlardan birkaçı. Ne güzeldirler…

ISTANBUL, TURKEY - MARCH 17:  Models walk the runway at the Emre Erdemoglu show during Mercedes Benz Fashion Week Istanbul FW15 on March 17, 2015 in Istanbul, Turkey.  (Photo by Tristan Fewings/Getty Images for IMG)

Emre Erdemoğlu kimdir?

Aslen Adanali olan Emre Erdemoglu Izmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarım Bölümü’nden 2009 yılında mezun olduktan sonra  İstanbul Moda Akademisi’nde styling eğitimi aldı.   ‘Sandık Lekesi’ isimli ilk kolleksiyonu ile EİB Moda Tasarım yarışmasında ikincilik ödülü aldı. Sonrasinda İtalya’ya davet edildi ve ilk defilesini orada gerçekleştirdi. 2012’de İtalya’da 5. defilesini yaptı ve Mittelmoda Fashion Awards da ödüle layık görüldü.  2013 Kış koleksiyonunu MBIFW kapsamında Studio show’uyla sunan tasarımcı, son olarak Türkiye’nin misafir ülke olduğu Pitti Uomo fuarında “7 tepeli şehrin 7 moda tasarımcısı” konsepti altında 2014 Yaz koleksiyonunu sergiledi.Halen MBIFW te tasarimlarini sergiliyor.Erdemoglu tasarimlarinda sadeliğin gerçek şıklık olduğuna inanir, kumaşları ve aksesuarları da hazırladığı koleksiyonun ruhuna, hikâyesine göre belirliyor.