Bahara Hazırlanırken Unutmayın!

Coğrafya derslerinizi hatırlıyor musunuz? Yılın belli günleri dünyada ve mevsimlerde olan değişiklikler öğrenilmesi gereken konulardan daha fazlasını ifade etmezdi. Şimdi öyle mi? “Ekinoks nedir?” sorusunun cevabı hala gece ve gündüzün eşit olması, kışın bitip ilkbaharın başlaması olsa da mezunlar için bambaşka anlamlara da sahip. Baharı birlikte karşılayalım!

Önce bilmemiz gerekenlerden başlayalım. 21 Mart ekinoksuyla neler değişecek? Öncelikle gece ve gündüzün eşit olmasının ardından günler, gecelerden daha uzun olmaya başlayacak. Havaların yavaş yavaş ısındığınız fark etmişsinizdir, bu süreç daha da hızlanacak. Ev içindeki havanın dışarıdan daha soğuk olacağı günlere de yaklaşıyoruz tabii. Yanımıza o kalın paltoyu değil ince hırkayı alacağız. Baharın gelmesiyle birlikte yaz tatili planları netleşmeye başlayacak, gardırop detoksuna hazırlanacağız, bahar temizliği yapıp evimizi yeniden dekore edeceğiz! Yani bizi yenilik dolu günler bekliyor.

Kışın ağır havasından uzaklaşıp bahara girerken neler yapabileceğimizi birlikte keşfedelim!

Bahar Temizliği Olmazsa Olmaz

Kış boyunca kapı cam sımsıkı kapalıydı. Evin sıcacık olması, battaniye altında izlenen filmler, lezzetli yemeklerle dolu akşam yemeği masaları kışın en güzel anlarıydı ama şimdi perdeyi sonuna kadar çekip pencereleri açma zamanı! Evinizi dağınıklıktan kurtarmanın yollarından bahsetmiştik. Kısaca özetlemek gerekirse;

 

 • Dağınıklığa en kolay çözüm olan kutulardan birkaç tane edinin ve hızlıca ihtiyaç duyacağınız her şeyi düzenli bir şekilde yerleştirin.
 • Önemli kağıt ve faturaları biriktirecek dosyalar edinin.
 • Bahar temizliği biraz da eskilerden kurtulmak demek, ihtiyacınız olmayan her şeyi ihtiyacı olanlara ya da geri dönüşüme yollayın.
 • Dekorasyonda yenilik yapmak için baharın ilhamını küçümsemeyin, sezonun rengi ultra violet’yi ev dekorunda bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.
 • Evinizi daha geniş göstermek için aynalardan ve odaya boyut katacak diğer aksesuarlardan faydalanın.

Gardırop Detoksunu Es Geçmeyin

Gerçekten giyecek hiçbir şeyinizin olmadığına inanıyor musunuz? Bu soruya dürüstçe cevap verdikten sonra tüm dolabınızı boşaltıp sık sık giydiğiniz parçaları ayırdıktan sonra kalanlara bakın. İşte detoks kısmı burada başlıyor. Son bir ayda giymediğiniz, aklınıza bile gelmeyen hatta gardırobun arkasında kaybolmuş parçalarla vedalaşma zamanınız geldiğinden emin olabilirsiniz. Hem yeni sezona yer açmanız lazım değil mi? Gardırop detoksu yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Kilit parçaları saklayın, mutlaka onlara ihtiyacınız olacak.
 • Hayat tarzınızı mutlaka dikkate alın. Eğer smart görünmek istiyorsanız ama gardırobunuz casual parçalarla doluysa güncelleme yapmanız gerekecek.
 • İdealinizdeki gardırobu düşünün ve ona uygun hareket edin.
 • Alışveriş listesi yapın ve sezonun hitleri kadar zamansız parçalara da mutlaka yer verin.

Sezon Demişken Trendlere Yer Açın

Yeni sezonda öne çıkan trendleri anlatıyoruz ama kaçı sizin stilinize gerçekten uyuyor? Eğer imzanız haline gelmiş bir stiliniz ve oturmuş beğenileriniz varsa işinizin daha kolay olduğunu düşünebilirsiniz ama bu durum sizi sınırlayabilir. Bu nedenle ne olursa olsun, tüm yenilikleri gözden geçirin. Yeni sezonun kilit parçalarını henüz keşfetmediniz mi yoksa?

 • Mor bluzlar, sarı elbiseler, pastel tonlar ve canlı renkler yeni sezonda gardırobunuzda daha çok yer alabilir. Baharda açan çiçekleri düşünün, aralarında uyumsuz olan var mı? Bu nedenle renkler konusunda cesur adımlar atabilirsiniz.
 • Şifon elbiseler her zamankinden daha cesur şekilde yeni sezona giriyor!
 • Renklere şans vermeniz konusunda ısrarcı olsak da beyaz elbiselerin yeni sezonda hiç olmadığı kadar bronz ten için hazır olduğunu da vurgulamalıyız.
 • Eskimeyen püsküller ve tüyler yeni sezonda da karşımıza çıkacak.
 • Desenler de hiçbir yere gitmiyor tabii ki. Kare deseninden baharın en tatlı klişesi çiçeklere kadar her biri tüm parçalarda hayat buluyor.

Tabii stilinizi oturtmak isterseniz, imzanız haline gelecek bir görünüm olurşturmanız için yardıma hazırız!

Makyaj Çantasına Güncelleme

Yeni sezonda saç trendlerinin ilk kuralı rahat olmak! Dağınık topuz, gevşek örgü ya da ıslak görünümlü modellerle “çabasız” güzelliği yeniden tanımlayacağız. Cildinizi bahara hazırlamak en az kışa hazırlamak kadar önemli. Çünkü mevsim değişiklikleri ısınan havada da cildi etkiliyor. Kapalı ve soğuk havaya alışmış cildi güneş ışığına hazırlamanız lazım. Bakım maskeleri, saç serumları ve daha hafif makyaj ürünleriyle makyaj çantanızdaki kozmetikleri güncelleyebilirsiniz.

 • Makyajda da renkler de en az kıyafetlerinizde olduğu kadar özgür. Üzülerek söylüyoruz ama bu sezon koyu mor rujlardansa uçuk renklerle doğal görüm baskın olacak.
 • Kırmızı ruj hiçbir yere gitmedi tabii ama sıcak alt tonlara sahip versiyonlarla güzel havaya eşlik edebilirsiniz.
 • Far ve rimel gibi göz makyajı ürünlerinde siyahın tahtına gökkuşağı oturuyor. Mavi, lila, pembe gibi renklerle oynamaya hazır olun.
 • Kaşlar bile yeni sezonda pırıl pırıl olacak. Glitter makyaja karşı tavrınızı yumuşatabilirsiniz. Üstelik parlak kaşları da glitter trendini de daha önce yazdık!

Cilt bakımında Kore ürünleriyle Uzak Doğulu kadınların güzellik sırlarını evinizde keşfedebilirsiniz.

Vücudunuz Bikiniye, Eteğe Hazır Mı?

Kış ayları kuru bir ciltle savaşmayı gerektiriyor. Çatlayan dudaklar, kapalı kalmaktan kuruyan bacaklar ya da alınan kilolar artık gizlenemeyecek. Dudaklarınızı peeling yaparak yumuşatabilirsiniz. Dudak maskeleri de en az yüzünüz için olanlar kadar etkili. Bacaklarınız için kese ve nemlendirici kremlerden faydalanabilirsiniz. Peki sahillerde bikini giymeye hazır mısınız?

 • Spor yapmaya başlamak için bahar ayları en uygun zaman. Spor salonunda neler yapabileceğinizi keşfetmek için yeni egzersiz trendlerini keşfedin.
 • Hangi sporların size uygun olduğunu kefetmek için burcunuzdan ilham almak isterseniz, yazımıza göz atın!
 • Eğer spor salonu size göre değilse evde yapabielceğiniz egzersizlere odaklanın.
 • Kapalı alanlar yerine açık havayı tercih ediyorsanız, yapacağınız spora uygun outdoor ürünlerini keşfedin!

Vücut nemlendiricilerinizi en az cildiniz için kullandıklarınız gibi özenli kullanın!