Egzersiz Yapmadan Kalori Yakmanın Yolları

Sağlıklı ve uzun bir hayat yaşamak tüm insanların ortak amaçlarından biri sayılabilir. Bu amaca en hızlı ve garantili şekilde ulaşmamızı sağlayacak yöntemse spor yapmak ve yediklerimize dikkat etmek. Üstelik spor yapmak bedene olduğu kadar zihne de sağlık veriyor. Fakat kabul edelim her zaman spor programımıza sadık kalıp, hep en sağlıklı yiyecekleri yemiyoruz. Yine de bu her şeyin sonu değil! Birkaç basit sağlıklı yaşam kuralına uyarak spor derslerini aksatsanız bile metabolizma hızınızı yüksek tutarak kalori yakabilirsiniz. Şimdi bu basit ama etkili kuralları okumaya başlayabilirsiniz.

01

Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltının mutlulukla olduğu kadar hızlı metabolizmayla da ilgisi var! Metabolizmamız etkin olmadığında doğal olarak yavaşlar. Yani kahvaltıyı atladığınız zaman metabolizmanızı etkin hale getirecek adımı atlamış olursunuz ve öğlene kadar oldukça düşük seviyede kalori yakarsınız.

02

İyi Karbonhidratları Unutmayın

Bütün tahılları, meyve ve sebzeleri tercih edebilirsiniz fakat rafine karbonhidratlardan uzak durun. Örneğin beyaz ekmek ve patates listenizin dışında kalabilir. Beyaz karbonhidratlar insülin seviyenizi yükselterek metabolik hızınızı etkiler.

03

Yemeklerinize Baharat Ekleyin

Kanada’daki Laval Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre acı biber, metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına etki eden hormon seviyesini yükseltiyor. Baharatlı yiyeceklerin yemeğe lezzet kattığını düşünürsek bu sefer diyet dünyası lehinize dönmüş sayılabilir.

05

Daha Fazla Omega Alın

Somon, ringa balığı ve orkinos gibi balıkları tüketmek metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Omega-3 kan şekerinizi dengeler ve iltihaplanmayı azaltır. Yağın ne kadar hızlı yakıldığına bağlı olan leptin direnci de azaltabilirler.

04

Uykunuza Dikkat Edin

Uykusuzluk metabolizmanızın daha az kalori yakmasına sebep olur ve iştahınızı kontrol eden hormonları olumsuz şekilde etkiler. Vücudunuzu dengelemek için her gün aynı saatlerde ortalama 7-8 saat uyumaya özen gösterin.