Düzenli Evin Sırları

Sürekli stresten arınmış bir zihin, yağlardan arınmış bir vücut ve üretken bir beyin için araştırma yaptığınızı biliyoruz. Peki ya eviniz veya çalışma ortamınız için neler yapıyorsunuz? Evi düzenlemenin manevi olarak rahatlatan bir yanı olduğunu daha önce yazmıştık. Üstelik düzenli bir ortam oluşturmak, hayatı daha yönetilebilir hale de getirir. Bu alışkanlıkları ne kadar hızlı edinirseniz o kadar iyi! Evinizdeki fiziksel dağınıklığı yok ettiğinizde sizin de daha huzurlu olacağınıza eminiz ve bu nedenle sizin için 10 basit yolu yazdık.

04

Yatağınızı Toplayın

Sabah uyandıktan sonra yatağı toplamanın güne üretken ve mutlu başlamanın en basit yollarından biri olduğunu biliyor muydunuz? Güne baştan düzenli başlamak beyninize gün boyu böyle devam etmesi için ilk işareti gönderir.

Depolamayı Öğrenin

Yaşadığınız alanın boyutları ne kadar küçülüyorsa depolama o kadar önemli hale geliyor. Mevsimlere göre gardırobunuzu güncelleyip kıyafetlerinizi yatak altında saklayabilirsiniz. Daha küçük eşyaları üstleri açık sepetlerde tutarak hem içini kolayca görebilir hem de derli toplu tutabilirsiniz.

Anahtarlarınız İçin Güvenli Bir Yer Bulun

En çok kaybolan eşyalar genelde en önemli ve en küçükler olur. Dolayısıyla risk almayın ve küçük bir sepet, askılık ya da kutuyu anahtarlarınız için ayırın. Bu evden çıkarken size zaman kazandıracak bir alışkanlık olacak.

01

Kıyafetlerinizi Ortadan Kaldırın

Gün sonunda eve geldiğinizde tek istediğiniz kıyafetlerinizden hızlıca kurtulmak olabilir fakat sonrasında uğraşmamak için o an yapmanız gereken üç alternatif var; asmak, yıkamak ya da katlamak. Bu alışkanlık sayesinde kıyafetleriniz küçük bir dağa dönüşmez ve ömürleri daha uzun olur.

Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Her zaman çok işiniz var ve bazılarını unutmanız kaçınılmaz. Yapılacaklar listesi oluşturmak ve bu listeye sadık kalmak sizi işlerinizi yapmak konusunda motive eder. İşleriniz bittikçe üstünü çizmenin hazzı sizi sonrakilere daha hazır hale getirecek. Bu alışkanlığı kazanmak çin Wunderlist veya Todoist gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Üstelik yazmak beyninizi de geliştirir.

Dekorasyonu Gözden Geçirin

Evinizde gerçekten saklamak istediğiniz her şeyi diğerlerinden ayıklamanın vakti geldi. Bir kısmına veda edip diğerlerini saklama kutularına koyarak evinizi daha düzenli hale getirebilirsiniz. Saklamak istediğiniz özel mektupları, kartları, konser biletlerini türlerine göre ayırıp saklamanız en mantıklısı.

cover

Önemli Kağıtları Dosyalayın

Evinize gelen faturalar, garanti belgeleri veya diğer önemli kağıtları yığınlar halinde saklamaktansa dosyalayın. Böylece aradığınızda kolayca bulabilirsiniz. Çok sık mektup aldığınızı düşünmüyoruz fakat aldıklarınızı da her gün kontrol ederek birikmesine engel olabilirsiniz.

Mail Kutunuza Dikkat Edin

Belki aldığınız mektup sayısı azaldı fakat maillerinizin binlerce olduğuna eminiz. E-postalarınızı gördüğünüz anda okumak ve cevaplamak sizi kontrolden çıkmış gelen kutularından korur. İstemediğiniz postalar için üye listelerinden çıkmaya vakit ayırmaktan çekinmeyin.

03

İhtiyaçlarınızı  Takip Edin

Sık kullandığınız ürünleri bittikleri zaman fark etmektense takip etmeye çalışın. Diş macunu, süt veya benzer ürünler azaldıkça not alın hatta buzdolabınızın üstünde “Dolapta ne var?” listesi asılı durabilir. Böylece eksikleri önceden görüp dolabınızda aşırı doluluk veya boşluktan kaçınabilirsiniz.

Ceplerinizi Boşaltın

Günün sonunda ceketinizi, çantanızı veya pantolon cebinizi boşaltmak için bir dakikanızı ayırın. Fiş, önemli belge ya da gereksiz kağıtların cebinizde birikmesine engel olmak için bunu her gün yapmaya çalışın ki ilerleyen günlerde kötü sürprizlerle karşılaşmayın.

Fotoğraflar: Shutterstock