Duyduğunuzda Çok Şaşıracağınız Moda Gerçekleri

Moda hepimizin hayatında büyük yer kaplıyor değil mi? Yeni trendleri takip ediyoruz, stilimizi son moda tasarımlarla oluşturuyoruz. Peki ya siz modadaki bu gerçekleri biliyor musunuz? İşte çok şaşıracağınız 15 gerçek!

# 1: Bikini!

Bikini adını nereden alıyor dersiniz?

Her yaz tatilinde çantamıza atmasak olmayan bu bikiniler, adlarını bir adadan alıyorlar. Neden mi? Bikiniler tasarlandığı zamanlarda modada bir bomba etkisi yaratacağı düşünülmüş. Bu yüzden, isimlerini İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombası testlerinin yapıldığı adadan alıyorlar.

1

# 2: Beyaz Gelinlik!

Neden hepimiz düğünlerimizde beyaz gelinlik giyiyoruz? Bu trendi kim başlattı dersiniz?

Beyaz gelinlikler, kraliçe Victoria giymeden önce düğünlerde giyilmez ve sıkıcı bulunurlardı.

2

# 3: Ceket Kollarındaki Düğmeler!

Napolyon’un tek düşündüğü savaşlar değildi. Sağlık ve temizliğe de çok önem verirdi. Ceket kollarındaki düğmeleri de askerleri burunlarını kollarına silmesinler diye tasarlatmıştı!

d ds

#4:  Solgun yüz modası!

1400’lerde kadınlar, yüzlerini soldurabildikleri kadar soldurmak istemişler. Bunun için ne yapıyorlardı dersiniz? Hayır, pudra değil. Solgun görünmek için kendilerinden kan alıyorlardı!

10

#5: Mini etekler!

O çok sevdiğimiz mini eteklerin hayatımıza girme amacı modada yeni bir çığır açmak değildi! Hoş açtı da, fakat tasarlanmalarındaki asıl amaç, arabaların yeni yeni üretilmeye başlandığı sıralarda, kadınların kolayca binip inmelerini sağlamaktı!

14

#6: 1500’lerde moda haftası!

Bırakın moda haftasını, 1500’lerde mankenler bile yoktu! Tasarımcılar tasarladıkları kıyafetleri oyuncak bebeklerin üzerine göre dikip o şekilde sergilerlerdi!

#7: Erkekler de topuklu ayakkabı giyer!

Topuklu ayakkabılar her zaman kadınların favorileri değildi! 16. yüzyılda erkekler de sık sık topuklu ayakkabı kullanıyorlardı! Sebebi ise at binerken ayaklarının üzengiler üzerinden kaymasını önlemekti.

#8: Micheal Kors’un İlk Tasarımı!

Micheal Kors ilk tasarımını sadece 5 yaşındayken yaptı! İlk tasarımı ise annesinin ikinci düğünü için tasarladığı gelinlikti.

15-micheal kors

#9:  Louis Vuitton

Louis Vuitton hakkında dolanan bir dedikodu var! Söylentilere göre Louis Vuitton, elindeki eski stokları markanın özel değerini kaybetmesinler diye yakıyormuş!

burning-clothes

#10: “Gymnasium”

Spor kıyafetlerin tarihi öyle çok da eskiye dayanmıyor! Antik Roma’da insanların spor koleksiyonlarına ihtiyaçları yoktu, çünkü spor yaparken kıyafet giymiyorlardı! Bugün kullandığımız “gymnasium” kelimesinin kökeni ise Yunanca’da çıplak anlamına gelen “gymnos”!

#11: Eyeliner!

Eyeliner’lar hayatımıza ne zaman mı girdi? Bizden daha eski olduğu kesin! Eyeliner’lar, Kral Tutankhamun’un mezarından çıkarıldığından beri, her kadının makyaj çantasında!

t

#12: Hamilelik Modası!

1600’lerde hamilelik modaydı! Kadınlar hamile göbekleri olsun diye elbiselerinin içine yastık doldururlardı!

sd e

#13: Çorap Kıtlığı!

İkinci Dünya Savaşı sırasında, kadınların her gün giydikleri naylon çoraplar bulunamamaya başladı. Peki kadınların bir çözümü yok muydu? Her zaman vardır! O dönemde kadınlar, çorap alamadıkları için bacaklarını sanki çorap varmış gibi görünsün diye her gün boyuyorlardı!

w w

#14: Rus Askerleri Çorap Giymeye 2007’de Başladı!

Yanlış okumadınız! 2007’ye kadar Rus ordusunda çorap giyilmiyordu! Onun yerine ayaklarına bez parçaları sarıyorlardı.

v

#15: İlk Pantolon!

Kadınlar ilk defa pantolon giymeye 1851 yılında başladılar. İlk pantolon giyen kadın ise Amerikan kadın hakları savunucusu Elizabeth Smith Miller tarafından giyildi ve pantolonu Türk şalvarından esinlenerek yapılmıştı.

3- pantolon