Dünyanın Dört Bir Yanından İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Yeni bir yıl yeni umutlar, yeni dilekler ve yeni bir başlangıç demek! Dünyanın dört bir yanında yeni yıl birbirinden ilginç geleneklerle karşılanıyor. Bu eğlenceli ritüellerden bazılarını Morhipo Mag okurları için derledik. Siz de 2019’u daha önceki yıllardan farklı bir şekilde karşılamak isterseniz, bu gülümseten geleneklere göz atın, belki biri bu yıl size uğurlu gelebilir!

Danimarka’da insanlar  yılbaşı gecesi saat gece yarısını göstermeden biraz önce kapılarının önünde tabak ve bardak kırıyor! Bunu kendi evlerinde yaparak kötü şansı uzaklaştırıyor, sevdikleri insanların evlerini bunun için ziyaret ederek de onlara sevgilerini gösteriyor ve yeni yıl için iyi dileklerini paylaşmış oluyorlar.

Fotoğraf: Getty Images

İspanya’da en yaygın gelenek ise yeni yıla üzüm yiyerek girmek. Saatler gece yarısını gösterdiğinde herkes önceden hazırladığı 12 üzüm tanesini yiyor ve yedikleri her bir üzüm tanesi için bir dilek diliyor. Bu kadar çok dilek hakkı olması sizce de İspanyolların yeni yılını çok coşkulu yapmıyor mu?

Çin’de yeni yıl kutlamalarına başlamadan evvel tüm evi biten yılın kötü şansından ve negatif enerjilerinden arındırmak için evlerinde baştan aşağı temizlik yapıyorlar. Ayrıca Çinliler yeni yılı tertemiz bir enerjiyle karşılamaya hazırlandıkları evlerini, iyi şans ve bolluk için taze çiçekler ve yepyeni bitkilerle donatıyorlar.

Yeni yılı temizlikle özdeşleştiren kültürlerden biri de Şili. Evlerini içerden dışarıya iyice süpürerek bir önceki yılın kötü ruhlarını evlerinden gönderdiklerine inanıyorlar. Yine Şili’de yeni yılı iş hayatında bereket ve parayla dolu geçirmek için tam gece yarısı bir kaşık dolusu mercimek yiyorlar.

Güney Amerika’dan devam edelim. Yılbaşı yaz aylarına denk geldiği için bronz tene ve sıcak havalara keyifle uygulanabilecek bir gelenek: Brezilya’da yılbaşı gecesi herkes beyaz giyiyor, bunu yeni yılda kötü ruhları kendilerinden uzak tutmak için yapıyorlar. Ayrıca yeni yılın ilk dakikalarında plajda olup dalgaların üstünden atlamanın da uğuruna inanıyorlar.

Fotoğraf: Getty Images

Yeni yıla Kolombiya’da girme fırsatınız olursa, saatler gece yarısını gösterdiğinde sokaklarda ellerinde boş valizlerle dolaşan insanlar görebilirsiniz. Bunu tüm bir yılı gönüllerince gezerek geçirmek için yapan Kolombiyalıların bir bildiği olmalı!

Bolivyalılar, yeni yıl sofralarından tatlıyı eksik etmiyorlar ve tatlının içine mutlaka bir tane şans parası saklıyorlar. Bu demir para kime çıkarsa yeni yılın o kişiye büyük şans getireceğine inanıyorlar.

Yılbaşı akşamının en güzel yanı sevdiklerimizle, ailemizle ve dostlarımızla bir arada olmak ve iyi dilekleri paylaşmak. Bu güzel geceyi dünyanın dört bir yanından gülümseten geleneklerle neşelendirmek isteyenlere şimdiden iyi eğlenceler!