Dünya Yalnızlar Günü’nde Yola Çıkın!

İnsanlar birçok konuda gruplara ayrılsa da konu yalnız kalmak olunca herkes hemfikir şekilde şunu soruyor: “Nasıl yani yalnız mı olacaksın?”. Çoğu zaman yalnız bir şeyler yapmak mutlu duygularla anılmasa da aslında içinizde yalnızlığı sevenlerin olduğunu biliyoruz. Hem birçok kişi için kendiyle başbaşa olmak o kadar da kötü değil. Tek başına film izlemek, yemek yapmak, yürüyüşe çıkmak ya da hobilerle ilgilenmek aslında rahatlatıcı bile olabilir. Tüm bunlara yalnız seyahat etmek de dahil! Sevdiğiniz biriyle veya arkadaşlarınızla yeni yerler keşfetmek harika bir fikir olsa da, Dünya Yalnızlar Günü’nde tek başınıza yolculuğa çıkma fikrini değerlendirebilirsiniz. Belki romantizmin kalesi Paris ya da Aziz Valentine’in yaşadığı şehir Roma rotanızda olmamalı ama tek başınıza yaşayabileceğiniz muhteşem bir deneyim bir yerlerde sizi mutlaka bekliyor. Önerilerimiz yalnızlar gününde gidebileceğiniz en güzel rotaları içeriyor!

Barselona, İspanya

Birçok yere yürüyerek ulaşabileceğiniz Barselona, ucuz ve sürprizlerle dolu bir şehir olduğu için yalnız olduğunuz aklınıza bile gelmeyebilir. Sizin gibi yalnız seyahat eden insanlarla karşılaşıp çeşitli etkinliklere birlikte gidebilirsiniz, plajda vakit geçirebilirsiniz ya da şehirdeki turistik bölgeleri keşfedebilirsiniz.

Melborune, Avustralya

Dünyanın en güvenli şehirlerinden biri sayılan Melbourne, sırf bu nedenle bile solo gezginlerin favorileri arasında yer alıyor. Hem İngilizce konuşuyor olmaları da başka bir artı! Şehri yürüyerek veya bisikletle gezebilmek mümkün olduğu için çok yorulmadan yepyeni bir kıtayı tek başınıza keşfedebilirsiniz.

Tayland

Budizmi keşfetmek ister misiniz? Kesinlikle bambaşka bir kültürü iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir ülke olan Tayland, misafirperverliği ve ucuzluğuyla da sizi mest edecek. Kimileri için balayı rotası olsa da tek başına gezmek isteyenler için bu ülke ideal. Partilerden masajlara kadar her arayışa uygun bir tatil seçeneği olduğunu unutmayın.

Kosta Rika

İspanyolca “zengin sahil” anlamına gelen adıyla Kosta Rika, birçok Latin ülkesinin aksine politik sorunlarla pek uğraşmamış, barış içinde yaşayan huzurlu bir yer. Bu nedenle kendinizi güvende hissederek macera peşinde koşabilirsiniz. Kosta Rika tam da heyecan arayanların doğayla başbaşa amaçlarına ulaşabilecekleri bir yer.

Yalnız seyahat ederken dikkat etmeniz gerekenler;

  • Planlı olun ve nerede, ne kadar süre kalacağınızı varacağınız yerden önce kararlaştırın. En azından bu durum sürprize yer bırakmasın.
  • Yalnız kalmaktan korkuyorsanız gruplarla kalabileceğiniz hostelleri tercih edin.
  • Küçük çanta hazırlamanın sırlarını öğrenin ki boşuna ağırlık taşımayın. Biz nasıl yapılacağını daha önce anlattık!
  • Telefonunuzu ve power bank’inizi yanınızdan ayırmayın, ihtiyacınız olan numaraları mutlaka bir deftere not edin.
  • İletişimde olduğunuz insanlara nereye gideceğinizi günlük olarak bildirin ve içgüdülerinize mutlaka güvenin.